fbpx
Duration: 28.12.2023
Price: 1738€
Book Now!
egz


Нова Година во Катар – 5 ноќевања
Софија – Доха – Софија
6 дена / 5 ноќи
Нова Година во Катар. Ќе ве однесеме таму каде што традицијата, модерниот свет и мистериозниот шарм на арапскиот дух долго ќе ве исполнуваат со радост за душата и сетилата!


Термин на патување: 28.12 – 02.01.2024

Програма

1 ДЕН Софија – Доха
Поаѓање од аеродромот во Софија со лет на Qatar Airways за Доха, Катар. Поаѓање во 12:50 ч. , Пристигнување во Доха во 18:30 Трансфер до избраниот хотел. Пријавување во хотел и ноќевање.

2 ДЕН Доха – целодневна турнеја (вклучена во цената)
Појадок. и 9:00 часот го започнуваме денот со многу насмевка и прекрасни очекувања бидејќи ќе видиме неколку иконски места во Доха – главниот град на Катар. – Вклучено во цената. Нашата турнеја ќе започне со возење со трамвај низ новата област Мшеиреб, лоцирана во историскиот центар на Доха – „најпаметната“ област во светот, изградена врз основа на најновите еколошки технологии. Ќе ја продолжиме нашата турнеја на стариот симболичен пазар Souq Wakif. Традиционален пазар со безброј мали продавници каде ќе најдете се, од керамички ракотворби, зачини, арапски слатки и парфеми, традиционална облека и класични сувенири. Кратка пауза за традиционалниот чај Карак и чабата. Продолжуваме минувајќи низ Новиот центар на Доха со неговите импресивни облакодери, областа наречена Западен залив и пешачкото шеталиште Корниш. Неизбежно ќе се најдеме пред Културното село Катара, каде што локалното население се потрудило да создаде место на култура, убавина, зелени градини, шеталишта, прекрасни ресторани и кафулиња, како и центар за многу и разновидни настани. Потоа ќе се упатиме кон The Pearl, вештачки остров во облик на низа бисери, кој всушност е еден од најлуксузните области на Доха, а е создаден на овој начин за потсетување на минатото на катарскиот народ. Во минатото, Катарците биле сиромашен пустински народ кој претежно живеел од риболов и ископ на морски бисери. Овде на ова прекрасно место ќе видите различна архитектура во секој бисер на жицата, ќе видите прекрасна марина со луксузни јахти. Атрактивно место за прошетки и вкусен оброк. Околу 13:00 часот враќање во хотел. Дополнителна тура 1: „КУЛИНАРСКА АВАНТУРА НА БРЕГОТ НА АРАБИСКОТО МОРЕ“ Во раните попладневни часови во 14 часот тргнуваме на нашето ново патување, каде што ќе ви откриеме дел од тајните на омилените арапски јадења во традиционалниот ресторан лоциран во Соук Вакра, градот Вакра на брегот на прекрасниот залив на Арапското Море. Градот Вакра се наоѓа на 30 минути од Доха, со население од речиси 100.000 луѓе и е главен град на општината Ал Вакра. Во минатото градот бил мало рибарско село, додека сега напредува и се развива со брзо темпо. Тука е и еден од највпечатливите стадиони со својот исклучителен дизајн, стадионот Ал Џануб – креација на големата архитектка Заха Хадид, која пред да го преземе проектот, престојуваше во Катар скоро 2 месеци за да ја запознае културата и специфичните карактеристики на животот на Катарците. Нејзината креација е ансамбл од облици на бедуински шатор и едра на традиционален чамец Dhow, кој за Катарците беше свето средство за живот што се користеше за риболов и лов на бисери. Ќе го прошетаме традиционалниот пазар, ќе се восхитуваме на чудесниот поглед на морето што го опкружува пазарот и потоа ќе посетиме традиционален арапски ресторан. Таму, готвач ќе ни покаже како да подготвиме некои од најомилените арапски јадења, а секој што сака може да се придружи на часот по готвење. Потоа, секој турист ќе ужива во вкусен, свежо подготвен ручек со различни арапски јадења од месо, риба и зеленчук. Околу 19:00 часот враќање во Доха.

