fbpx
Duration: 18.10.2023
Price: 2077€
Book Now!
eg.t


ИСЛАНД 2023
18.10.2023

Софија – Рејкјавик – Софија
7 дена / 5 ноќи


Програма
ДЕН 1 Софија – Виена – Рејкјавик
Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 во 16:45 за лет до Рејкјавик преку Виена/Франкфурт во 18:45. Пристигнување на аеродромот Кефлавик во Рејкјавик во 00:10 Трансфер до Хотел Рејкјавик Centrum 4* или слично. Ноќевање.

ДЕН 2 Рејкјавик
Појадок. Почеток на туристичка тура на Рејкјавик, најсеверната престолнина на планетата, која се наоѓа во југозападниот дел на земјата, во заливот Факсафлој на Атлантскиот Океан. Главниот град е сцена на возбудлива културна сцена и ноќен живот, со многу првокласни ресторани и неконвенционални музеи. Неговото име се преведува како „заливот за пушење“, а тоа е затоа што овде изобилуваат термалните води – од нив се обезбедува индустриско и домаќинско греење. Нашата прошетка ќе започне од центарот на Рејкјавик, потсетувајќи на лавиринт од тесни улички со стари дрвени куќи од крајот на 19 и почетокот на 20 век. Ќе го видиме Градското собрание, езерото Тјорнин, Собранието, пристаништето, концертната сала Харпа. Ќе го посетиме и симболот на градот – огромната катедрала Hallgrímskirkja. Изграден е 34 години во периодот 1940-1974 година, а висината на нејзината камбанарија е 75 m – се гледа од далечина од 20 km. Многу карактеристични се столбовите од двете страни на главниот брод, кои наликуваат на вулкански базалт – омилен „природен“ мотив на државниот архитект Гудјон Самуелсон. Ќе продолжиме до старата куќа на Хофди – позната по значајната средба помеѓу Реган и Горбачов во 1986 година. Слободно време за ручек. Попладне ќе ја посетиме атракцијата „Летај над Исланд“. Не за џабе оваа атракција е рангирана на второто место на „работите што треба да се прават во Рејкјавик“ на TripAdvisor. Со овој интерактивен лет, кој располага со систем од шест степени на движење, мулти-сензорни специјални ефекти вклучувајќи ветер, магла и мириси, во комбинација со непречено движење и импресивни реални визуелни ефекти и сферичен екран од 20 метри, ќе ви помогнат да се движите заедно со арктичките ветрови и се издигнуваат над копното, морето и мразот на Исланд. Во доцните попладневни часови ви нудиме 3-часовна тура дополнителен. плаќање од 120 евра за возрасни и 60 евра за деца и млади до 11 години / гледање китови („гледање китови“ во буквален превод), поради водите богати со планктони – во лето тука доаѓаат до 11 различни видови, вклучувајќи грбав кит, син кит и кит минке (последниот тежи „само“ колку 2-3 слона). Со помош на специјално обучени натуралисти и морски биолози, ќе научите сè за неверојатниот див свет на Исланд. Прекрасната природа ја опкружува целата област и создава уникатен контраст со огромниот океан каде што сигурно ќе видите неверојатен поглед на хоризонтот. Слободно време во вечерните часови. Ноќевање.

3 ДЕН Националниот парк на геолошки чуда Thingvetlir
Појадок. Тргнавме околу 07:30 часот наутро по една од најинтересните рути на Исланд – Златниот круг.Ќе се упатиме кон Националниот парк Þingvellir (се изговара Тинкетлир), место кое ги комбинира геологијата и историјата. Ќе можеме јасно да го видиме континенталниот расед помеѓу американската и евроазиската тектонска плоча; покрај тоа, тука е и локацијата на Alþingi (Altinge) – основана во 930 година, се смета за најстар парламент во светот. Продолжуваме до импресивниот водопад Гулфос, неговото име буквално значи „Златен водопад“ поради начинот на кој сончевата светлина се рефлектира во неговите води паѓајќи во празнина длабока 32 метри. Нашата следна станица е Гејзир (Гејзир), од каде што доаѓа меѓународниот збор за топли извори кои ги исфрлаат своите води. Неговите ерупции можат да достигнат висина од 70 m, но се со различна фреквенција и јачина. Слободно време. Враќање во хотелот во Рејкјавик во доцните попладневни часови. Ноќевање.

