Duration: 05 Sep 2019 - 09 Sep 2019
Price: 159€Early booking 31.07 : 139€
Book Now!
n*r


Венеција ( Фиренца-Верона- Сирмионе) 2НП

Термин:05 Септември

1 ден   05.09.2019 СКОПЈЕ:
Состанок на групата во 13.30 ч на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање во 14.00ч. Се патува преку грaничниот премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

2 ден  06.09.2019 ВЕНЕЦИЈА – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО:
Пристигнување во Лидо ди Јесоло во предпладневните часови.Заминување за Венеција. Превоз со брод од пристаништето Пунта Сабиони до Венеција. Прошетка низ Заспаната убавица од средниот век. плоштадот и црквата Сан Марко, мостот Риалто, мостот на воздишките, Дуждевата палата, каналот Гранде… Слободно време за индивидуални прошетки. Убаво е да се искачите на кулата звоник од каде има прекрасен поглед на цела Венеција и секако возете се со гондола низ каналите на Венеција, посетете ја Дуждевата палата и црквата Св.Марко.   Сместување во хотел. Ноќевање.

3 ден 07.09.2019  ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – ФИРЕНЦА:
Појадок. По појадокот предлагаме целодневен излет до Фиренца. Фиренца, лоцирана во срцето на Тоскана на реката Арно, својот подем го доживува за време на моќната Фамилија МЕДИЧИ кои владееле од XIV- XVII век, кои се познати како големи мецени на уметноста и културата, потикнувачи на ренесансниот период. Разглед на градот со локален водич: Палатата Векио, Катедралата Дел Фиори, Крстилницата Сан Џовани, Плоштадот Сињори, Галеријата УФИЦИ, Мостот ПОНТЕ ВЕКИО, Црквата Санта Кроче, Палатата Пити…  Во вечерните часови враќање во Лидо. Ноќевање.

4 ден  08.09.2019  ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – СИРМИОНЕ – ВЕРОНА :
Појадок . Напуштање на собите. Ве водиме до Сирмионе-езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура а потоа посета на Верона. Прошетка низ плоштадите Бра, Ербе и Данте, Арената, куќата на Јулија.Слободно време за прошетка по пешачката улица Мазини, и можност за шопинг. Не пропуштајте добра Италијанска пица на плоштадот Бра. Во договор со водичот поаѓање кон Скопје.  Ноќно возење со попатни паузиза одмор и царински формалности.

5 ден  09.09.2019 СКОПЈЕ:
Пристигнување во Скопје во попладневните часови .


—————————————–ЦЕНА ЗА УПЛАТА ДО  31.07.2019: 139 евра

———————————————–ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 159 евра                                                                               


Цената вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус на наведената релација
 • 2 ноќевања со појадок во Венето, хотел 3*
 • Организација на аранжманот
 • Лиценциран туристички придружник на патувањето

Цената не вклучува:

 • Превоз+Разглед на Венеција + бродски билет до/од Венеција  25 €
 • Целодневна посета на Фиренца 45 €
 • Целодневна задолжителна посета на  Веронаи Сирмионе 20 €
 • Туристичка такса за ноќевање во Италија( 1  по лице по ноќ, се плаќа во агенција)
 • Влезници за музеи и споменици
 • Задолжително патничко осигурување 175 мкд
 • Доплата за еднокреветна соба 2.100 ден.

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 •  За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%,целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на Ви Травел
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.