fbpx
Duration: 29.12.2023
Price: 179€ 
Book Now!
нех


Атина 2НП – Нова Година


Термин29 Декември

1 ДЕН  29.12.2022СКОПЈЕ –АТИНА
Состанок на групата пред спортската сала Борис Трајковски во 18.00 часот. Поаѓање за Атина во 18.30 часот.Ноќно возење со попатни паузи поради одмор и царински формалности.

2 ДЕН  30.12.2022АТИНА
Пристигнување во Атина во утринските часови. Факултативно Ве водиме на панорамски разглед на градот со автобус и локален водич. Панорамско разгледување на плоштадите Омонија и Синтагма, Парламентот, Евзоните, Олимпискиот Стадион, Храмот на Зевс, Адријановата Порта, Акропол… Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.

3 ДЕН  31.12.2022АТИНА-ПЕЛОПОНЕЗ
Појадок. Целодневен излет на Пелопонез. Посета на Коринтскиот канал, нај-акустичниот амфитеатар од Античка Грција-Епидаурус, гратчето Нафлион – Првата престолнина на Грција, Микена- Античкиот град на Кралот Агамемнон и. гробницата на Агамемнон. Враќање во Атина. Враќање во хотел. Вечерта предлагаме посета на таверна во живописниот ноќен кварт Плака под Акропол…  Вечерта дочек на Нова година на еден од Атинските плоштади.  . Ноќевање.

4 ДЕН  01.01.2023АТИНА-ПИРЕЈА-СУНИОН-СКОПЈЕ
Појадок. Ве водиме на полудневен излет со посета на пристанишното место  Пиреја и нејзините Марини. Патувањето продолжува долж Аполоновиот брег до  Сунион-најјужниот ‘рт на Медитеранот од каде се наоѓа Храмот на богот Посејдон .По посетата, патувањето продолжува кон Скопје, покрај Камена Вурла, кланецот Термопили каде се наоѓа споменикот на Кралот Леонидас, Лариса. Ноќно возење со попатни паузи.

05ДЕН 02.01.20203 СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ179 евра 


 ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

 • Автобуски превоз на наведената релација
 • Сместување на база  2 НП во хотел 3*
 • Организација на аранжманот и пратител на групата

 ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

 • Задолжително патничко осигурување 250 ден
 • Разглед на градот (15€)
 • Факултативна посета на Пелопонез (50 €)
 • Вечера во Таверна (45€)
 • Задолжителна посета на Пиреја и Сунион (30€)
 • Влезници за локалитетите и други факултативни посети
 • Туристичка такса 2€ по лице на ден
 • Доплата за еднокреветна соба 3.100 ден
 • Доплата за седиште по избор 10€

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на Ви Травел
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.