fbpx
Duration: 27.12.2023
Price: 3456€
Book Now!
егз*тр


Нова 2024 година во Кенија – Масаи Мара Сафари и Диани Бич!
10 дена/ 7 ноќевања


Кенија е насмевка – бескрајна како нејзините бескрајни бели плажи, топла како нејзините ласкави тиркизни води, лежерна и ненамерна како нејзината суровата природа и инстинктивна и полна со животен жар како нејзините диви животни. И кога твојата насмевка и нејзината насмевка ќе се спојат во едно, постои цврста хармонија, пролевајќи сеопфатно чувство на бескрајна среќа и мир. Дојдете со нас во Кенија!


Програма

1 ДЕН 27.12.2023: СОФИЈА – ИСТАНБУЛ – НАИРОБИ
Збирно место на терминал 2 на аеродромот во Софија во 13:55 часот – два часа пред летот во 15:55 часот. Регистрација на летот и поаѓање за Најроби со Туркиш Ерлајнс на релација Софија – Истанбул – Најроби. Пристигнување во Истанбул во 18:25 часот. Останете на аеродромот. Поаѓање за Најроби во 20:55 часот.

2 ДЕН 28.12.2023: НАИРОБИ-МАСАИ МАРА
Пристигнување во Најроби во 03:25 часот. Добредојдовте. Поаѓање кон резерватот Масаи Мара со возила 4х4. 6 (макс. 7) луѓе патуваат во автомобилите така што сите се наоѓаат до прозорец. Попатни застанувања за појадок (се доплаќа), освежување. Пристигнување околу 11-11:30 часот во AA Lodge, Masai Mara. Сместување, ручек. После 13:30 – полудневен фото-сафари. Ќе ги видите Big 5 (The BIG 5) – носорог, лав, слон, леопард, бивол. И секако многу жирафи, нилски коњи, антилопи, вклучувајќи ги Импала и Орикс, зебри, крокодили, леопарди. Враќање во AA Lodge околу 17:30 – 18:00 часот. Вечера. Ноќевање

3 ДЕН 29.12.2023: МАСАИ МАРА
Појадок. Рано зори сафари околу резерватот и незаборавни средби со претставници на животинскиот и растителниот свет. Ручек – пикник во резерватот. Попладне – сафари околу резерватот. Вечерта после 18:00 часот – слободно време за одмор во домот или покрај базенот. Вечера и ноќевање.

4 ДЕН 30.12.2023: МАСАИ МАРА-НАИРОБИ-ДИАНИ
Појадок. Околу 08:30 – 09:00 часот – поаѓање за Најроби и трансфер до аеродром. Лет во 16:00 часот до Диани / Укунда. Пристигнување во 17:15 часот. Трансфер до хотел (15 мин). Сместување. Слободно време. Оброци со се инклузив. Ноќевање.

5 ДЕН 31.12.2023: ДИАНИ
Појадок. Слободно време за плажа. Услуга All Inclusive. Среќна 2024 година! Свечена вечера

 6 ДЕН 01.01.2024: DIANI All Inclusive
Слободно време за плажа. Оброци на база All inclusive. Ноќевање

7 ДЕН 02.01.2024: DIANI All Inclusive
Слободно време за плажа. Оброци на база All inclusive. Ноќевање.

8 ДЕН 03.01.2024: DIANI All Inclusive
Слободно време за плажа. Оброци на база All inclusive. Ноќевање.

9 ДЕН 04.01.2024: МОМБАСА – НАИРОБИ
Појадок. Трансфер до аеродром околу 07:30 часот. Поаѓање од Диани/Укунда кон Најроби во 09:45 часот. Пристигнување во Најроби во 11:00 часот. Добредојдовте.Панорамски локалитет- обиколка на Најроби. Посета на стариот пазар во Најроби, со можност за купување маици, капи, разновидна облека, текстил, сувенири, магнети и сл. Самиот пазар е шарен и интересен. Пауза за ручек (се доплаќа). Посета на Националниот музеј на Кенија – за да се запознаете со локалната историја, различните племиња кои ја населуваат Кенија, делот за рептили и пердуви. Тука е и „момчето Туркана“ – најзачуваните рани човечки останки, стари околу 1,6 милиони години. Следува посета на паркот на жирафата (можност за фотографирање). Вечера во ресторанот Carnivore (Пијалоците не се вклучени. Се плаќа локално). Трансфер до аеродром околу 23:30 часот.

10 ДЕН 05.01.2024: НАИРОБИ – ИСТАНБУЛ – СОФИЈА
Околу 01:30 часот. пријавување за летот Најроби-Истанбул-Софија. Поаѓање за Истанбул во 04:55 часот. Пристигнување во Истанбул во 11:30 часот. Застанување на аеродром. Поаѓање од Истанбул за Софија во 14:45 часот. Пристигнување во Софија Т2 околу 15:00 часот.


