fbpx
Duration: 27.12.2023
Price: 1490€
Book Now!
egz*tik


Шпанија – Нова 2024 година во центарот на Малага, Толедо и Мадрид
СОФИЈА – МАДРИД – ТОЛЕДО – МАЛАГА – ГРАНАДА – МАДРИД – СОФИЈА
Дочек на Новата 2024 година во центарот на Малага, Толедо и Мадрид!
8 дена / 7 ноќевања (1 ноќевање во Толедо; 5 ноќевања во Малага; 1 ноќ во Мадрид)

1 ДЕН 27.12.2023 (среда):
Поаѓање од аеродромот во Софија, терминал 2 со лет на Bulgaria Air во 10:20 часот. Слетување на аеродромот во Мадрид во 12:55 часот. Пречек на групата од страна на претставникот и туристичкиот водич на програмата во Шпанија. Ќе се упатиме кон главниот град на автономната област Кастилја-Ла Манча, местото од каде што потекнува херојот Дон Кихот де ла Манча. Овој иконски главен град е Толедо, еден од најубавите градови во Шпанија. Заедно ќе се качиме со автобус до балконот El Mirador del Virgen del Valle, од каде што ќе уживаме во неверојатно убавиот пејзаж на стариот град, реката Тахо и историските мостови на градот. Потоа ќе направиме пешачка тура низ најважните историски места, влегувајќи во катедралата Толедо Санта Марија. Ќе посетиме локален манастир каде калуѓерките нудат слатки направени од нив, а еден од нив е и познатиот мазапан толедано. Сместување на групата во централниот дел на Толедо HOTEL EUROSTARS TOLEDO 4* Слободно време. Вечера. Ноќевање.

