Duration: 03 Mar 2019 - 12 Mar 2019
Price: Последни 2 места :
Book Now!
egz*tra

САФАРИ ВО ТАНЗАНИЈА И ОДМОР НА ОСТРОВ ЗАНСИБАР
03.03 – 12.03.2019
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ВАЛИДНА  ДО 01.12.2018.

2 ноќевања во сафари парк Танзанија и 6 ноќевања во Занзибар

Трансфер од Штип/Струмица- Софија и обратно

 

ДЕН 103 МАРТ 2019 – 
Заминување од Софија до Танзанија со закажан лет на ” Turkish AIrlines” на линија Софија – Истанбул – Дар ес Салам во 16:00 часот. Приземјување во Истанбул во 18:30 часот Лет до Дар ес Салам во 19:40 часот.

ДЕН 204 МАРТ 2019- 
Приземјување во Танзанија во 16:45 Состанок со претставник на локалниот партнер во аеродромот и трансфер во хотелот Best Western CBD. Сместување и кратко време на освежување. Појадок во хотелот. Поаѓање околу 8:30 часот за Националниот парк Микуми (транзицијата ќе трае околу 5 часот). Ручек и сместување во кампот “Vuma Hills Tented” во паркот. Попладне сафари во паркот.

ДЕН 305 МАРТ 2019-
Појадок. Утро и попладне сафари во Националниот парк Микуми со вклучен ручек. Основана е во 1964 година, се наоѓа на површина од 3230 квадратни километри. Во суштина тоа е савана, акација, баобаб, тамаринд и некои ретки палми. Дом е на голем број поголеми африкански животни: слон, лав, нилски коњ, жирафа, зебра, неколку вида антилопи, како и на над 400 видови птици, голем дел од кои водни. Големина: 3.230 квадратни километри четвртиот најголем парк во Танзанија, и дел од многу поголем екосистем, во центарот на уникатно големата Selous Game Reserve.                                                     Каде е: 283 километри западно од Дар ес Салам.Вечера и ноќевање во “Vuma Hills Tented Camp”

ДЕН 4 06 МАРТ 2019-
Појадок. Отпатување со пикник оброг на Дар ес Салам. Лет до Занзибар 17:30 Состанок на Аеродром Стоун Таун во 17:50 и трансфер до Ocean Paradise Resort 4 * на островот. Слободно време, вечера и ноќевања.

ДЕН 507 МАРТ 2019-
Појадок. Слободно време или полудневна посета на главниот град на островот, Стоун Таун (околу 3 часот). Прекрасна половина ден прошетка низ историјата на островот, кој ќе ви покаже најинтересно место и историско наследство на Занзибар. Турнејата започнува од градскиот пазар што датира од 1904 година и од каде можете да купите свеж зеленчук, овошје и риба. Следното место е англиканската црква изградена во 1873 година на местото каде што биле продадени робовите. Продолжуваме со турнејата на Султанската палата од 1890 година, која се користи како престој за членови на семејството Султан. Ние исто така ќе ја видиме церемонијата на церемонијата, која била изградена во 1883 година за да се одржат кралските церемонии. Ќе поминеме по изградбата на претходниот англиски клуб. Ќе престанеме да уживаме во густата сенка на паркот Фородхини, која е омилено место за одмор за локалното население. И конечно – Старата тврдина, која била изградена од Арапите за одбрана против инвазијата на Португалците (доплата од 40 евра на човек при минимум 10 снимени). Попладне – слободно време за плажа и одмор. Вечера и ноќевање.

ДЕН 608 МАРТ 2019

Појадок. Дополнително дневно патување Blue Safari (околу 6 часа). Целодневната турнеја се одвива во јужниот дел на островот. Заминување со трансфер до населбата Фумба, од каде ќе се качиме на дрвената рачно направена јахта со која ќе се движиме денес во заштитената зона на заливот Minai. Ќе имаат можност да се нуркате, да пливаат во кристално води на океанот, ако имате среќа ќе видите и делфини, ќе се сончааме на некоја од песочните коси среде океанот, и да се восхитувате на коралните гребени со опрема што може да се добијат на место (бесплатно). За време на плима, ќе одат во скриени мангрова шума на островот Квале лагуна. Ние ќе се вратиме во Фумба со традиционалниот пловидба – рачно изработена едрилица. Во цената има вклучен ручек со безалкохолни пијалоци и пиво, како и локални морски специјалитети, приготвени специјално за вас како риба, лигњи, јастози, исто така и многу богата разновидност на егзотични овошја (доплата од 110 евра на човек при минимум 10 снимени ). Враќање во хотелот доцна попладне. Ноќевање.