NEPTUNE VILLAGE BEACH RESORT & SPA – 4* / ALL INCLUSIVE

ДАТА ЦЕНА
27.12.2023 3456€

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет Софија – Истанбул – Најроби – Истанбул – Софија со Туркиш Ерлајнс со 20 кг. чекиран багаж и 7 кг. рачен багаж;
 • Домашен лет Најроби – Укунда/Дијани; Момбаса – Најроби со чекиран багаж од 20 кг и вклучен 7 кг. рачен багаж ;
 • Трансфери од аеродром – Најроби – Масаи Мара – аеродром во Најроби;
 • Трансфер од аеродром – хотел Диани – аеродром;
 • 2-дневно сафари (со две ноќевања со појадок, ручек и вечера) во Националниот резерват Масаи Мара во АА Ложа Масаи Мара.;
 • 5 ноќевања на база All Inclusive во хотел по ваш избор во Диани / Индиски Океан;
 • Новогодишна вечера;
 • Панорамски град – обиколка на Најроби со посета на Националниот музеј на Кенија со можност да се види „момчето Туркана“ – најзачуваните рани човечки остатоци, стари околу 1,6 милиони години;
 • Посета на парк за жирафи (со хранење животни), вкл. билет;
 • Вечера во Најроби во ресторанот Carnivore на 04.01.2024 година;
 • 2 шишиња вода (0,5 л.) дневно за време на сафари;
 • Бесплатен WiFi интернет на територијата на комплексите;
 • Водич кој ја придружува групата и помага при превод на екскурзии на лице место;
 • Медицинско осигурување со покритие од 10.000 евра по лице со КОВИД покритие на ЗД „Лев Инс“;

Во цената не е вклучено:

 • Виза за Кенија – 55 УСД што се плаќа на последна рата (аплицирајте онлајн однапред);
 • Оброци различни од оние наведени во програмата;
 • Осигурување за откажување на патување;
 • Трошоци од лична природа;
 • Дополнителни екскурзии опишани во програмата;
 • ПЦР тестови, доколку е потребно за патување во Кенија;

Распоред на летови со АК Туркиш Ерлајнс и Џамбоџет:

 • TK1032 27.12 Софија 15:55 Истанбул 18:25
 • TK 607 27.12 Истанбул 20:55 Најроби 03:45 на 28.12.23
 • JM 8692 30.12 Најроби 16:00 Укунда 17:15
 • ЈМ 8699 04.01. Укунда 09:45 Најроби 11:00 часот
 • ТК 608 05.01. Најроби 04:55 Истанбул 11:30
 • TK1031 05.01. Истанбул 14:45 Софија 15:05

Услови за резервација:

 • При резервација е потребен депозит од 1.300 евра
 • Целосна уплата до 30 дена пред поаѓање;
 • Понудата важи за минимум 14 туристи;
 • Патувањето е без медицински барања за имунизација;
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 30 дена пред поаѓање;
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на извршување на активностите од програмата.

Рокови за откажување и казни:

 • Од наредниот ден од потпишувањето на договорот до 60 дена пред датумот на поаѓање – нема.
 • Од 59 до 30 дена до датумот на поаѓање, целиот износ на депозитот.
 • Во случај на откажување помалку од 29 дена пред поаѓање – целиот износ на договорот

Откажувања без казни и рефундирање:

 • Во случај на откажување на патувањето од страна на Туроператорот, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на откажува

Дополнителни тури (мин. 5 лица):

 Масаи Мара:

 • Посета на село Масаи – 30 долари по лице (Можете да посетите село Масаи за да го запознаете нивниот начин на живот. Фотографиите овде не се дозволени.)
 • Сафари со балон со топол воздух. 450 долари по човек (Искуства еднаш во животот! Рано наутро, околу 5 часот, запознајте го сонцето на африканската савана. Времетраење 1 час. Балонот е за 16-18 луѓе).

