fbpx
Duration: 28.12.2023
Price: 1620€
Book Now!
егз


Нова Година во Дубаи 2024 од Софија со 6 ноќевања од 28.12.2023

Патување до една од најжешките и најпривлечните луксузни дестинации за патување во светот, Дубаи, рај на Ориентот натопен во неопислив луксуз и безвременски раскош!
Вклучена е панорамска турнеја во Дубаи!
Сместување во сосема нов хотел со 5* во луксузни соби!
Датум на поаѓање: 28.12.2023


1 Ден 28.12.2023 СОФИЈА – ДУБАИ
Полетување од аеродромот во Софија во 14:25 часот со лет FZ-1758 за Обединетите Арапски Емирати. Слетување во Дубаи во 21:25 Трансфер до избраниот хотел. Сместување.

2 ДЕН 29.12.2023 ДУБАИ
12:00 часот: Полудневен туристички разглед на Дубаи со туристички водич на бугарски јазик и вклучена посета на ПОГЛЕД НА ПАЛМАТА – панорамски поглед на палмата од 360 степени од височина од 240 метри (вклучено во цената). Денеска ќе научите за историјата, културата, најголемите проекти во светот, како и да видите некои од најинтересните знаменитости на Дубаи. Нашата турнеја ќе започне од новиот дел на Дубаи, каде што ве очекуваат низа архитектонски фантазии – интересен контраст помеѓу почитуваните стари традиции и ултра модерниот луксуз и многуте цвеќиња во срцето на пустината. Ќе се упатиме кон новиот гламурозен кварт Дубаи Марина за да застанеме на фото-пауза покрај извонредниот спирален облакодер со пресврт од 90 степени – кулата Кајен. Нашата следна дестинација е островот Palm Jumeirah. Ќе поминеме покрај стеблото на палмата и ќе застанеме на фото-пауза на прекрасниот брег „The Pointe“ од каде што се гледа најубавиот поглед на величествениот и луксузен хотел „Atlantis The Palm“. За да добиеме целосен поглед на овој спектакуларен проект за создавање на вештачко земјиште од 5,72 km² во вода, ќе го посетиме The View At The Palm, кој се наоѓа на 52-от кат од трговскиот центар Nakheel – панорамски поглед од 360 степени кој го одзема здивот на островот Palm Jumeirah и убавината на Арапскиот залив од 240 метри височина. Последната станица од нашата турнеја ќе биде во Дубаи Мол. Од 19:00 часот – На барање и со доплата, билет до палубата за набљудување за Бурџ Калифа „На врвот“ (124 кат). – Цена 65 евра/возрасен (деца до 12 години – 60 евра) Извонредно е чувството да се искачите за 124 секунди до 124-тиот кат на врвот на највисоката градба некогаш изградена. Со своите 828 метри и 206 ката, од кои последниот на 626 метри, кулата Калифа, преведено од арапски значи Бурџ Калифа, го држи рекордот за достигнувања во повеќе од 14 категории. На највисоката точка, кулата се ниша хоризонтално, правејќи осцилации долги 1,5 метри.