3 ДЕН Доха
Појадок и слободен ден за тури со доплата или само за релаксација. Дополнителна тура: ТУРА ШАХАНИЈА. По појадокот во 09:00 тргнуваме надвор од Доха на шоу и раскажуваме за Катарец, вљубеник во историјата и скапи винтиџ автомобили, ќе ви покажеме фарма полна со камили, а ќе ја отвориме завесата и ќе дознаеме за еден од најпопуларните спортови овде, наречен уште и „шеички спорт“.Започнуваме со посета на патеката за трки со камили, навистина уникатно место каде што не само што се одржуваат трки, туку и каде тренираат камилите и се подготвуваат за претстојните турнири. Потоа ќе ја посетиме блиската фарма на камили, и ќе ви кажеме за интересни непознати факти за т.н „Спорт на шеици“ Потоа возиме до извонредниот имот и приватен музеј на Шеик Фајсал, кој прикажува илјадници артефакти собрани од целиот свет, вклучително и антички бугарски монети, стари спортски автомобили и класични уметнички дела. ***Минимален број на туристи за турата – 10 лица.
Факултативна тура 2: ПУСТИНАТА РОЗА НА КАТАР И СУПЕРГРАД ЛУСАЛЕ
Нашата турнеја ќе започне во 16:00 часот додека се упатуваме кон Националниот музеј на Катар, кој всушност е џиновската пустинска роза на Катар. Исклучителната архитектура на музејот со еднаква сила ги привлекува и локалното население и туристите од 2018 година кога беше официјално отворен. Експонатите се модерни, интерактивни и во исто време со многу автентични артефакти. Времето минува незабележливо во 12-те тематски сали, оставајќи траен впечаток кај секој посетител долго време. По ова возбудливо патување во животот на катарците од бедуинските племиња до модерна супермодерна земја, ќе се упатиме кон најновата гордост на Катар – Супер паметниот град Лусаил. Ултра модерен град, со извонредни архитектонски ремек-дела и домаќин на Официјалното отворање на Светското првенство во фудбал во 2022 година, кое го остави целиот свет без здив. Ќе застанеме на неверојатните и ќе станеме најактуелниот амблем на Катар – кулите Катара, ќе уживате во величествениот поглед на зградата, ќе имате можност да го гледате зајдисонцето од најпопуларното крајбрежје во последните месеци на „најпаметниот град“ Лусаил. Ова прекрасно искуство ќе заврши во 19:00 часот и ќе се префрли до хотелот. Минимален број на туристи за турата – 10 лица

4 ДЕН ДОХА
Појадок и можност за дополнителни тури. Дополнителна тура 1 „СКРИЕНИ БОГАТСТВА НА ДОХА“ – вистинска прослава на културата, уметноста, спортот и прекрасната архитектура. Ќе уживаме во генијалното дело кое во импресивни размери ги прикажува „Прекрасното патување“, спортскиот град, дијамантскиот стадион, Националната библиотека на Катар – ризница на национално и светско наследство и посета на футуристичката и веројатно најнеобичната архитектура џамија „Градот на образованието“ и ќе завршиме со посета на една од најатрактивните вила Mgioll во Доха. 09:00 часот поаѓање од хотел со климатизиран превоз и водич, со вода обезбедена за туристите. На нашиот пат ќе поминеме покрај неверојатното уметничко дело на Демиен Хирт „Чудесното патување“ кое се наоѓа пред медицинскиот центар Сидра, кое го прикажува патувањето на човекот од утробата до првата голтка од животот. Продолжуваме до џамијата „Градот на образованието“, неверојатна архитектура која ја симболизира хармонијата меѓу исламот и современиот свет. Нашето патување ќе продолжи таму каде што се храни душата – Националната библиотека на Катар, лоцирана во Студентскиот град, каде што младоста и знаењето одат рака под рака. Во библиотеката се сместени вредни стари ракописи од арапско-исламскиот свет. Во овој храм на книгата се сместени скапоцени примероци од целиот свет. Библиотеката ќе ве импресионира со својот лежерен амбиент, природна светлина и тишина, што наликува на чувството да се биде во духовен храм. Ќе застанеме и пред еден од највпечатливите стадиони од Мондеал ‘2022 година, домаќин на еден од најнезаборавните фудбалски натпревари, т.н. Дијамантски стадион. Ќе продолжиме до спортскиот град Катар – заслужена гордост за емиратот, ќе имате можност да посетите место посветено на спортот во сите негови сорти и целосно на младите луѓе, вклучително и млади спортски таленти кои живеат и тренираат таму од африканските земји каде што не би имале шанса да се реализираат. Нашата турнеја ќе заврши во Villagio Mall, едно од омилените места за шопинг, па дури и за прошетки. Неговата уникатна атмосфера ве носи во прекрасен град од соништата со венецијански канали со гондоли, со секогаш сончево небо и уредни романтични куќи. *** Минимален број на туристи за турата – 10
ДОЧЕК НА НОВАТА 2024 ГОДИНА – дочек на Нова Година во хотел Park Haytt Doha 5*, каде ќе биде сместена групата, дополнителен избор – со доплата

