fbpx
Duration: 13.03.2024
Price: 4396€
Book Now!
ab*ax


Меѓу природните чуда на Мадагаскар
12 дена / 9 ноќевања ХБ ( појадок и вечера )
Дати: 22.11.2023, 06.12.2023, 24.01.2024, 13.03.2024


ПРОГРАМА

1 ден: Софија – Истанбул
Лет од Софија во 21:30 од Терминал 2 со Туркиш Ерлајнс до Истанбул и врска Истанбул – Антананариво.

Ден 2: Антананариво
Пристигнување во 11:00 часот во главниот град Антананариво – најголемиот и најдинамичен град, како и највисоката островска престолнина.Средба на аеродром од страна на нашиот партнер.Трансфер до хотел.Следува кратка панорамска обиколка на стариот дел на Антананариво, каде има типични стари куќи, кралскиот дворец РОВА, езерото Аноси со квартот на Министерството и булеварот независност со Градското собрание. Информативен состанок со претставникот. Вечера. Ноќевање во Антананариво.

Ден 3: резерват Антананариво-Андасибе
Појадок. Рано наутро поаѓање од Антананариво до едно од најпознатите туристички места на Мадагаскар – резерватот Андасибе. Националниот парк „Андасибе“ е заштитено подрачје со површина од 155 квадратни километри, кое се наоѓа на околу 150 километри источно од Антананариво. Еден од најголемите и најубавите паркови на Мадагаскар. Висината варира од 800 до 1260 метри. Овие тропски шуми се живеалиште на многу ендемични, ретки и загрозени видови – 11 видови лемури, десетици видови птици, инсекти, огромни геко, како и широк спектар на орхидеи / на островот има над 1000 видови од овој прекрасно цвеќе. Посебно интересна за посетителите е средбата со најголемиот претставник на семејството лемури – Индри, кој е меѓу загрозените видови на островот.На пат кон резерватот патуваме покрај зимзелени ридови и терасовидни оризови полиња. Застанете во мал резерват за влекачи Peyrieras, основан од францускиот ентомолог и натуралист Андре Пејриера. Посетителите можат внимателно да ги погледнат уникатните видови влекачи и инсекти. Најголем интерес се лемурите со црвено лице, кафени и со качулка, разни видови геко, камелеони, игуани, пеперутки и крокодили. Вечерта прошетка во паркот Андасибе.Вечера.Ноќевање.

Ден 4: резерват Андасибе
4-часовно патување до резерватот Мантадија – тропска шума, дом на црно-бели лемури, птици и камелеони.Потоа ќе го посетиме исклучително интересниот приватен парк наречен „лемурски остров“, каде ќе имаме блиска средба со 4 видови на лемури, од кои најзабавно е т.н танцување сифака. Ноќевање во Андасибе.

Ден 5: резерват Андасибе-Антананариво
Појадок. Утринска прошетка во тропската шума и паркот Аналамазаотра со можност да се набљудуваат интересни ендемични животни и вегетација, вклучувајќи ги и најголемите лемури на Мадагаскар Индри. Неговото тело е долго околу 80 см, покриено со бело и црно крзно и лесно подлегнува на припитомување. Рано наутро жителите на тропските шуми се најактивни и затоа шансите групата да се сретне со ретки видови се најголеми. Потоа поаѓање за Антананариво. Вечера. Ноќевање.

Ден 6: Антананариво – Антсиранана – Национален парк Килибарна Планина
По појадокот трансфер до аеродромот за лет до Антсиранана Денот ќе биде посветен на северниот дел на Мадагаскар и првиот парк во Мадагаскар Амбер Монтан – густа шума која покрива планина со вулканско потекло, составена од бујна вегетација и спектакуларни водопади; прошетка низ патеки меѓу тропското зеленило, вистинска џунгла, каде што можеме да се восхитуваме на уникатните растителни видови и локалниот див свет, претставен со многу шарени камелеони.
Вечера. Ноќевање во резерватот Килибар.

Ден 7: Националниот парк Килибарна планина и паркот Анкарана
По појадокот, се упатуваме на југ кон резерватот Анкарана – спектакуларни карпести формации со карактеристична сива боја кои датираат од пред околу 100 милиони години, диви пештери, величествени кањони и шуми населени со различни видови лемури, птици, влекачи или подземни реки како што се Зелената река, подземен поток што тече низ кањонот и исчезнува назад во карпата. Во оваа област, вообичаено е одгледувањето на светото животно зебу, одгледувано во култ од некои племиња во Мадагаскар. црвен латерит, кој има се формирани од ерозија и изгледаат како шума од карпи со бизарни форми. Вечера.Ноќевање во областа на паркот Анкарана.

Ден 8: Анкарана Цинги
Појадок. Ден во паркот Анкарана. Карпестата шума од варовнички кули, чудесно обликувани од ветровите и водите во паркот ќе не воодушеват, како море од заби. На локалниот јазик „cingi“ значи „каде што не можете оди бос“. Вечера Ноќевање во областа на паркот Анкарана.

Ден 9: Анкарана Цинги-Носи Бе
Појадок во хотел и поаѓање за Анкифи, по пат ќе посетиме голема плантажа за ванила, какао, кафе и зачини, потопени во прекрасно бујно зеленило.Патување на „Големиот остров“, со рајска природа на северозападниот брег на Мадагаскар – Nosy Be. Познат е по бескрајните песочни плажи, топлите води, многу интересни атракции како што се гледање китови, нуркање, корални гребени, вулкански езера и вкусниот рум. Вечера. Ноќевање на брегот Nosy Be.

