fbpx
Duration: 15.01.2024
Price: 4108€
Book Now!
ab*ax


Јужна Африка (10 ноќевања) – Јоханесбург, Кејп Таун и водопадите Викторија
13 дена / 10 ноќевања
06.11.2023, 15.01.2024, 05.02.2024, 29.02.2024


ПРОГРАМА

1: ден Софија – Доха – Јоханесбург
Поаѓање од Софија со лет на Qatar Airways од Т2 во 12:50 часот, слетување на аеродромот во Доха во 18:30 часот. Лет во 20:25 часот за Јоханесбург.

Ден 2: Јоханесбург – разглед на Преторија, околу 50 км.
Пристигнување во О.Р. Меѓународниот аеродром Тамбо во Јоханесбург во 04:00 часот – Топло добредојде од локалниот претставник. Се упатуваме кон Преторија и почеток на разгледување на знаменитостите (вклучено во цената) – еден од трите главни градови на земјата, седиштето на извршната власт (Кејп Градот е законодавна престолнина, а Блумфонтејн – судската).Познат е и како „Градот на јакарандите“ (багреми со виолетови цветови). Ќе поминеме покрај важни згради за историјата на земјата, како што се Градското собрание, операта Хаус, официјалното седиште на јужноафриканската влада, познато како Зграда на Унијата и канцелариите на сегашниот претседател, куќата на Пол Кругер – важна личност во историјата на Јужна Африка. Овој херој на Африка, кој стана претседател, помогна во одбраната на поранешната Република Трансвал од Британците, долго време живееше во Преторија. Денес неговиот дом е претворен во музеј посветен на неговиот живот. Зградата беше една од првите електрифицирани згради и имаше дури и телефон. Застанете на споменикот Фортрекер, кој се наоѓа на врвот на еден од ридовите околу Преторија. Дизајнот е креација на јужноафриканскиот архитект Џерард Моердајк. Целта на создавањето на овој гранитен споменик во 1949 година беше да се претстави приказната за „Големата миграција“ преку фризот од 93 метри. Вечера. Ноќевање во Преторија.

Ден 3: Преторија – Национален парк Кругер, патека 370 км
Тргнуваме од Преторија во провинцијата Мпумаланга, што значи „место каде што изгрева сонцето“.Туристите можат да истражуваат бујни шуми, планини, реки и водопади. Мпумаланга е познат по своите популарни паркови за диви животни, од кои на југ светски познатиот национален парк Кругер, една од најголемите атракции во Јужна Африка, како и многу други природни резервати и дивеч нудат дом и заштита на изобилство на животни. Минатото Белфаст и Лиденбург до Лонг Том Пас, именуван по пушките Лонг Том користени за време на англо-бурската војна. Оригиналниот премин беше многу предавнички, со серија цик-цак свиоци, по кои минуваа старите трговски патишта од Мозамбик до Лиденбург. Следува полудневно сафари со џип во Националниот парк Кругер – најголемиот и најстар природен парк во Јужна Африка, дом на големи цицачи. Основан е во 1898 година од Пол Кругер за да се заштити уникатната фауна и флора во регионот. Површина од речиси 2 милиони хектари и се граничи со Мозамбик и Зимбабве. Многу посетители доаѓаат тука за да ја видат големата петорка: лав, леопард, слон, бивол и носорог, но паркот штити и повеќе од 500 видови птици, 114 видови влекачи. и 147 различни цицачи, вклучувајќи ретки видови како што се африкански диви кучиња, жирафи, зебри и различни антилопи.
Вечера во хотелот во Hazyview. Ноќевање.

Ден 4: Сафари во Националниот парк Кругер
Овој ден е посветен на целодневно сафари во паркот Кругер, со можност за набљудување на различни животни – лавови, антилопи, биволи и жирафи. Нашите водичи имаат планирано специјални постојки за пикник за појадок и ручек. Време за релаксација. За време на сафари, туристите треба да носат крема за сончање, капа, очила за сонце, удобни чевли, топла облека, јакна. За време на патеката со џип, достапен е пристап до минерална вода. Вечера во хотелот во Hazyview. Ноќевање.

