fbpx
Duration: 07.12.2023
Price: 139€Сигурна реализација : 139€
Book Now!
нех


ТЕРМИН07 Декември 2023

Хотел Grand Halic 4*, на Таксим


1 ден 07.12.2023  СКОПЈЕИСТАНБУЛ
Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски  во 16:00 ч.Тргнување во 16:30. Се патува преку граничниот премин Богородица  и низ Грција. За време на патувањето, водичот на групата ќе ја презентира програмата на патниците.Ноќно возење со попатни паузи.

2 ден 08.12.2023 ИСТАНБУЛ
Пристигнување во Истанбул во утринските часови.   Започнува магијата… Истанбул од 1001 ноќ…
ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД НА ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ:
Панорамско разгледување на градот со автобус:  Аксарај, Лалели џамија, Универзитетот Бејазит, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), стадионот на  ФК Бешикташ, Галата мостот, Сулејманије џамијата, Новата џамија, Египетскиот пазар…
ТАКСИМ – плоштад на Европската страна со својата прочуена пешачка улица Истиклал, полна со многубројни бутици, шопинг центар, ресторани…  Сместување во хотел и кратка пауза за одмор.
БАЛАТ /ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА/ кулата САФИР / ТАКСИМ:
Волшебно попладне: Одиме во живописниот кварт Балат, стара христијанска област која настанува по освојувањето на Истанбул од Султан Мехмед II Фатих. Прекрасни дрвени куќи во разни живописни бои, мали кафулиња. Улички каде се снимени повеќеТВ серии и филмови. Тука е сместена и Вселенската Патријаршија и старата Грчка гимназија. Ќе уживате во прошетката низ Балат.
САФИР – облакодер: Ве водиме до највисоката зграда во Европа, 236 м. Експресниот лифт ве искачува до  прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед: Истанбул на дланка. Единствена можност да се вклучите во SkyRide -4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул и културно историските споменици, неверојатно доживување. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ден 09.12.2023  ИСТАНБУЛ
Појадок.  Денот е предвиден за нови возбудливи посети и приказни од 1001 ноќ. Предпладне:  ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА:  Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на брегот  на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Се посетува  Резиденционалниот дел од Палатата.
КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата… Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер…),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган … палатите од Турските ТВ серии…
КАПАЛИ ЧАРШИЈА: Слободно време (околу 1 час) за индивидуална прошетка низ Капали чаршија.
Попладне: АЗИСКИ ИСТАНБУЛ: Посета на Азиската страна на Истанбул.
Ускудар: едно од најважните турски населби уште од времето на Османлиите. Тука се наоѓа убавата џамија на Михримах Султан (ќерката на Сулејман Величенсвени и Хурем). Во непосредна близина на брегот на Ускудар  се наоѓа  Моминската кула.
Бејлербеј: прекрасно место покрај самиот Босфор. Место со многу рибни ресторани. Место каде се снимени бројни турски серии. Дом на Бејлербеји палатата.
WATERGARDEN SQUARE MALL : Продолжуваме кон  најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г. Еден нов стил на градба концентриран околу прекрасниот  базен со фонтани. Ексклузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани,  кафетерии, забавни паркови, кина… Во склопот на трговскиот центар се наоѓа огромен Аквариум со над 10.000 морски суштетства и тигар-ајкули. Враќање во хотел преку Босфорскиот мост,  симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул. Ноќевање.

4 ден 10.12.2023  ИСТАНБУЛ 
Појадок.  По појадокот го сместуваме багажот во автобус. Магијата од 1001 ноќ продолжува.
ПЈЕР ЛОТИ и заливот ЗЛАТЕН РОГ: Се возиме покрај брегот на Златниот Рог кој скоро завршува  кај едно панорамско возвишување наречено Пјер Лоти, според еден Француски поет. Со жичара се искачуваме до видиковецот. Можност да го испиете утринското Турско кафе направено на топол песок и пробате Ѓозлеме, уживајќи во прекрасната панорама на Истанбул под нас.
ФОРУМ:  Напуштајќи го Истанбул, го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон и Икеа. Слободно време за посета на аквариумот и шопинг. Во попладневните часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Грција. Пристигнување во Скопје следниот ден (11.12.2023) во утринските часови.


РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  139 


 ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:   

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 • Сместување во хотел Grand Halic 4* – на Таксим  / 2 ноќевања со појадок
 • Посета на Форум, Декатлон, Икеа
 • Професионален туристички пратител на групата
 • Професионален  локален туристички водич

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Факултативни излети:
 • Задолжителен Панорамски разглед на европски Истанбул – 10€
 • Крстарење по Босфор – 20
 • Азиски Истанбул – 25
 • ЕВРОПСКИ ПАКЕТ: Балат + Сафир: 35 (со вклучени влезници )
 • АЗИСКИ ПАКЕТ: Азиски Истанбул + Крстарење: 40 
 • ИСТАНБУЛ FULL : Европски пакет + Азиски пакет + Пјер Лоти + панорамски разглед + Долма Бахче: 130€
 • Долма Бахче сарајот со локален водич   (Резиденционален дел вклучена влезница) – 45
 • Туристичка такса 2 евра за целиот престој, по лице (се плаќа во агенција)
 • Патничко осигурување 200 мкд.
 • Доплата за еднокреветна соба : 3900 мкд
 • Доплата заседиште по избор 20€

НАПОМЕНА:

 • За реализација на програмата потребни се минимум 40 лица
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање, во случај на недоволен бој на патници.
 • Пасошот мора да биде со важност мин. 6 месеци од денот на враќањето.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата. За избор на седиште по желба (освен првиот ред), се доплаќа 10 евра (по седиште).
 • Агенцијата го задржува правото за промена на излетите по денови и сатници
 • За патувањето важат општите услови на Ви Травел .