fbpx
Duration: 11.07.2024
Price: 977€
Book Now!

БАЛТИЧКА ПРИКАЗНА – Рига, Талин, Вилнус, Каунас, Тракаи
11.07.2024, 18.07.2024, 25.07.2024, 01.08.2024, 08.08.2024, 15.08.2024, 22.08.2024


1 ден Софија – Рига
Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2. Лет Софија – Рига со авиокомпанијата Air Baltic во 15:05 часот Пристигнување на аеродромот во Рига во 17:35 часот Трансфер и сместување во хотел. Ноќевање.

2 ДЕН / Рига – Талин
Појадок. Панорамска обиколка на Рига – најголемиот град на Балтикот, наследник на Ханзата, со повеќе од 800 години историја. Турата ќе започне од централните булевари на градот и квартот со зградите на Арт Нову од почетокот на 20 век, покрај Операта и стариот град – вистинска прошетка во времето, романескната катедрала – најголемата на Балтикот , црквата Св. центар на комерцијалниот живот на Рига, основан од побогатите трговци, за да се разликуваат од занаетчиите и пазарџиите кои за возврат го создадоа Малиот еснаф – асиметрична зграда завршена со купола од едната страна и зашилен врв од другата, Шведската порта, стариот замок на Рига, кој го започна своето постоење како седиште на Ливонскиот ред, а денес служи како резиденција на латвискиот претседател, како и многу реставрирани историски градби во кои се сместени пријатни кафулиња, ресторани и продавници за сувенири. Историскиот центар на градот е вклучен во листата на УНЕСКО. Поаѓање за Талин. Ноќевање.

3 ДЕН / Талин – Рига
Појадок. Програма во главниот град на Естонија – Талин . Се наоѓа на јужниот брег на Финскиот залив. Прошетка во стариот дел на градот, кој го зачува својот урбанистички план од 15 век, со административни и црковни згради, станбени куќи, магацини на богати граѓани, замокот Тоумпеа од 13 век, денес седиште на парламентот, рускиот православен Александар Катедралата Невски и катедралата Света Марија во готски град, плоштадот на градското собрание со најстарата аптека во Европа, занаетчискиот премин Света Катерина. Поаѓање за Рига. Ноќевање.

4 ДЕН / Рига – Каунас – Вилнус
Појадок. Поаѓање за Вилнус, главниот град на Литванија. Попатна станица во вториот по големина град во земјата – средновековниот Каунас , лоциран во централна Литванија, на устието на реката Нерис. Каунас не е само град со стари традиции, туку и голем универзитетски и деловен центар. Стариот град има концентрирани исклучително важни антички архитектонски споменици: замокот од 13 век, старото градско собрание, наречено и „Белиот лебед“, базиликата, црквата Св. Францис Ксавиер, Језуитскиот манастир, куќата Перкунас – една од најоригиналните готски градби во Литванија, црквата Св. Витаутас и други. Прошетајте по главната пешачка улица на Каунас, каде што се концентрирани главните деловни објекти и местата за забава. Посетете ја црквата и манастирот Пазаислис – кои се сметаат за најимпресивниот пример на доцниот барок во Источна Европа. Поаѓање и ноќевање во областа Вилнус.

5 ДЕН / Вилнус – Тракаи – Рига
Појадок. Обиколка на Вилнус – „барокното срце на балтичките држави“ , најголемиот архитектонски комплекс во Источна Европа, вклучен во списокот на УНЕСКО. Ќе поминеме покрај плоштадот на катедралата, омиленото место за средба на жителите на градот, споменикот Гедиминас, уникатната готска катедрала „Св. Ана“, еврејскиот кварт, најстарата христијанска црква во земјата – православната „петочна црква“, каде Петар I го крстил прадедото на Пушкин. Ќе го поминете плоштадот пред градското собрание и ќе стигнете до ѕидот на тврдината и до „Портите на зората“, каде што е поставена чудотворната икона Св. Мајко Божја. Попладневна факултативна екскурзија до античкиот главен град на Литванија – Тракаи. Главната атракција на градот е познатиот замок Тракаи, кој се наоѓа на остров во средината на езерото Галве. Тоа е единствениот островски замок во Источна Европа во кој се наоѓа историски музеј кој го претставува времето на Големиот војвода Витаутас, кога границите на земјата се протегале од Балтикот до Црното Море.Поаѓање за Рига. Ноќевање во Рига.

6 ДЕН / Рига – Софија
Појадок. Трансфер до аеродром за летот за Софија во 11:40 часот Пристигнување во 14:15 часот.


Дата По лице во двокреветна соба Двајца возрасни со дете 0-1.99 Двајца возрасни со дете 2-11.99
11.7.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра
18.7.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра
25.7.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра
01.8.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра
08.8.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра
15.8.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра
22.8.2024 977 евра 1904 евра 2660 евра

Во цената е вклучено:
 • Авионски билет Софија-Рига-Софија со авиокомпанија Ер Балтик вклучувајќи аеродромски такси;
 • чекиран багаж до 20 кг и рачен багаж до 8 кг;
 • трансфер аеродром-хотел-аеродром;
 • 3 ноќевања со појадок во хотел со 3*/4* во Рига;
 • 1 ноќевање со појадок во хотел со 3*/4* во Талин;
 • 1 ноќевање со појадок во хотел со 3*/4* во Вилнус;
 • Туристички тури на градовите Рига, Талин, Каунас и Вилнус;
 • Претставник за време на престојот;
 • Медицинско осигурување Помош за патување од Евроинс со покритие од 10.000 евра (Патник, Опција А).

Во цената не е вклучено:
 • Полудневна екскурзија до античкиот главен град на Литванија – Тракаи – 35 евра за возрасен / 25 евра за дете од 2-11,99 години;
 • Влезниците на посетените туристички локалитети – се плаќаат на лице место;
 • Такси услуга за возач и туристички водич – се плаќа на лице место;
 • Хотелска такса – околу 2,00 евра/ден.

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ:

 • 30% за резервација
 • Доплата 21 ден пред поаѓање;
 • Издавање патни исправи 7 дена пред летот.

ПОЛИТИКА ЗА ОТКАЖУВАЊЕ:

 • До 24 часа по резервацијата без пенали
 • До 30 дена пред поаѓање 50 евра /лице ;
 • До 21 ден пред поаѓање 30% од вредноста, ;
 • Под 21 ден 100% како такса за откажување.

ВАЖНО:

 • Минимален број на туристи: 25;
 • Период на известување за ненаплатени минимум – 21 ден;
 • Бугарските државјани мора да имаат важечки документ за лична идентификација и/или валиден странски пасош, со важност најмалку 6 месеци по датумот на враќање во Бугарија;
 • Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата и распоредот на летови.

Распоред на летови (предмет на повторна потврда):

 • Софија – Рига – 15:05 – 17:35 часот
 • Рига – Софија – 11:40 – 14:15 часот