fbpx
Duration: 12.11.2023
Price: 1175€
Book Now!
egz*t


Софија – Дубаи – Софија
5-6-7 ноќевања
Double Tree by Hilton M Square 5* Guest Room – Со појадок

ДЕН 1 Софија – Дубаи
Состанок на аеродромот во Софија / Терминал 2/ во 14:30 часот Лет за Дубаи во 16:10 часот со авиокомпанијата Fly Dubai. Пристигнување на меѓународниот аеродром во Дубаи во 22:45 .  Трансфер и пријавување во избраниот хотел. Ноќевање

ДЕН 2 Дубаи – Полудневна тура во посета на THE VIEW AT THE PALM
Појадок. Од 12:00 часот: Полудневен туристички разглед на Дубаи со туристички водич и вклучена посета на THE VIEW AT THE PALM – 360 степени панорамски поглед на палмата од 240 метри височина (вклучено во цената). Денеска ќе научите за историјата, културата, најголемите проекти во светот, како и да видите некои од најинтересните знаменитости на Дубаи. Нашата турнеја ќе започне од новиот дел на Дубаи, каде што ве очекуваат низа архитектонски фантазии – интересен контраст помеѓу почитуваните стари традиции и ултра модерниот луксуз и многуте цвеќиња во срцето на пустината. Ќе се упатиме кон новиот гламурозен кварт Дубаи Марина за да застанеме на фото-пауза покрај извонредниот спирален облакодер со пресврт од 90 степени – кулата Кајен. Нашата следна дестинација е островот Palm Jumeirah . Ќе поминеме покрај стеблото на палмата и ќе застанеме на фото-пауза на прекрасниот брег „The Pointe“ од каде што се гледа најубавиот поглед на величествениот и луксузен хотел „Atlantis The Palm“. За да добиеме целосен поглед на овој спектакуларен проект за создавање на вештачко земјиште од 5,72 km² во вода, ќе го посетиме The View At The Palm, кој се наоѓа на 52-от кат од трговскиот центар Nakheel – панорамски поглед од 360 степени кој го одзема здивот на островот Palm Jumeirah и убавината на Арапскиот залив од 240 метри височина. Последната станица на нашата турнеја ќе биде во Дубаи Мол . Од 19:00 часот – На барање и со доплата, билет до палубата за набљудување за Бурџ Калифа „На врвот“ (124 кат). – Цена 65 EURвозрасен (деца до 12 години – 60 EUR) . Неверојатно е чувството да се искачите за 124 секунди до 124-тиот кат на највисоката градба некогаш изградена. Со своите 828 метри и 206 ката, од кои последниот на 626-от метар, кулата Калифа, преведено од арапски значи Бурџ Калифа , го држи рекордот за достигнувања во повеќе од 14 категории. На највисоката точка, кулата се ниша хоризонтално, правејќи осцилации долги 1,5 метри. Враќање трансфер до хотелот. Ноќевање.

ДЕН 3  Дубаи – Посета на Рамковниот и старите пазари на Дубаи
Појадок : Посетете ја „Рамката“ и магијата на отворените пазари на Дубаи со ручек во локален ресторан. Цена – 65 EUR (деца до 12 години – 60 EUR)  Денес нашата екскурзија ќе започне со посета на една од новите симболични знаменитости на Дубаи – “Рамка” / Рамка Дубаи / – официјално отворена на 1 јануари 2018 година во прекрасниот парк Забел . Проектот ја раскажува приказната за минатото, сегашноста и иднината на Дубаи. Двете стаклени кули од 150 метри се поврзани со 93-метарски делумно проѕирен мост, каде што посетителите можат да уживаат во извонредна панорама на градот од 360 степени. На север се прикажани знаменитостите на стариот Дубаи – Деира и Бур Дубаи, а на југ ќе видите модерни трговски центри и популарни облакодери. Прошетката ја продолжуваме поминувајќи ја другата страна на Дубаи Крик, природниот воден пат кој го дели градот на два дела – Деира и Бур Дубаи. Интересната емоција на пловење на кратко ќе ја доживеете во традиционалното водено такси наречено „абра“. Прошетката продолжува со пазарот на зачини, парфеми и популарниот „Златен пазар“. Овде ќе најдете шарена мешавина од мирис на зачини, изобилство од јаткасти плодови, слатки арапски ароми, а златарските работилници ќе ве остават без зборови со раскошниот накит и нивната вешто изработка. На крајот од прошетката ќе посетите и продавница каде што ќе можете да изберете и купите разни сувенири, а потоа ве очекува обилен ручек на шведска маса во локален ресторан. Вечерта од 19:00 часот: Крстарење и вечера со традиционалниот арапски брод Dhow /Арапска галија/ пловејќи по Марина во Дубаи. Цена – 70 EUR / (деца до 12 години – 65 EUR ) Прекрасно вечерно поморско патување на овој брод, традиционално за Индискиот Океан во минатото. Вечерно ветре, отсјај на облакодерите околу Марина во Дубаи, шарена палета на луѓе, вкусна вечера и незаборавно искуство. Корисни информации за екскурзијата: Климатизиран превоз од и до хотелот, двочасовно возење со галија, вечера со континентална шведска маса, безалкохолни пијалоци, кафе и чај. Времетраење на крстарењето: околу 2 часа и 30 минути Трансфер до хотел. Ноќевање.