Ден 5: Национален парк Кругер – Јоханесбург, транзиција 375 км
Патувајте по „Панорамскиот пат“, кој минува низ северните падини на планината Змеј и вклучува спектакуларни пејзажи од кањонот, планини кои влеваат стравопочит, водопади покриени со магла, мирни езера и екстраваганција од огромни пејзажи. Ќе застанеме на местото т.н. „Божји прозорец“ – со неверојатно прекрасен поглед на долината која се протега на 1000 m надолу. Ќе го видиме и „Бисерот на Јужна Африка“ – кањонот на реката Блајд, чие име значи радост и е трет најдлабок кањон во светот по Големиот Кањон во Западна Америка и оној во Намибија, со должина од 26 км. Друга знаменитост е „Среќните мијалници на Бурк“ – цилиндрични карпести вдлабнатини извајани од вртлозите на речните води. Тие се длабоки до 6 метри. Дупки кои се формирале со текот на годините во коритото на реката Трер, притока на реката Блајд. Во северниот дел на трасата се наоѓаат „Трите Рондавели“ – три огромни спирални карпи кои личат на конусни сламени покриви на африкански колиби, наречени рондавел. Планината Манјаненг своето име го носи по големиот поглавар на племето Мапулана, а целата конфигурација мештаните ја нарекуваат „Поглаварот и неговите три жени“. Продолжуваме покрај областите за ископување јаглен, кои се исто така дом на т.н. помалите етнички групи и се споиле со нив. Мешаните бракови се причина за културната размена и особено боењето на куќите. Според некои извори, Ндебеле биле поразени од доселениците што зборувале холандски. Принудени од угнетениот живот, домородците почнале да користат експресивни симболи со кои тајно комуницирале меѓу себе од Европејците и на тој начин првично го изразувале својот отпор против окупаторската и културната традиција.. Муралите секогаш ги прават жени и оваа традиција се пренесува мајчински од колено на колено. Добро обоениот дом покажува дека домаќинката е добра сопруга и мајка, како и добра куќна помошничка. Конечната дестинација за денот е Јоханесбург – еден од најголемите и најживописните градови. Го нарекуваат економски главен град на Јужна Африка и порта кон јужниот дел на земјата и главен град на провинцијата Гаутенг (најбогат во Јужна Африка). Иако не е толку популарен во споредба со другите градови во Јужна Африка, постојат доволно интересни места овде. Една од најпопуларните знаменитости е областа Совето, каде што се наоѓа и куќата на Нелсон Мандела. Ноќевање во Јоханесбург.

Ден 6: Јоханесбург – Викторија Фолс, ЗИМБАБВЕ
По појадокот, се упатуваме кон аеродромот за нашиот лет за Зимбабве и Викторија водопади. Тамошната населба го носи истото име – водопади Викторија, додека на замбиската страна градот се вика Ливингстон. Пристигнувањe, сместување и ноќевање. Зимбабве е земја со недопрена природна убавина, пријателски расположени луѓе и богата култура.Покрај тоа што е дом на иконите Викторија водопади, статусот на Зимбабве како една од водечките африкански дестинации за сафари е сè уште жив и здрав и покрај годините на политичка нестабилност. Љубителите на недопрената флора и фауна сè уште бараат искуства во оваа дивина со неизвалкана убавина.
Во попладневните часови, турнеја со водич низ величествените водопади Викторија, локално познати како „чадот што грми“. Тоа е едно од седумте природни чуда на светот, а моќта на оваа масивна водена завеса која паѓа од височина од 100 метри до реката Замбези е неверојатна и незаборавна. Навистина, се гледаат огромните столбови на водата што паѓа на оддалеченост од 64 км. Во екот на дождовната сезона, повеќе од 546 милиони кубни метри вода во минута грмат во базалтната клисура широка речиси 2 километри. Првиот Европеец што го посетил ова место бил лекарот, мисионер и истражувач Дејвид Ливингстон, кој го нарекол ова природно обележје по англиската кралица Викторија ноќевање во Викторија Фолс.