ДЕН 4 Рејкјавик – Ланѓекул – долина Бордарфјорур
Појадок. Слободно време во Рејкјавик за самоводена прошетка или дневна турнеја (со доплата) до ледената пештера на вториот по големина глечер во Исланд, Ланѓокул и долината Боргарфјорур, позната по плодното обработливо земјиште и вулканската убавина. (времетраење ~ 9 – 10 часа). Доплата за целодневната тура 250 евра за возрасен и 130 евра за деца до 13 години. Со оваа тура ќе имате можност да стигнете до срцето на вториот по големина глечер во Европа. Најголемата вештачка ледена пештера во светот ви овозможува да одите 800 метри меѓу мраз стар илјада години. Има многу малку места на Земјата каде што населението на една земја се чувствува поврзано со нејзината природа како во Исланд. Идејата за ледената пештера потекнува од главите на двајца Исланѓани во 2010 година. Тогаш, идејата да се земат луѓето внатре, а не само на глечер, звучеше како научна фантастика. Науката, инженерската мисла и бескрајната енергија се причината зошто овој проект сега е реалност. Поаѓање во 08.00 часот од хотелот кон глечерот Лангјокул. Попатно, ќе дознаеме повеќе за историјата и геологијата на ледените пештери, како и за ефектите од глобалното затоплување врз ледените пештери. Одморете застанете во хотелот Хусафел и возете до долината Боргарфјорур – позната по плодното обработливо земјиште и вулканската убавина. Продолжуваме до врвот на глечерот од Хусафел, по што ќе се спуштиме во ледената пештера за да ги видиме чудата на вториот по големина глечер во Исланд одвнатре. Продолжете до Храунфосар – Храунфосар е серија на водопади формирани од потоци што течат на околу 900 метри од Халмундархраун, поле со лава што тече од ерупција на еден од вулканите што лежи под глечерот Лангјокул. Ние продолжуваме да Langjökull, додека да пристигнеме во ледената пештера се возиме во огромен специјално модифициран камион. Ќе поминете околу 1 час шетајќи внатре во глечерот. Враќање во Рејкјавик. Ноќевање.

5 ДЕН Националниот парк Vahtnayokutl и ледената лагуна Jökulsárlón
Појадок. Одјавување од хотелот во 08.00 часот и поаѓање кон јужниот дел на Исланд.Минувајќи низ Скедарорсандур – најобемната алувијална рамнина во земјата со вкупна површина од околу 1000 км2. Растојанието помеѓу работ на глечерот и морето е од 20 до 30 километри, а крајбрежниот појас е долг 40 километри, што ја прави најголемата рамнина од тој тип во светот. Од времето кога првите доселеници се населиле овде, Скјадарорсандур апсорбирал значителна количина на земјоделско (обработливо) земјиште, а овој процес сè уште трае. Скафтафетл е вториот по големина национален парк во Исланд и еден од највредните природни бисери во северната земја. Ненадминатата убавина и големата разновидност на овој природен парк се должат на различните кањони, долини, санта мраз, ледени тунели и сводови, глацијални езера. Скафтафетл е исто така најпосетуваното туристичко место во Исланд поради неверојатниот контраст помеѓу величествените врвови покриени со снег и свежото зеленило и вегетација. Тоа е прекрасна оаза, на работ меѓу песоците и глечерите, а над неа се издига најголемата ледена капа во Европа – глечерот Вахтнаикоутл, кој зафаќа површина од повеќе од 8000 квадратни километри, со дебелина на мразот што варира помеѓу 400 и 1000 м Во неговиот најјужен дел се наоѓа и највисокиот врв во Исланд – Јоревајокутл (2110 м). Откако ќе поминеме низ неколку помали глечери, дел од Националниот парк Вахтнајокутл, стигнуваме до глечерната лагуна Јокулсарлон . Оваа лагуна е формирана во раните 1920-ти. Во Jökulsárlón, водата и ветерот извајаа уникатни скулптури од мраз. *На барање, патување со амфибиски брод по глацијалната лагуна Jökulsárlón, позната по ледените брегови кои се отцепуваат од глечерот и формираат лавиринт мраз кој постојано се менува за туристичките чамци (времетраење – 30-40 мин.) со доплата од 60 евра за возрасни и 30 евра за деца до 11 години Вечерно сместување во хотел Skaftafell 3* или слично. Ноќевање