Дијана: Полудневна екскурзија до Каја Кинондо. Цена 50$/лице

 • Поаѓање од хотел по појадок. Се упатуваме на југ кон Светата шума Каја Кинондо.
 • Каја Кинондо се наоѓа на површина од 30 хектари во областа Диани Бич, јужно од Момбаса. Локалната заедница Диго /племе/ го создаде проектот за екотуризам Kaya Kinondo, кој нуди контролиран пристап до оваа недопрена и недопрена шума. Шумата сè уште се користи за ритуали и жртви од племето Диго.
 • Целодневна „Морска екскурзија“ – Funzi со вклучен ручек. Цена 90 УСД/лице
 • Незаборавно патување на традиционален локален едриличар со дхоу во недопрен рај на Земјата. Заминете од хотелот рано наутро до базниот камп во Бодо, античко село околу еден час јужно од Момбаса. По лесен традиционален свахили појадок, се качуваме на бродот и пловиме до островот Фунзи, каде што ќе ѕирнеме во секојдневниот живот на локалното античко село кое го зачувало својот начин на живот од пред 100 години.
 • Потоа ќе кануираме по реката Рамизи за да го истражиме уникатниот екосистем на густите мангрови. Ќе набљудуваме широк спектар на птици, крокодили и џиновски гуштери – од безбедно растојание, се разбира. Ќе се спуштиме до песочниот брег на топлиот Индиски Океан, каде ќе имаме слободно време за плажа и капење. Ручек во Киназини – приватен ресторан на ненаселен остров! Таму ќе уживаме во раскошниот ручек со скара со морска храна во стилот на Робинзон Крусо. По пат, можеби ќе сретнеме делфини или џиновска морска желка.
 • По ручек – слободно време за сиеста или прошетка низ островот пред да отпловиме назад во Бодо за трансфер назад до хотелот. Враќање во хотелот на вечера. Препорачуваме да носите водени чевли, костим за капење и крема за сончање. Минералната вода во одборот и во ресторанот е бесплатна. На оваа турнеја не се служи алкохол.
 • Море сафари со вклучен ручек PILIPIPA DHOW. Цена 90 УСД/лице
 • Трансфер до пристаништето Шимони. Добредојдовте лесен појадок (кафе и бисквити) на PILIPIPA DHOW Voyage пред да се упатите кон коралните градини на Kisite. На бродот е обезбедена опрема за нуркање. Локалните морски водичи ја придружуваат групата до коралниот гребен, посочувајќи интересни предмети – делфини, желки и јагули. Изладени газирани пијалаци и свежо овошје ги чекаат гостите на бродот по капењето. Застанете за нуркање на две локации ако дозволува времето. Пливајте во мали групи за да го минимизирате негативното влијание врз гребенот. Традиционален ручек со морска храна свахили во ресторанот Васини. На претходно барање – вегетаријанска храна или пилешко. Ресторанот се наоѓа во градина со егзотични дрвја.
 • Вода и безалкохолни пијалоци – вклучени во цената, алкохолните пијалоци се доплаќаат!

Информации за хотел:

 • Локација: Хотелскиот комплекс со 4 ѕвезди се наоѓа на плажата Диани Укунда, на 35 километри од Момбаса, на брегот на Индискиот Океан. Се наоѓа во прекрасна добро чувана живописна тропска градина. Преден кон океанот – над 50 метри.
 • На територијата: Три отворени огромни базени и 5 ресторани, од кои два се a la carte. Рестораните нудат разновидна кујна – африканска, италијанска, европска, индиска итн. – за секој вкус. Комплексот нуди пет барови, меѓу кои се двата барови на базените и еден во самиот базен. За активни туристи се нудат нуркање и сурфање на ветер, тениски терени, пинг-понг, петанки, одбојка. Во близина има терен за голф. Има детски клуб за помлади посетители.
 • Соби: Светлите и климатизирани соби имаат балкон или тераса, со поглед на базен, градини или на Индискиот Океан. Секоја соба во хотелскиот комплекс има телевизор, минибар, телефон, сеф и апарати за чај/кафе, приватна бања со туш, седење
 • Забава: Редовно се одржуваат разни емисии, мјузикли, кабаре, забави на плажа.
 • За деца: детски базен, детски столчиња, мини клуб за деца од 3-9 години.
 • Neptune Village Beach Resort & Spa 4* (Diani)
 • Сместено на плажата Диани на јужниот брег, Neptune Village Beach Resort & Spa нуди отворен базен со свежа вода. Момбаса тропска градина е 40 километри.
 • Собите се сместени во традиционални бунгалови со сламени макути и нудат балкон со поглед на градина, надворешен мебел и климатизација. Бањите имаат туш.
 • Појадок, ручек и вечера се служат во ресторанот на комплексот Карами. Алтернативно, гостите можат да нарачаат à la carte оброци во ресторанот Bustani, кој се наоѓа веднаш до базенот. Комплексот има и 2 барови.
 • Спа, центар за спортови на вода и персонал за забава се достапни во одморалиштето Neptune Village Beach. Гостите можат да вежбаат различни активности како што се тенис на маса, одбојка на плажа, аква фитнес, мини голф или тенис. Има и детски клуб и посебен базен за деца.
 • Комплексот се наоѓа на 45 километри од меѓународниот аеродром Мој во Момбаса. Авионот Ukunda е 8 километри.


Официјален јазик: англиски и свахили

 • Временска зона: Временската разлика + 1 час напред
 • Услови за виза: Патување со меѓународен пасош и виза.
 • Валута: кениски шилинг, 100 KSH = 1 УСД.