Ден 7: Викторија водопади – крстарење по зајдисонце по реката Замзеби
Денот вклучува можност самостојно да ја истражите областа и дополнителни екскурзии, платени на лице место. На зајдисонце ќе одиме на крстарење по реката Замзеби, вклучено во цената.Оваа атракција е одличен начин за одмор и уживајте во убавината на реката, со можност да видите разновиден дивеч, нилски коњи и крокодили кои се собираат на бреговите за да ја изгаснат жедта, како и многу различни видови птици. Крстарењето вклучува лесни закуски, пиво, вино, локални алкохолни и безалкохолни пијалоци. Има одлични можности за фотографирање на позадината на африканското зајдисонце, со јата птици додека сонцето заоѓа зад африканскиот хоризонт.
Ноќевање во водопадите Викторија.

Ден 8: Викторија Фолс – Кејп Таун
По појадокот, трансфер до аеродромот и поаѓање за Кејп Таун – еден од најживописните градови во светот, најјужниот град во Африка, легалниот главен град на Јужна Африка. Познат е по своето прекрасно пристаниште и близината на неверојатните природни атракции како што се планината Тајбл и полуостровот Кејп (со Кејп на Добра Надеж и Кејп Поинт). Поради близината до Јужниот Пол и Антарктикот, ги носи прекарите ” крајот на светот“ и „портата кон Африка“. Остатокот од попладневните часови слободно време во Кејп Таун и околината на хотелот Ноќевање во Кејп Таун.

Ден 9: обиколка на Кејп Таун и планината Тајбл
По појадокот нè очекува обиколка на Кејп Таун – основана од холандската компанија за Источна Индија како точка за снабдување на бродови кои патуваат во Источна Африка, Индија и Далечниот Исток. Денес тој е трет по големина град во земјата (по Јоханесбург и Дурбан) и како седиште на Националниот парламент е законодавен главен град на Јужна Африка. Ќе ги видиме градините Кампанис, најстариот јавен парк во земјата, именуван по компанијата што ја создаде градината како место за одгледување свежи производи за да ги нахрани своите посади. На нејзината територија можете да ги видите робовите, грмушките и цвеќињата кои опкружуваат различни историски градби како што се Парламентот на Јужна Африка и претседателската резиденција Твинхуис. Бо-Кап е познат како „Малајски кварт“ со површина од 1 квадратен км. се наоѓа недалеку од централниот дел на Кејп Таун.Денес е најстариот и најубавиот станбен кварт, населен со потомци на робови донесени од Холанѓаните од Малезија, Индонезија, Индија, Шри Ланка во 16. и 17век. Светло обоени куќи со тераси и тесни калдрмани улички од 18 век, кои раскажуваат за историјата на областа и муслиманското наследство овде. Врв на секој престој во Кејп Таун е посетата на планината Табл. Сртот на планината има форма на висорамнина со должина од околу 3 километри, опкружена со стрмни карпи, кои заедно со своите стрмни падини наликуваат на обликот од маса, па оттука и името „планина на маса“. Неговата височина е 1086 m и оттаму, на ведар ден, има импресивен поглед до градот и Атлантскиот океан. Планиран е ручек. Јужна Африка даде посебен придонес до развојот на ископувањето скапоцени камења во светот. До денес, земјата останува еден од најголемите извозници на дијаманти на светскиот пазар, нудејќи висококвалитетни дијаманти. Ќе имаме можност да дознаеме за историјата и во Центарот за дијаманти во Кејп Таун. Ноќевање во Кејп Таун.