ДЕН 4 Дубаи – Абу Даби и Глобалното село во Дубаи
Појадок. Слободно време за плажа и забава или факултативен излет. Забелешка! Екскурзијата ќе се одржи доколку Емиратот дозволи посета на туристи на датумот на патување!  Целодневен разглед на Абу Даби со вклучена посета на Претседателската палата „ Каср Ал Ватан “. Цена – 80 EUR(деца до 12 години – 75 EUR) Пред само 80 години, Абу Даби не беше ништо повеќе од рибарско пристаниште сместено на остров блиску до копното, познат по своите ловци на бисери . Денес, Абу Даби – главниот град на Емиратите, плени со лежерниот шарм на белиот песок, тиркизните води, уредноста и уште еднаш брилијантните архитектонски достигнувања. Веднаш штом ќе влезете во градот, ќе бидете воодушевени од величественоста на белата џамија „Шеик Зајед“ . Ќе имате можност да го посетите и да го доживеете прекрасното чувство на широчина, просторност и бело спокојство. Потоа ќе се упатиме кон Претседателската палата „Каср Ал Ватан“. Најновата и единствена знаменитост во Обединетите Арапски Емирати. Палата преполна со знаење, која му нуди на светот прв поглед на арапското наследство и владејачките принципи кои ја обликуваа историјата на Обединетите Арапски Емирати и нивната визија за иднината. Каср Ал Ватан е повеќе од палата, тој е збогатувачко патување во современ амбиент што открива и одразува владеење, знаење и занаетчиство. Палатата ви нуди единствена можност да се восхитувате на величествените коридори кои сигурно ќе ве остават без здив со архитектонската екстраваганција што го прикажува богатото арапско наследство на регионот. Ќе дознаете повеќе за владетелите и раководните институции кои ја обликувале оваа голема нација. Кратка пауза за ручек или шопинг во Марина Мол Абу Даби.Ќе го видите и импозантниот хотел Emirates Palace (фото станица надвор), изграден во типичен арапски стил со архитектура која потсетува на палата од бајките. Попладне ќе го посетиме островот Јас – познат по патеката за ГН на Формула 1 (посетата на патеката не е вклучена) и продавниците на компанијата на забавниот парк Ферари Ворлд . Кратко слободно време за прошетка во Yas Mall. Напомена: при промена на времето за посета на џамијата, програмата може да се одржува во обратен редослед во поглед на разгледување. Корисни информации за екскурзијата:Екскурзијата е целодневна и се изведува со туристички водич. Времето на патување од Дубаи до Абу Даби е околу 90 минути во правец. Постои кодекс на облекување за мажи и жени при посета на џамијата Шеик Зајед. Забележете ги упатствата што ќе ви бидат доставени пред поаѓањето. Вечерта од 19:30 часот: Посета на забавниот парк Глобал Вилиџ Цена: возрасен 45 евра (мин. 10 лица) (деца до 12 години – 40 евра) Комплексот е место за забава , и за деца и за возрасни. Има бројни атракции, концертни сцени, ресторани, забавен парк, зелени површини и 30 палати кои претставуваат 75 земји, каде што можете да купите оригинални производи од целиот свет – природни масла од Африка, датуми од Саудиска Арабија, памучна облека од Египет, производи од кожа од Авганистан и многу други. Времетраење: околу 5 часа. Екскурзијата вклучува: превоз од/до хотел, влез во село, водич. Екскурзијата не вклучува: храна и пијалоци, надомест за атракции во забавниот парк на селото.

