fbpx
Duration: 08.12.2023
Price: 329€
Book Now!
auro


Љубљана – БОЖИЌЕН МАРКЕТ
12.12.2023 – 14.12.2023 | 2 ноќи – 3 дена | Лет од Скопје
Авионска програма


ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ:

1 ден. ( 12.12.2023 ВТОРНИК )   СКОПЈЕ – ЉУБЉАНА
Состанок на групата два часа пред лет (во 04:00 часот) на аеродромот во Скопје. Летот за Љубљана W6 7783 е во 06:05 часот. Слетување во Љубљана во 07:45 часот. По завршување на пасошка и царинска контрола следи разглед на градот: Симболот на градот – Змејскиот Мост, Трите мостови на реката Љубљаница, Прешерновиот споменик во чест на најголемиот словенечки поет Франц Прешерн, Фрањевачката Црква или Црквата на Воведувањето на Пресвета Богородица која е уште еден симбол на градот, Робовата Фонтана или Фонтаната на трите реки-најпозната фонтана од бел мермер… Сместување во хотел. Слободно попладне за уживање во Божиќната магија. Ноќевање.

2 ден. ( 13.12.2023 СРЕДА )   БЛЕД И БОХИЊ
Појадок. Слободен ден за индивидуални активности, или предлагаме факултативен излет до Блед и Бохињ. Блед – бисерот на Словенските Алпи, вистинско богатство на природа опкружено со планинските врвови. Можност за посета на Бледската тврдина од каде се простира раскошен поглед на езерото. Слободно време за прошетки покрај езерото и уживање во кафе и познатите бледски кремпити. Продолжуваме кон Бохињ, и Бохињското глечерското езеро кое е најголемото природно езеро во Словенија и е вклучено во Националниот парк Триглав. Слободно време до поаѓање за Љубљана. Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

3 ден. ( 14.12.2023 ЧЕТВРТОК )  ЉУБЉАНА – СКОПЈЕ
Појадок. Одјавување од хотел до 12 часот. Слободно време за уживање во Божиќната бајка и можност за шопинг. Попладнето трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 21:40 часот со лет бр. W6 7784. Слетување во Скопје во 23:15 часот.
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Авионски превоз на релација     Скопје – Љубљана – Скопје со Wizz Air
 • Аеродромски такси
 • Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40х30х20cm до 10kg)
 • Организиран трансфер аеродром-хотел-аеродром во Љубљана
 • Сместување во хотел ibis Styles Ljubljana Centre 3* на база 2 ноќевања со појадок
 • Разглед на Љубљана со локален водич според програмата
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Доплата за багаж:
 • WIZ Z Priority кабински багаж до 10 кг – 2300 мкд
 • чекиран багаж – куфер до 10кг – 2400 мкд
 • чекиран багаж – куфер до 20кг – 3200 мкд ( цената е променлива, инфо во агенција при резервација)
 • Туристичка такса 7€ (430 денари, се плаќа во агенција)
 • Посета на Блед и Бохињ – 70€ (превоз и локален водич на српски јазик) – резервација се прави при уплата во агенција!
 • Влезници во локалитетите, карти за локален превоз
 • Дополнителни оброци и пијалоци
 • Користење на одредени содржини во хотел кои може да се предмет на доплата (информации на рецепција).
 • Доплата за еднокреветна соба 3400 денари

Забелешки:

 • За реализација на аранжманот, потребен е минимален број од 20 патници.
 • Минимален број за реализација на факултативите по дадените цени во програмата е 14 патници, во спротивно цената може да биде соодветно корегирана.
 • Во случај на помал број пријавени патници, организаторот го задржува правото да го откаже аранжманот или да ја корегира / зголеми цената на истиот.
 • За резервации потребна е авансна уплата во висина од 30 % од вкупнот износ на аранжманот, целосна доплата најдоцна петнаесет (15) дена пред поаѓање.
 • Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
 • Организаторот го задржува правото за промена на цените за факултативните излети во случај на промена на цените на влезниците во локалитетите.
 • За оваа програма важат Општите Услови на Патување на Ви Травел
 • Напомена: авио билетите се не рефундабилни!