Ден 10: Кејп Таун – Кејп на добра надеж – Кејп Таун
Појадок. Целодневна екскурзија на југ до Кејп Добра Надежда (околу 65 км). Маршрутата се протега по целиот полуостров Кејп, долг 52 километри, покрај туристичките села на страната на Атлантскиот Океан и неверојатни погледи до нашата крајна дестинација – Кејп на добрата надеж. На пат – посета на мало живописно рибарско село во заливот Хоут. Можност за патување со брод до островот на фоките, околу 45 минути во двата правци Посета на природниот резерват Кејп Добра Надеж (УНЕСКО). Првиот Европеец кој стигнал и го обиколил р’тот е португалскиот морепловец Бартоломео Диас во 1488 година. За време на особено бурното море за време на неговото патување тој се симнал и го нарекол ова место Кабо Торменотосо (рт на бурите), а подоцна бил преименуван во Кејп на добрата надеж. Можеме да кажеме дека Добра Надеж е најјугозападната точка на континентот. Слободно време за фотографии. Искачување пеш околу 30 минути на панорамската платформа или со жичница до напуштениот светилник Кејп Поинт, од каде што се отвора импресивен поглед на Атлантскиот и Индискиот океан и оживува легендата за „летечкиот Холанѓанец“. Ручекот е обезбеден по пат. На враќање ќе ја видиме плажата Болдерс позната по колониите на пингвини.Многу од местата кои ќе ги посетиме овој ден сè уште се дел од Националниот парк Табл планина. Последна станица пред крајот на овој прекрасен ден е посета на Националната Ботанички градини во Кејп Таун – една од најубавите во Јужна Африка со територија од 528 хектари Само 36 хектари територија се под грижа на работниците. Сите останати се природен резерват.. Градината Кирстенбош може да се пофали со импресивна колекција од преку 7.000 видови ретки растенија, меѓу кои се издвојува цветот Mandela Gold во чест на Нелсон Мандела. Во градината има и стаклена градина и продавница за интересни сувенири. Вечера во Restaurant Camps Bay. Ноќевање во Кејп Таун.

Ден 11: Кејп Таун – факултативна екскурзија Херманус и брегот на китови
Појадок.Опција за факултативна екскурзија. Се упатуваме по прекрасниот крајбрежен пат до водите на заливот Вокер и градот Херманус, сместен на излив и со карпеста патека долга 11 километри која има многу идеални места за гледање главно за мигрирање на јужните десни китови. Херманус е прекрасно одморалиште основано од Херманус Питерс Вистинска гозба за сетилата е да ги видат одблизу овие разиграни и љубопитни животни кои секоја година минуваат илјадници километри од Антарктикот за да се парат и да ги раѓаат своите млади во топлиот залив. Херманус е единствениот град во светот кој има официјален „кит-весник“ кој со својот рог го најавува доаѓањето на китовите во заливот на улиците на градот. Сезоната за гледање китови е од јуни до ноември/декември. Под соодветни временски услови ќе ви дадеме можност да гледате китови со брод, или ако имате среќа, дури и „големата петорка на морето“ – кит, бела ајкула , фока, делфин и пингвин Враќање попладне преку преминот Сер Лори во Кејп Таун. Вечера во ресторан Голд, ноќевање во Кејп Таун.

Ден 12: Кејптаун – Лет за Доха
По појадок средба со локалниот претставник. Поаѓање за трговскиот центар Canal Walk – еден од водечките и лесно достапни трговски центри во Јужна Африка со локални и меѓународни брендови на стоки. Трансфер до аеродром Во 19:10 лет од Кејп Таун до Доха.

13 ден: Доха – Софија
Утринско слетување во Доха Лет Доха-Софија. Слетување во Софија на Т2 во 11:20 часот, Добредојдовте дома!