2 ДЕН 28.12.2023 (четврток):
По појадокот ќе возиме до Малага. Ќе поминеме низ огромни области засадени со винова лоза и житарки кои припаѓаат на автономниот регион Кастилја – Ла Манча, еден од регионите универзално познати благодарение на авантурите на Дон Кихот де ла Манча, лик создаден од перото на Мигел де Сервантес, застанувајќи на патот кај Бодегас Наваро Лопез, каде што ќе можеме да победиме на традиционалниот начин на 190 година. како област.Ќе ги посетиме визбите и другите елементи кои беа дел од објектите. По турата ќе има дегустација на две вина, при што ќе можете да ги видите главните карактеристики на виното со визуелна анализа, мирис и дегустација. Во дегустацијата на вино не учествуваат малолетници, им се нуди безалкохолен пијалок добиен од грозје. Потоа ќе влеземе во регионот на Андалузија, земјата на маслинките. Сместување во хотелот NH MALAGA 4* кој се наоѓа во централниот дел на Малага, во близина на историскиот центар на стара Малага со многу ресторани, продавници, споменици и музеи, на непосредна близина на плажата и големиот трговски центар „El Corte Inglés Málaga“ Вечерна пешачка обиколка на градот во автентичниот и модерен дел, под светлата на осветлените улици на еден од најраскошно украсените градови во Шпанија. Родното место на личности како Пабло Пикасо и Антонио Бандерас, градот го зачувал ракописот на Феникијците, Римјаните, Визиготите и Маврите. Малага до ден денес ги инспирира сите посетители… За време на прошетката, ќе поминеме низ Plaza de la Merced со родното место на големиот уметник Пабло Пикасо, ќе се спуштиме низ автентичните лавиринтски улици на центарот, низ музејот Пикасо, за да излеземе во подножјето на замокот Алказаба, изграден на стара римска тврдина од 1057 година и најстариот римски век од амфи 1 п.н.е. (надвор). Ќе го видиме и музејот Малага – зградата на поранешната поморска царина, во која се сместени Музејот на ликовни уметности и Археолошкиот музеј на провинцијата Малага. Продолжувајќи до величествената катедрала во Малага (1528), потоа ќе поминеме низ најукрасената централна шопинг улица „Маркиз де Лариос“, која ги поврзува Плаза Марина и Плаза де ла Конститусион – местото каде што жителите на Малага традиционално ги одбројуваат последните минути од старата година со грозје, чаша вино и мнооооогу концерти во живо, спектакуларен концерт. Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ДЕН 29.12.2023 (петок):
Појадок. Слободно време или опција за целодневна екскурзија до Кордоба. Иконската Кордоба беше поранешен главен град на римската провинција Бетика, бисерот на Омајадското емират Андалузија, кој подоцна стана калифат, независен од Багдад. Градот се појавува пред нашите очи во форма на бујна букет, формирана од вековното присуство на религии, култури, традиции, украсена со изглед на неспоредлива муслиманска архитектура, која успеала да се зачува до денес. Ќе ја имаме привилегијата да шетаме низ атрактивните тесни улички на стариот историски град, со карактеристичните андалузиски дворови и златарските ателјеа. Ќе ги видиме стариот римски мост, Триумфалниот плоштад и неговиот споменик, крунисан со статуата на Свети Рафаел, еврејскиот кварт, каде што е роден познатиот теолог, рабин, лекар и филозоф Мајмонид. Нема да ја пропуштиме и да застанеме покрај улицата на цвеќето, паркот Алболафија со реплика на древното водено тркало, лоциран веднаш до најдолгата река во Андалузија, наречена со арапското име Гвадалкивир. Бисерот на оваа екскурзија е нашата посета во внатрешноста на џамијата-катедрала во Кордоба, споменик на УНЕСКО, еден од најважните споменици на целиот западен муслимански свет. Пред нашите очи ќе биде проектиран богат мозаик од прекрасна муслиманска архитектура, комплет со прекрасни арабески, трифоли, мавритански сводови, мермерни столбови, епиграфски натписи. Сето ова во комбинација со христијанскиот стил на Католичката црква создава огромна енигматска симболика и длабока мистерија. Слободно време, поаѓање од Кордоба. Враќање во хотелот. Ноќевање.
Цена: 75 евра – возрасен;
60 евра – дете до 11,99 год.
Во цената е вклучено: туристички водич и водич на бугарски јазик, транспорт, локален туристички водич, влез во катедралата во Кордоба.

4 ДЕН 30.12.2023 (сабота):
Појадок. Слободно време или можност за дополнителна екскурзија до главниот град Севиља. Севиља, како што многумина ја нарекуваат „Гарден Сити“ е главен град на Андалузија, полн со легенди, митови и важни настани во историјата на човештвото, од кои некои се пловидбата на Колумбо во потрага по „Индиите“ или обиколувањето на Магелан.Постојат различни мислења за неговото создавање, при што некои историчари се убедени дека тоа се должи на Тартеси. Но, и покрај контроверзите, во текот на вековите, Севиља го зачувала митот за феникискиот морепловец Мелкарт, кој стигнал до оваа земја во 1000 година п.н.е. и ја изгради првата трговска фабрика, наречена Хиспалис. По неговата смрт, овој јунак ќе биде обожен и именуван Херкулес. Подоцна, тогашниот претор на Хиспанија – Гај Јулиј Цезар ќе ја основа својата резиденција таму и ќе изгради огромни одбранбени ѕидови, нарекувајќи ја Colonia Julia Romula Hispalis. Алмохадите ќе го направат градот свој главен град на Ал-Андалус, градејќи ја огромната џамија Ал-Калиба („Вечната“), чие минаре ќе остане до ден-денес како основа на познатата камбанарија наречена Жиралда. Кралот на Кастилја, Свети Фернандо III, ќе го ослободи градот од муслиманската власт, а со текот на времето неговите смртни останки ќе бидат положени во Кралската капела на локалната катедрала. Овој огромен мозаик на култури е зачуван до ден-денес и е видлив низ секој агол на градот. Пример за ова е областа Санта Круз, Златната кула покрај бреговите на реката Гвадалкивир, стариот Алказар на христијанските кралеви, Плаза де Еспања, градините Мурило и, пред сè, најголемата готска катедрала во светот – наречена Санта Марија де ла Седе. Ќе ја имаме привилегијата да поминеме низ овие места, да влеземе во катедралата и да уживаме во најголемиот олтар во христијанството, неверојатна архитектура придружена со безброј слики, од кои некои припаѓаат на Зурбаран, Муриљо, Луис де Варгас, Педро де Кампања, Гоја. Ќе видиме и скулптури изработени од Педро де Мијан, Педро Дуке де Корнехо, Педро Данкарт, како и капели и саркофази на истакнати личности, меѓу кои е и гробот на Кристофер Колумбо. Откако ќе ја завршиме нашата турнеја, ќе имаме слободно време да уживаме во овој магичен и иконски град. Поаѓање од Севиља. Враќање во хотел околу 19:00 часот, слободно време. Ноќевање.
Цена: 75 евра  – возрасен; 60 евра – дете до 11,99 год.
Во цената е вклучено: превоз со автобус, туристички водич на бугарски јазик и локален туристички водич.