5 ДЕН ДОХА
Појадок и можност за дополнителни екскурзии. Факултативна тура 1: Dizzy Jeep Safari. Во 13:45 бидете подготвени да ве однесеме на патување со многу адреналин, но нашата крајна точка ќе биде тоа уникатно место на пустината Катар – каде пустината го бакнува морето Уживајте во екстремното возење во пустина и освојте ги високите дини. Ќе имате можност да набљудувате и допрете природен феномен кој се случува на само 2 други места во светот, далеку од арапскиот свет, а тоа е природната граница на песочните дини на катарската пустина со Арапското Море. Има уште еден природен феномен во пустината што е толку мистичен што привлекува многу необични трагачи по авантури, имено „Пустинските воздишки“, звуците што можат да се слушнат како стенкање на жена која изгледа дека бара помош, всушност се должи на специфична комбинација помеѓу температурата на воздухот и преносот на одредени воздушни маси и ретко е точно да се предвиди. Почеток во 14:00 часот со поаѓање од хотелот и упатување кон пустината. Пред да започне вртоглавата трка низ пустината, ќе застанеме да јаваме камили и одблиску да се запознаеме со диви соколи. Ќе не пречекаат со традиционални пијалоци и насмевки. Ќе ја доживееме возбудата од возењето нагоре и над високите песочни дини и застанувањето на врвот – совршено за да ги доловите прекрасните моменти со фотографија. Ќе продолжиме да се тркаме низ пустината, но без да пропуштиме прекрасни места со поглед на фотографии за да ги овековечиме овие шармантни моменти, додека не стигнеме каде пустината се сретнува со морето, совршено место за пресрет на зајдисонцето. Ќе направиме кратка станица во пустински камп, каде што ќе ве пречекаат со традиционално кафе, чај и свежи сокови. И за ова време ви препорачуваме да уживате во топлите тиркизни води на Арапското Море (за ова секој што сака да направи кратко патување на плажа може да носи костим за капење и пешкир). Со полна корпа забава и незаборавни емоции, ќе тргнеме во нашиот хотел во Доха.
***Минимален број на туристи за турата – 5

 6 ДЕН Доха – Софија
Во 04:30 часот трансфер: Хотел – Аеродром. Поаѓање од Доха во 07:45 часот и слетување во Софија во 11:50 часот (БГ време).


ХОТЕЛ Park Hyatt Hotel 5* / цена со појадок


ПРОМО ЦЕНИ: ВАЛИДНИ ЗА РЕЗЕРВАЦИИ НАПРАВЕНИ ДО 31.07.2023 г.
По лице до двокреветна  Трет возрасен на доп. легло Еднокреветна соба 1 возрасен +  1 дете до 11.99 2ца возрасни  + 1 дете до 6 г. 2ца вазрасни +1 дете 6-11.99 г. 2ца воз. +2 деца до 11.99 г. 3ца воз.+ 1 дете до 11.99 г.
1738 евра 1572 евра 2097 евра 3146 евра 4249 евра 4394 евра 5615 евра 5630 евра

Цените на пакетот вклучуваат:

 • Движечки авионски билет со Qatar Airways: Софија – Доха – Софија, со директен лет и со вклучен 25 кг./чекиран багаж, 7 кг/рачен багаж и кетеринг за време на летот. Времетраење на летот – 4 часа и 50 минути.
 • 5 ноќевања со сместување во Park Hyatt Hotel 5* со вклучен појадок.
 • Двонасочен трансфер аеродром: Аеродром Доха – Хотел – Аеродром Доха
 • Водич со групата од поаѓање од Бугарија и за време на целиот престој.
 • Екскурзија – Разглед на градот Доха
 • Осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра.

 Цените на пакетот НЕ вклучуваат:

 • Лични трошоци
 • Бакшижи
 • Дополнителни екскурзии
 • Осигурување за откажување на патување
 • И други трошоци надвор од оние опишани во „Цената вклучува“
 • Препорачан минимум бакшиш по турнеја/по лице – 10 лева (Катар 20 реали).

Резервации и откажувања:

 • При резервација, 50% за резерваија.  Целосна доплата до  30 дена пред поаѓање.