Цените се во евра / услуга  ХБ ( појадок и вечера  + 2 ручеци ) 

Дата По лице во двореветна соба
06.11.2023 stop
15.01.2024 4108 евра
05.02.2024 4108 евра
29.02.2024 4108 евра

Во цената е вклучено:
 • Авионски билети Софија – Доха – Јоханесбург / Кејп Таун – Доха – Софија со редовен лет на Катар Ервејс, вклучувајќи аеродромски такси, багаж 23 кг и рачен багаж 7 кг.;
 • Авионски билет Јоханесбург – Водопади Викторија со даноци, багаж 23 кг и рачен багаж 10 кг;
 • Авионски билет Викторија Фолс – Кејп Таун со вклучени даноци, багаж 23 кг и рачен 10 кг;
  • 10 ноќевања со појадок во хотели 3*/4*:
  • 1 ноќевање во Premier Hotel Pretoria 4* или слично во Преторија;
  • 2 ноќевања во Hazyview Sun Hotel 3* или слично во Hazyview во областа Кругер Парк;
  • 1 ноќевање во Radisson Hotel & Convention Centre Johannesburg OR Tambo или слично во Јоханесбург;
  • 2 ноќевања во A’Zambezi River Lodge Hotel 4* или слично во областа Викторија Фолс, Зимбабве;
  • 4 ноќевања во The Commodore Hotel 4* или слично во Кејп Таун;
 • 5 вечери (1 во Преторија на ден 2, 2 во Hazyview Hotel во областа Кругер Парк на 3 и 4 ден, 2 во ресторани во Кејп Таун на 10 и 11 ден;
 • 2 ручеци 9 и 10 ден;
 • Сите трансфери аеродром-хотел-аеродром;
 • Превоз според опишаната програма;
 • Опишаните екскурзии со вклучени такси за посетените локации:
  • полудневна панорамска обиколка на Преторија;
  • попладне 4×4 џип сафари во паркот Кругер;
  • целодневно сафари со џип 4х4 во паркот Кругер;
  • крстарење зајдисонце по реката Замбези;
  • екскурзија до водопадите Викторија од страната на Зимбабве;
  • панорамска обиколка на Кејп Таун;
  • посета на жичарница на планината Маса;
  • екскурзија до полуостровот Кејп Добра Надеж;
  • крстарење до островот Сил во заливот Хоут;
  • искачувањето на „Летечкиот Холанѓанец“ до стариот светилник,
  • посета на колонија на пингвини во Болдерс,
  • посета на ботаничките градини Кирстенбош;
  • Трговски центар Canal Walk;
 • Локални водичи на англиски јазик
 • Водич-преведувач од компанијата
 • Медицинско осигурување со помош и покритие од 20.000 УСД.

Во цената не е вклучено:
 • Виза за Јужна Африка (се применува лично во Амбасадата на Јужна Африка во Софија) – околку 65 лева;
 • Виза за Зимбабве (се плаќа на лице место) – 45 УСД;
 • Надоместок за услуга за локални возачи и туристички водичи – околу 10 долари дневно во програмата и во националните паркови, што се плаќа на лице место:
  • за крстарење со реката Замбези – 10 американски долари,
  • за Викторија Фолс – 15 УСД,
  • за летови со хеликоптери – 15 американски долари;
 • Дополнителни екскурзии и активности на барање – цените се за мин.19 туристи:
  • 13-минутен лет со хеликоптер над водопадот од страната на Зимбабве – околу 320 лева (примени и платени на лице место);
  • екскурзија до Херманус – патување со катамаран за гледање китови, посета на колонијата на пингвини во Стони Поинт – 294 лева.

Факултативни екскурзии : 

 • Полудневна панорамска обиколка на Преторија / вклучено во цена
 • Попладне 4×4 Jeep Safari во Кругер Парк / вклучено во цена
 • Целодневно 4×4 Jeep Safari во Кругер Парк / вклучено во цена
 • Екскурзија до водопадите Викторија од страната на Зимбабве / вклучено во цена
 • Крстарење со зајдисонце на реката Замбези RYWA / вклучено во цена
 • Панорамска обиколка на Кејп Таун / вклучено во цена
 • Посета со жичарница на планината Маса / вклучено во цена
 • Екскурзија до Кејп Полуостров – Кејп на добра надеж / вклучено во цена
 • Качување на Летечкиот Холанѓанец до стариот / вклучено во цена
 • Крстарење со островот Hout Bay Seal / вклучено во цена
 • Посета на ботаничките градини Kirstenbosch / вклучено во цена
 • Посета на колонија на пингвини во Боулдерс / вклучено во цена
 • Посета на Херманус и RUA Whale Coast / вклучено во цена
 • Посета на трговскиот центар Canal Walk / вклучено во цена