6 ДЕН Reynisvärra – Seljalandsfoss – Сината лагуна
Појадок. Напуштање на хотелот во 08.00 часот и поаѓање за Рејнисфјара. На нашиот пат ќе го видиме Елдхраун – еден од најголемите текови на лава (со површина од околу 565 км2). Кратка станица на Рејнисвара или црната плажа која се смета за една од најубавите нетропски плажи во светот. Оваа прекрасна област е позната по својата интересна геологија: плажи со црн песок, базалтни столбови и низа карпести формации важни за локалниот фолклор. Легендата вели дека базалтните столбови – наречени Рејнисдрангар од локалното население – се всушност исландски тролови кои некогаш се обиделе да влечат брод од морето до копното пред изгрејсонце, но не успеале и на тој начин се тролале во камен. Од Рејнисфјара има прекрасен поглед на Кејп Дирхоли. Станува збор за збирка карпи кои, испреплетувајќи се една со друга, формираат сводови и одат во длабочините на Атлантскиот Океан. Во зависност од временските услови, ќе можеме да го посетиме и глечерот Sólheimajökull, кој за жал полека, но незапирливо се топи во последните години. Продолжуваме до нашата следна станица – величествениот водопад Сељаландсфос , а на нашиот пат во далечина на јасен ден ќе ја видиме силуетата на активниот вулкан Ејафјалајокутл, чија последна ерупција беше во 2010 година. Сметан за најубавиот водопад во земјата и еден од најубавите во светот, Seljalandsfoss ќе ве маѓепса. Тука невидливата креативна рака на природата ги достигна своите најголеми височини. Магијата на водопадот е најсилна на сончево време, кога зраците се прекршуваат во водените прскања, создавајќи прекрасна екстраваганција. Слободно време за ручек. Во попладневните часови се упатуваме кон полуостровот Рејкјанес со кратка застанување на мостот Леиф на среќа, кој поврзува два континента: Европа и Северна Америка за да го обединат Исланд во еден. Потоа следува двочасовен престој на најпознатата атракција на Исланд – Сината лагуна, природен геотермален базен сместен меѓу вулкански класти (влезниот билет е вклучен во цената). Ќе имате можност да уживате во релаксирачки бањи среде неверојатна природа и свеж воздух. Околу 21:00 часот трансфер до аеродромот Кефлавик за лет за Софија во 00:10 часот Слетување во Софија во 12:00 часот. следниот ден.

ДАТУМ ЦЕНА
18.10.2023 1977.00 €

Во цената е вклучено:
  • Авионски билет на Луфтханза Софија – Рејкјавик – Софија преку Виена или Франкфурт
  • Аеродромски такси
  • 20 кг чекиран багаж и кабински багаж до 8 kg
  • 4 ноќевања со појадок во Reykjavik Centrum Hotel 4* или слично
  • 1 ноќевање со појадок во Хотел Skaftafell 3* или слично
  • Сите трансфери
  • Водич на бугарски
  • Разглед на Рејкјавик
  • Посета со вклучен билет за летот над Исланд.
  • Целодневна екскурзија Златен круг
  • Целодневна екскурзија по јужниот брег
  • Посета на Reynisværa и водопадот Seljalandsfoss
  • Вклучена е обиколка до Националниот парк Ватнајокул и глечерската лагуна Јокулсарлон
  • Посета со вклучен комфорен билет на Сината лагуна
  • Здравствено осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра

Во цената не е вклучено:
  • Лицата на возраст над 70 години плаќаат дополнително за здравствено осигурување
  • Лични трошоци / телефонски повици, мини-бар, јавен превоз и сл./
  • Услуги кои не се споменати во програмата
  • Осигурување за откажување на патување
  • Гледање китови – 120 евра за возрасни и 60 евра за деца и млади до 11 години.
  • Еднодневна тура до ледената пештера на вториот по големина глечер во Исланд – Лангјокул и долината Боргарфјордур – 250 евра за возрасен и 130 евра за деца до 13 години.
  • Пловење со амфибиски чамец по глацијалната лагуна Jökulsárlón – 60 евра за возрасни и 30 евра за деца до 11 години.

Услови за резервација

  • 650 евра депозит за резервацијата
  • доплата најкасно 45 дена пред поагање

Рокови за откажувања и казни:

  • До 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
  • Од 59 до 30 дена до датумот на поаѓање, целосниот износ на депозитот .
  • Во случај на откажување помалку од 29 дена пред поаѓање – целосен износ на договорот

Потребни документи:

  • Меѓународен пасош со мин.валидност 6 месеци по датумот на враќање
  • За деца до 18 години кои патуваат со еден или без родител, заверена на нотар од еден или од двајцата родители!