3 ДЕН 30.12.2023 ДУБАИ – Абу Даби со вклучена посета на Претседателската палата ,, Qasr Al Watan ‘’
Појадок. Слободно време за плажа, шопинг и забава или дополнителна екскурзија. Утро од 09:00 часот: Целодневна туристичка тура на Абу Даби со вклучена посета на Претседателската палата ,, Qasr Al Watan ‘’. Цена – 80 евра(деца до 12 години – 75 евра) Пред само 80 години, Абу Даби беше нешто повеќе од рибарско пристаниште сместено на остров веднаш од копното, познат по своите рибари на бисери. Денес, Абу Даби – главниот град на Емиратите, плени со лежерниот шарм на белиот песок, тиркизните води, уредноста и уште еднаш брилијантните архитектонски достигнувања. Веднаш штом ќе влезете во градот, ќе ве погоди величественоста на белата џамија Шеик Зајед. Ќе имате можност да го посетите и да го доживеете прекрасното чувство на широчина, просторност и бело спокојство. Потоа ќе се упатиме кон Претседателската палата „Qasr Al Watan“. Најновата и единствена знаменитост во Обединетите Арапски Емирати. Палата преполна со знаење, која му нуди на светот прв поглед на арапското наследство и владејачките принципи кои ја обликуваа историјата на Обединетите Арапски Емирати и нивната визија за иднината.„Qasr Al Watan“ е повеќе од палата, тој е збогатувачко патување во современ амбиент што открива и одразува владеење, знаење и занаетчиство. Палатата ви нуди единствена можност да се восхитувате на величествените коридори кои сигурно ќе ве остават без здив со архитектонската екстраваганција што го прикажува богатото арапско наследство на регионот. Ќе дознаете повеќе за владетелите и раководните институции кои ја обликувале оваа голема нација. Кратка пауза за ручек или шопинг во Марина Мол Абу Даби. Ќе го видите и импозантниот хотел Emirates Palace (фото станица надвор), изграден во типичен арапски стил со архитектура која потсетува на палата од бајките.Во попладневните часови ќе го посетиме островот Yas Island  – познат по патеката за Гран При на Формула 1 (посетата на патеката не е вклучена) и продавниците на компанијата на забавниот парк Ferrari World. Кратко слободно време за прошетка во Yas Mall. Напомена: при промена на времето за посета на џамијата, програмата може да се одржува во обратен редослед во поглед на разгледување.
Корисни информации за екскурзијата: Екскурзијата е целодневна и се изведува со туристички водич на бугарски јазик. Времето на патување од Дубаи до Абу Даби е околу 90 минути во секој правец. Постои кодекс на облекување за мажи и жени при посета на џамијата Шеик Зајед. Забележете ги упатствата што ќе ви бидат доставени пред поаѓањето.

4 ДЕН 31.12.2023 ДУБАЈ – РАМКАТА И СТАРИОТ ДУБАИ
Појадок. Слободно време за плажа, шопинг и забава. Утро од 10:00 часот: Посетете ја „Рамката“ и магијата на отворените пазари на Дубаи со ручек во локален ресторан. Цена – 65 евра (деца до 12 години – 60 евра) Денес нашата екскурзија ќе започне со посета на една од новите иконски знаменитости на Дубаи – „Рамка“ / Рамка Дубаи / – официјално отворена на 1 јануари 2018 година во прекрасниот парк Забел. Проектот ја раскажува приказната за минатото, сегашноста и иднината на Дубаи. Двете стаклени кули од 150 метри се поврзани со 93-метарски делумно проѕирен мост, каде што посетителите можат да уживаат во извонредна панорама на градот од 360 степени. На север се гледаат знаменитостите на стариот Дубаи – Деира и Бур Дубаи, а на југ ќе видите модерни трговски центри и популарни облакодери. Прошетката ја продолжуваме поминувајќи ја другата страна на Дубаи Крик, природниот воден пат кој го дели градот на два дела – Деира и Бур Дубаи. Интересната емоција на пловење на кратко ќе ја доживеете во традиционалното водено такси наречено „абра“. Прошетката продолжува со пазарот на зачини, парфеми и популарниот „Златен пазар“. Овде ќе најдете шарена мешавина од мирис на зачини, изобилство од јаткасти плодови, слатки арапски ароми, а златарските работилници ќе ве остават без зборови со раскошниот накит и нивната вешто изработка. На крајот од прошетката ќе посетите и продавница каде што ќе можете да изберете и купите разни сувенири, а потоа ве очекува обилен ручек на шведска маса во локален ресторан. Вечерта: Новогодишна прослава! Дочекајте ја Новата 2024 година во празнична атмосфера! Ноќевање.