Распоред на летови (предмет на повторна потврда):

 • Превозник: QATAR AIRLINES
 • Софија – Доха – Јоханесбург 12:50 – 04:00 часот (+1 ден)
 • Кејп Таун – Доха – Софија 19:10 – 11:20 часот (+1 ден)
 • Летот се поврзува во Доха
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром:
 • Времетраење: околу 1 час. во правец со автобус 3/4*.

ОПШТИ УСЛОВИ

 • Услови за резервација:
 • 30% депозит уплатен во рок од 24 часа од резервацијата;
 • Доплата 30 дена пред поаѓање;
 • Издавање патни исправи 7 дена пред летот.

Откажувања:

 • До 24 часа по резервацијата – без такса за откажување.
 • До 30 дена пред поаѓање – отказ од 100 евра.
 • До 31 ден пред поаѓање – 30% од вредноста како отказ.
 • Под 30 дена – 100% како такса за откажување.

ВАЖНО:

 • Минимален број на туристи: 24 лица;
 • Период на известување во случај на неизбран минимум – 21 ден;
 • Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност;
 • Пасош, со важност најмалку 6 месеци од датумот на враќање во Бугарија и 2 празни 4 последователни страници во пасошот.
 • За лица под 18-годишна возраст, потребна е изјава заверена на нотар, со која на детето му се дава право да ја напушти земјата со дозвола на родителите;
 • Потребни се визи за влез во Јужна Африка и Зимбабве.
 • Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата;
 • Авиокомпанијата го задржува правото да направи промени во програмата;

Визен режим и потребни документи:

 • Зимбабве – визата се плаќа при пристигнувањето на аеродромот во Зимбабве.
 • Јужна Африка – потребно е патниците да имаат однапред виза која се добива од амбасадата во Софија. Аплицирањето за виза е лично.

Барања за виза за Јужна Африка:

 • Меѓународен пасош со важност од минимум 6 месеци и со минимум 4 празни страници од датумот на поаѓање од Јужна Африка;
 • Копија од резервација на авионски билет за кружен пат;
 • 2 фотографии формат на пасош 3 cm/4 cm.;
 • Пополнета визна анкета на англиски јазик – пополнета при лично поднесување на документите во конзуларно претставништво 10:00 – 12:00 часот (понеделник, вторник и четврток), телефон: _____.*Визата се издава во рок од 10 работни дена.
 • Ваучер за хотелско сместување или копија од резервација направена за такво.
 • Изводот од банкарската сметка или кредитната картичка на патникот мора да биде потпишан и заверен од банката за сервисирање на секоја страница. Извештајот мора да ги одразува влезните и излезните парични текови за последните 3 месеци. Конечниот биланс мора да биде позитивен и не помал од 800 евра. Отпечатокот треба да биде на англиски јазик или преведен од преведувачка агенција.
 • Службена белешка од местото на работа на патникот. Задолжително на англиски јазик со потпис и печат на компанијата. Во службената белешка мора јасно да се наведе позицијата на патникот, колку време е на оваа позиција, колкава е неговата месечна плата во последните шест месеци и дека ќе биде на редовен годишен одмор (платен или неплатен) за датумите. на неговиот престој во Јужна Африка.
 • Кога патувате со деца, доколку патуваат само со еден родител или без родители, мора да се приложи заверено полномошно на англиски јазик со дозвола за напуштање на земјата, заедно со извод од матичната книга на родените на детето, исто така преведен на англиски и заверен со апостил. .