ДЕН 709 МАРТ 2019-Појадок.
Денес ви нудиме полудневна прошетка до паркот Џозани (околу 3 часа). Кој се наоѓа на околу 35 километри југо-западно од главниот град, на околу 1.000 хектари површина, тоа е најголемата заштитена зона на островот, во која пред неколку години можеше да се видат леопарди и антилопи. Денес, еден од најзагрозените популации на црвени мајмуни е паркот. Тие се исклучително фотогенични и пријателски, и ќе можете да ги видите тесно. Друго интересно место за посета тука е мангрова шума (за дополнителни трошоци од 48 евра по лице со минимум 10 записи).

ДЕН 8 – 10 МАРТ 2019-
Појадок. Можност да ја посетите полудневната турнеја “Занзибар – остров на зачини” (околу 3 часа). Кога ќе слушнете за Занзибар, првата асоцијација е зачини – каранфилче, цимет, пипер и многу други. Тие биле купени од страна на султаните од Оман и една од причините за започнување на трговијата со робови. Можете да видите плантажите со зачини во непосредна близина на Стоун Таун и ќе се вклучите во екскурзија која ќе ги исполни вашите сетила со мирисите на свежите билки. Во текот на турнејата ќе добиете детален опис на различни зачини, како и нивните апликации во кулинарска уметност и козметика. Ќе бидете импресионирани од огромната разновидност на зачини што се произведуваат и од нивните лековити својства кои помагаат да се излечат разни болести. Ќе можете да купите и зачини и изведен од нив масла на повластени цени (со доплата од 30 евра на човек при минимум 10 лица).

ДЕН 9 – 11 МАРТ 2019
Денес ние нудиме посета на Островот Затвор (3 часа). Островот е видлив од главниот град Стоун Таун и е околу 30 минути со чамец. Екстремно пријатно место за одмор, одмор или нуркање, турнејата ќе поднесе жалба до секој кој сака да го прошири својот престој. Островот го носи своето име од затворот, кој бил изграден врз него во 1893 година, но никогаш не бил користен за намената. Најголемата атракција на островот се огромните желки, донесени тука од Сејшелите од Шеик Саид Маджит во 20-тите години на 19в. (за дополнителни трошоци од 40 евра по лице со минимум 10 лица).

ДЕН 10 12 МАРТ 2019
Рано одјавување и трансфер до аеродромот за летот до Истанбул во 04:45 часот. Слетување во Истанбул во 13: 45ч. Лет до Софија во 14: 45ч. Слетување во Софија во 15: 05ч.


 

По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Доп. кревет
STD Garden 2425 €  2765 € 2295 € 

Цената е по лице во евра и вклучува:

 • авионски билети авиокомпанија Turkish Airlines со вклучени аеродромски такси по маршрутата Софија – Истанбул -Дар Ес Салам – Занзибар – Истанбул – Софија со вклучен багаж до 30кг на човек;
 • Внатрешен полетДар Ес Салам – о-во Занзибар со вклучени аеродромски такси и дозволен багаж 15кг на човек со АК Coastal Aviation;
 • Рано пријавување при пристигнување во хотелот Best Western CBD во Дар ес Салам;
 • 2 ноќевања со појадок, ручек и вечера во кампот “Вума Хилс”;
 • 6 ноќи во хотелот “Океан Парадајз Хотел 4” врз основа на “Појадок и вечера” на островот Занзибар;
 • Два наутро и еден попладне сафари во Националниот парк Микуми;
 • Трансфери од аеродром-хотел-аеродром;
 • Здравствено осигурување од 15.000 евра по лице;
 • Средба на лице место со претставник на партнерската компанија во Танзанија и Занзибар на англиски јазик;
 • претставник на тур-оператор со минимум 15 патници;

Во цената не е вклучено:

 • виза за Танзанија – 50 долари по лице (се поставува на местото на летот);
 • Дополнителни екскурзии до островот Занзибар не се вклучени во цената;
 • лични трошоци на терен;
 • Откажување на патувањето и патување со суспензија по итни причини кои не се од клиент – на барање и на барање во канцеларијата на туроператорот;

Потребни документи за запишување:

 • Валидност на пасош најмалку 6 месеци по датумот на патувањето;
 • депозит од 1000 евра
 • дополнителна исплата до 30 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 15 туристи.

 


Поништување и казни:

 • повеќе од 60 дена пред датумот на заминување – не се одзема казна;
 • помеѓу 60. и 45. ден пред датумот на поаѓање, износот на депонираниот депозит се одзема;
 • 40% од вредноста на патувањето се одзема меѓу 45 и 30 ден пред датумот на заминување;
 • За помалку од 30 дена се одзема 100% од вредноста на патувањето.