ДЕН 5  Дубаи – Дубаи Гарденс и Џип пустинско сафари со вечера
Појадок. Слободно време за плажа и забава или факултативен излет. Наутро од 08:30 часот: Дубаи Гарденс /Miracle Garden/ и Madinat Jumeirah. Цена – 45 EUR(мин. 15 лица) (деца до 12 години – 40 EUR). Ќе уживате во најголемите вертикални и хоризонтални градини во светот со околу 45 милиони цвеќиња распослани на 72 квадратни километри. Некои од растенијата засадени во градината Дубаи никогаш досега не биле одгледувани во регионот на Заливот, а најпопуларни од нив се петуниите и невенот. Интересно е што цвеќињата се засадени за да формираат различни форми. Некои прикажуваат срца, ѕвезди, разни видови кругови, а има и фигури од поголеми размери, како што се пирамиди, стари автомобили, мостови, водни тела, патеки со виножито, шарени чадори и многу други / останете во градините околу 1:30 часа /. Турата продолжува со комплексот Madinat Jumeirah, кој се наоѓа недалеку од Бурџ Ал Араб и опишан како најзелено и најегзотично место во Дубаи. Покриениот дел од пазарот е вистински лавиринт од мали улички, каде паѓате во магична бајка. Бујна зелена вегетација и вода која ве опкружува од секаде, и која непречено и мрзеливо лебди покрај десетици ресторани, плоштади, летни театри и се упатува далеку, далеку во внатрешноста на комплексот, каде што се наоѓаат неколку суперскапи и луксузни хотели, најпомпезниот од што е самиот Бурџ Ал Араб. Попладне од 15:00 часот: – Џип сафари во пустина . Цена – 65 евра (деца до 12 години – 60 евра) Оваа екскурзија е скапоцен камен во круната на возбудливите авантури во Дубаи. Неописливо задоволство ќе ви го пружи ова off-road искуство, ова диво возење по црвените песочни дини. Сонцето што срамежливо заоѓа ќе додаде мека светлина и романса, а пустинскиот пејзаж ќе ве покани да одите сè подлабоко во срцето на пустината. Ќе застанете меѓу црвените дини за да го вкусите вкусот на арапското кафе и гостопримството кон странецот. По зајдисонце, ќе пристигнете во бедуинскиот камп, каде што ќе се служи вечера под отворено небо. Овде ќе можете да ги насликате рацете со Хена, да пушите наргиле, да јавате коњ или едноставно да се сликате со камила – сето тоа на позадината на арапската музика и белиот танц. Корисни информации за екскурзијата:Почеток на екскурзијата: 15:00 часот. Времетраење: околу 5 часа. Сафари џипови ќе ве земат од вашиот хотел. Екскурзијата не е погодна за трудници. За деца под 6 години, сафарито е одговорност на родителите и е дозволено по потпишување на документ за согласност. За ваша удобност, носете лесна горна облека и шал.

ДЕН 6  ДУБАИ – СОФИЈА
Појадок. Одјавување од хотелот околу 08:10 часот. Трансфер до „Меѓународен аеродром Дубаи“ за лет за Софија во 10:10 часот. Пристигнување на аеродромот во Софија во 15:15 часот


Double Tree by Hilton M Square 5* Guest Room – Со појадок
Цени за 5 ноќевања
ДАТА ЦЕНА
03.09.2023 897.00 €
17.04.2024 1031.00 €
 • Дете до 5,99г. ( без кревет ) 686 €