Ден 10: Nosy Be – лет до Антананариво
По појадокот време за плажа и трансфер до аеродром и лет за Антананариво Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање.

Ден 11: Антананариво – лет за Истанбул
Појадок.Слободно време или дополнителна екскурзија.Трансфер до аеродром. Лет за Истанбул во 16.25 часот

Ден 12 лет за Истанбул – Софија
Пристигнување во Истанбул во 05:40 часот. Лет, врска до Софија со слетување на Терминал 2.


Цените се во евра / услуга ХБ ( појадок и вечера ) 

Дата По лице во двокреветна соба

Двајца возрасни со дете 0-1.99

Двајца возрасни со дете 2-11.99

22.11.2023 4561 евра 9082 евра 13583 евра
06.12.2023 4632 евра 9225 евра 13798 евра
24.01.2024 4602 евра 9164 евра 13706 евра
13.03.2024 4396 евра 8753 евра 12999 евра

Во цената е вклучено:
 • Авионски билет Софија – Истанбул – Антананариво – Истанбул – Софија со Туркиш Ерлајнс со аеродромски такси и чекиран багаж до 20 кг и рачен багаж 8 кг;
 • Авионски билет за домашен лет Антананариво – Антсиранана вкл. аеродромски такси;
 • Авионски билет за домашен лет Носи Бе – Антананариво вкл. аеродромски такси;
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром Сите интерни трансфери со овластен превоз (автобус, џипови 4х4, брод);
 • 3 ноќевања со појадок и вечера во Антананариво во Palissandre Hotel and Spa 4* или слично https://www.hotel-restaurant-palissandre.com/en/;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Andasibe во Mantadia Lodge Hotel или слично / https://www.mantadialodge.com/;
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во Amber Mountain во Nature Lodge Hotel или слично /https://www.naturelodge-ambre.com/;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Ankarana Lodge или слично / www.ankarana-lodge.com;
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во Nosy Be Hotel Palm Beach Hotel Resort and Spa 4* или слично / https://palmbeach-nosybe.com/;
 • Панорамска обиколка на Антананариво / на ден два или единаесет од програмата;
 • Влезници за посетени национални и приватни паркови – Андасибе, Аналамазаотра, Амбер Монтин, Анкарана Цинги, резерватот за влекачи Peyrieras, вкл. локални туристички водичи;
 • Вечерна прошетка во Националниот парк Андасибе – Мантадија;
 • Туристички водич на англиски јазик во текот на целото патување;
 • Водич – преведувач за време на патувањето;
 • БОНУС пакет МАКСИМАЛНА БЕЗБЕДНОСТ – надомест на уплатеното, во случај на забрана за патување од медицински причини, на пример инфекција од КОВИД-19 (докажано со медицински документ);
 • Медицинско осигурување Патничка помош од Евроинс со покритие од 10.000 евра (Патник, Опција А);

Во цената не е вклучено:
 • Виза при пристигнување за Мадагаскар – 65 евра, се плаќа на лице место, по пристигнување на аеродромот Антананариво;
 • Цена за услуги за локални возачи и туристички водичи – околу 10 долари дневно;
 • Лични трошоци – ручеци, пијалоци, телефонски разговори, дополнителни посети.

Факултативни екскурзии

 • Разглед на Антананариво / вкучено во цена
 • Посета на резерватот Андасибе/ вкучено во цена
 • Посета на островот на лемурите/ вкучено во цена
 • Посета на тропска шума и парк Аналамазаотра/ вкучено во цена
 • Посета на Националниот парк Килибарна Планина/ вкучено во цена
 • Дводневна тура во Анкарана Парк/ вкучено во цена
 • Посета на Големиот остров – No Be/ вкучено во цена

Распоред на летови (предмет на повторна потврда):

 • Превозник: Туркиш ерлајнс
 • Софија – Истанбул – Антананариво (+ 1 ден)
 • Антананариво – Истанбул – Софија (+ 1 ден)
 • Летот има застој во Истанбул

ОПШТИ УСЛОВИ

 • Услови за резервација:
 • 30% депозит уплатен во рок од 24 часа од резервацијата;
 • Доплата 30 дена пред поаѓање;
 • Издавање патни исправи 7 дена пред летот.

Откажувања:

 • До 24 часа по резервацијата – без такса за откажување.
 • До 30 дена пред поаѓање – отказ од 50 лева.
 • До 31 ден пред поаѓање – 30% од вредноста како отказ.
 • Под 30 дена – 100% како такса за откажување.

 ВАЖНО:

 • Минимален број на туристи: 24 лица;
 • Период на известување во случај на неизбран минимум – 21 ден;
 • Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност;
 • Пасош, со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање во Бугарија и 2 празни страници во пасошот.
 • За лица под 18-годишна возраст, потребна е изјава заверена на нотар, со која на детето му се дава право да ја напушти земјата со дозвола на родителите;
 • Потребна е виза за влез во земјата – се издава на аеродромот за дополнителен надомест
 • Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата;
 • Авиокомпанијата го задржува правото да направи промени во програмата;