5 ДЕН 01.01.2024 – Крстарење и вечера во Дубаи Марина
Појадок. Слободно време за плажа, шопинг и забава. Вечерта од 19:00 часот: Крстарење и вечера со традиционалниот арапски брод Dhow /Арапска галија/ пловејќи по Марина во Дубаи. Цена – 70 евра. (деца до 12 години – 65 евра.) Прекрасно вечерно крстарење со овој традиционален брод во Индискиот Океан од минатото. Вечерно ветре, отсјај на облакодерите околу Марина во Дубаи, шарена палета на луѓе, вкусна вечера и незаборавно искуство. Корисни информации за екскурзијата: Климатизиран превоз од и до хотелот, двочасовно возење со галија, вечера со континентална шведска маса, безалкохолни пијалоци, кафе и чај. Времетраење на крстарењето: околу 2 часа и 30 минути.Ноќевање.

6 ДЕН 01.02.2024 ДУБАИ – Џип сафари во пустина
Појадок. Слободно време за плажа, шопинг и забава.Наутро од 08:30 часот: Дубаи Гарденс /Miracle Garden/ и Madinat Jumeirah. Цена – 45 ЕУР (мин. 15 лица) (деца до 12 години – 40 евра). Ќе уживате во најголемите вертикални и хоризонтални градини во светот со околу 45 милиони цвеќиња распослани на 72 квадратни километри. Некои од растенијата засадени во градината Дубаи никогаш досега не биле одгледувани во регионот на Заливот, а најпопуларни од нив се петуниите и невенот. Интересно е што цвеќињата се засадени за да формираат различни форми. Некои прикажуваат срца, ѕвезди, разни видови кругови, а има и фигури од поголеми размери, како што се пирамиди, стари автомобили, мостови, водни тела, патеки со виножито, шарени чадори и многу други / останете во градините околу 1:30 часа /. Турата продолжува со комплексот Madinat Jumeirah, кој се наоѓа недалеку од Бурџ Ал Араб и опишан како најзелено и најегзотично место во Дубаи. Покриениот дел од пазарот е вистински лавиринт од мали улички, каде паѓате во магична бајка. Бујна зелена вегетација и вода која ве опкружува од секаде, и која непречено и мрзеливо лебди покрај десетици ресторани, плоштади, летни театри и се упатува далеку, далеку во внатрешноста на комплексот, каде што се наоѓаат неколку суперскапи и луксузни хотели, најпомпезниот од што е самиот Бурџ Ал Араб. Попладне од 15:00 часот: – Џип сафари во пустина. Цена – 65 евра (деца до 12 години – 60 евра). Оваа екскурзија е скапоцен камен во круната на возбудливите авантури во Дубаи. Неописливо задоволство ќе ви го пружи ова off-road искуство, ова диво возење по црвените песочни дини. Сонцето што срамежливо заоѓа ќе додаде мека светлина и романса, а пустинскиот пејзаж ќе ве покани да одите сè подлабоко во срцето на пустината. Ќе застанете меѓу црвените дини за да го вкусите вкусот на арапското кафе и гостопримството кон странецот. По зајдисонце, ќе пристигнете во бедуинскиот камп, каде што ќе се служи вечера под отворено небо. Овде ќе можете да ги насликате рацете со Хена, да пушите наргиле, да јавате коњ или едноставно да се сликате со камила – сето тоа на позадината на арапската музика и белиот танц. Корисни информации за екскурзијата: Почеток на екскурзијата: 15:00 часот. Времетраење: околу 5 часа. Сафари џипови ќе ве земат од вашиот хотел. Екскурзијата не е погодна за трудници. За деца под 6 години, сафарито е одговорност на родителите и е дозволено по потпишување на документ за согласност. За ваша удобност, носете лесна горна облека и шал.

7 ДЕН 03.01.2024 ДУБАИ
Појадок. Утрото околу 06:30 часот одјавување од хотелот и трансфер до аеродромот во Дубаи за летот FZ1758 во 09:40 за Бугарија. Слетување на аеродромот во Софија во 13:25 часот со незаборавни спомени од Дубаи и Обединетите Арапски Емирати.