Double Tree by Hilton M Square 5* Guest Room – Со појадок
Цени за 6 ноќевања

ДАТА ЦЕНА
18.09.2023 1003.00 €
25.09.2023 1003.00 €
15.10.2023 1175.00 €
23.10.2023 1175.00 €
28.10.2023 1175.00 €
12.11.2023 1175.00 €
19.11.2023 1175.00 €
11.12.2023 1175.00 €
14.01.2024 1175.00 €
20.01.2024 1175.00 €
23.02.2024 1175.00 €
10.03.2024 1175.00 €
17.03.2024 1175.00 €
24.03.2024 1175.00 €
30.03.2024 1175.00 €
* ДЕТЕ ДО 5,99 год ( без кревет ) – 712 евра за сите дати 
* ДЕТЕ ДО 11,99 год ( без кревет ) – 799 евра за сите дати 


Double Tree by Hilton M Square 5* Guest Room – Со појадок
Цени за 7 ноќевања

ДАТА ЦЕНА
04.11.2023 1254.00 €
13.02.2024 1254.00 €
03.03.2024 1254.00 €
05.04.2024 1254.00 €
 • ДЕТЕ ДО 5,99 год ( без кревет ) 712 евра 
 • ДЕТЕ ДО 11,99 год ( без кревет ) 818 евра 


Цената на пакетот вклучува:

 • Авионски билет Софија – Дубаи – Софија со вклучени аеродромски такси со АК „Флај Дубаи“;
 • Едно парче кабински багаж до 7 кг. со димензии 56/45/25cm во авионот;
 • Едно парче чекиран багаж 20 кг.;
 • Ланч пакет во авионот;
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром;
 • 5-6-7 ноќевања во Double Tree by Hilton M Square 5* со вклучен појадок.
 • Вклучена Полудневен преглед на Дубаи со туристички водич ;
 • Вклучена посета на The View At The Palm – 360 степени панорамски поглед на Palm;
 • Вклучена целодневна екскурзија до Абу Даби со посета на џамијата и претседателската палата „Каср Ал Ватан“ . ( за термините со 6 и 7 ноќевања ) 
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра
 • Водич за време на екскурзии во Дубаи


Цената на пакетот не вклучува:

 • Виза за Дубаи за Македонски држвајани ( 120 евра по лице )
 • Дополнителни екскурзии;
 • Лични трошоци;
 • Такса „Туристички Дирхам“ во Дубаи – туристот мора да ја плати лично при пријавувањето во хотелот и се наплаќа по соба по ноќевање по 20 дирами (околу 4 евра)


Услови за резервација :

 • Валиден пасош со важност 6 месеци по датумот на враќање од патувањето.
 • Депозит во износ од 500 евра по лице.
 • Доплата до 40 дена пред поаѓање.


Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патничкиот пакет, по уплатата на следните износи за откажување, во случај на откажување на патувањето, компанијата го враќа уплатениот износ со следните одбитоци:
 • до 45 дена пред датумот на поаѓање: без пенали.
 • од 44 дена до 39 дена до датумот на патување: депозит.
 • за помалку од 39 дена од датумот на патување: 100% од целиот договор.
 • Промена на име на патник до 15 дена пред патување без пенали.


Факултативни екскурзии

Факултативни екскурзии  Цена за возрасен Цена за дете до 12 години. Времетраење
„Рамката“ и магијата на отворените пазари на Истокот со ручек во локален ресторан. 68 евра 62 евра 5 часа
Бурџ Калифа и Дубаи Мол „На врвот“ (124 кат) 68 евра 62 евра 5 часа
Џип сафари во пустина со вклучена вечера 68 евра 62 евра 6 часа
Крстарење и вечера со традиционалниот арапски брод Dhow /Арапска галија/ 73 евра 67 евра 5 часа
Глобално село со вклучен билет, трансфер и водич. 47 евра 42 евра 5 часа
Дубаи Гарденс со вклучен билет, трансфер и водич. 47 евра 42 евра 3 часа
Абу Даби со вклучена посета на џамијата Шеик Зајед, претседателската палата Каср Ал Ватан и островот Јас 83 евра 77 евра 8 часа
La Perle Bronze шоу со вклучена вечера и трансфер 124 евра 5 часа
Музеј на иднината со вклучен трансфер 54 евра 3 часа