Khalidia Palace Hotel Dubai 5*
Deluxe room со вклучен појадок


По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Доп. легло  
Дете до 5,99 без легло
 
Дете до 11,99 на доп.легло
1620 €  2014 €  1412 €  1097 €  1222 € 

Цената на пакетот вклучува:

 • Движечки авионски билет со АК „Флај Дубаи“;
 • Аеродромски такси;
 • чекиран багаж до 20 кг;
 • Едно парче рачен багаж до 7 kg со големина 56/45/25 cm;
 • Трансфер аеродром-хотел-аеродром;
 • 6 ноќевања со појадок Khalidia Palace Hotel Dubai 5* Делукс соба;
 • Панорамски разглед на Дубаи со туристички водич на бугарски јазик;
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра;
 • Лиценцирани туристички водичи ;
 • Претставик на тур-оператори.

Цената на пакетот НЕ вклучува:

 • Виза за Дубаи за Македонски државјани 120 евра
 • Екскурзии (факултативи) со доплата;
 • Новогодишна вечера;
 • Трошоци од лична природа;
 • Туристичка такса во Дубаи – задолжителна и лично платена од туристот при напуштање на хотелот и се наплаќа по соба по ноќевање од 5,50 УСД
 • Новогодишна прослава – ќе бидат понудени дополнителни опции!

Услови за упис:

 • Пасош со важност 6 месеци по датумот на патување.
 • Депозит во износ од  600 евра по лице.
 • Доплата до 40 дена пред поаѓање.

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патничкиот пакет, по уплатата на следните износи за откажување, во случај на откажување на патувањето, компанијата го враќа уплатениот износ со следните одбитоци:

 • до 45 дена пред датумот на поаѓање: без казна.
 • од 44 дена до 39 дена до датумот на патување: депозит.
 • за помалку од 39 дена од датумот на патување: 100% од целиот договор.
 • Промена на името до 10 дена пред патување без казна.

Туроператорот го задржува правото да го промени времето на поаѓање доколку е потребно.


Вид на транспорт што се користи: Авион и автобус

 ЗАБЕЛЕШКИ:

 • Минимален број на туристи за реализација на програмата: 20
 • Рок за упис на програмата: 30 дена пред поаѓање
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 20 дена пред поаѓање
 • Промена на цената е можна во случај на: промена на транспортни трошоци (гориво), аеродром, пристаниште и сл. такси; промена од повеќе од 3% на девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидено зголемување на цената од страна на нашите партнери, како и во други објективно императивни случаи.
 • Поради промена на цените на горивото, авиокомпаниите може да наплаќаат т.н доплата за гориво. Во таков случај, тур-операторот го задржува правото да ја прилагоди цената на патувањето со вистинската вредност на цената на горивото и ќе се плаќа на сите резервации на летови за кои се наплаќа, без оглед на тоа кога се направени. Оваа такса треба да ја објави тур-операторот и да ја плати корисникот најдоцна 21 ден пред датумот на поаѓање.
 • Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување, за што тур-операторот веднаш ќе ги информира корисниците.
 • Тур-операторот НЕ е одговорен за промена на музејските такси и часовите за работа на музејот. Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на програмата од причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се примени од релевантните гранични органи.
 • Сите дополнителни екскурзии мора да се побараат и да се платат однапред во Бугарија.
 • Пред поаѓање, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки во врска со влезот и престојот во Обединетите Арапски Емирати.

Осигурување за откажување патување:

Туроператорот во вашите пакети вклучува дополнително осигурување „Откажување патување“, кое е заштита во случај на неочекувано спреченост на патувањето поради здравствена, работна или семејна природа, вкл. COVID-19. Осигурувањето ги покрива трошоците за откажување на патувањето, како и трошоците за платени, но непотрошени услуги за време на патувањето, доколку истото било прекинато. Повеќе информации во канцеларијата на компанијата.