5 ДЕН 31.12.2023 (недела):
Појадок. Слободно време или факултативна целодневна екскурзија до Гибралтар и Марбела со посета на Марина Пуерто Банус. Гибралтар е релативно мала прекуморска територија на Велика Британија која граничи со Шпанија. Веќе го посетувале Феникијците пред илјадници години, а според легендата овде се наоѓаат „столбовите на Херакле“, откако митскиот херој го подели континентот на два дела. Подоцна ова стратешко место било населено со муслимани, по што двапати потпаднало под контрола на шпанската монархија. Англичаните го освоиле на почетокот на 18 век и од тогаш до сега територијата е нивна сопственост. Овие историски настани и многу други играат важна улога во неговиот развој. Ќе имаме можност да се качиме во мали автобуси и да направиме многу пријатна и лесна прошетка околу карпата, постојано застанувајќи на одредени места за гледање. Ќе поминеме до гробиштата на ветераните од битката кај Трафалгар, низ дел од тунелите на карпата, ќе продолжиме до најјужната меридијанска точка, каде што ќе се спуштиме и ќе можеме од едно место да ги видиме континентот Африка (Мароко) и Шпанија (по убаво време), кои се во посед на Велика Британија. По кратка пауза, продолжуваме со автобусите, искачувајќи се на 300 метри надморска височина за да ја посетиме пештерата Сан Мигел, која ќе не воодушеви со својата убавина во вид на сталактити и сталагмити. Целиот овој шарм е надополнет со специјални светлосни и звучни ефекти. Тука е и местото за фотографирање со немирните варварски макаки – мајмуни кои ја симболизираат оваа територија, кои живеат во посебни групи. Ќе посетиме и еден од хранителите на овие животни од кој ќе можеме да уживаме во неверојатен поглед одозгора. Откако ќе завршиме, ќе имаме слободно време сами да се прошетаме по главната улица на шопинг или кафе. На враќање кон хотелот, ќе направиме кратка посета на таканареченото „шпанско Монте Карло“, кое е пристаништето Пуерто Банус во Марбела. Слободно време. Враќање во хотел околу 18:00 часот. Новогодишна вечера. Ноќевање.
Цена: 75 евра – возрасен;
60 евра – дете до 11,99 год.
*НОВОГОДИШНА ВЕЧЕРА ВО РЕСТОРАН ВО ЦЕНТАРОТ НА МАЛАГА

6 ДЕН 01.01.2024 (понеделник):
Појадок. Слободно време или опција за целодневна екскурзија до Ронда.
Ронда е магичен антички град сместен на висорамнина формирана од високи проѕирни карпи, поделена на два со каналот издлабен низ вековите од течената река Гвадалевин и поврзани еден со друг со спектакуларен и симболичен заоблен мост наречен ,, Puente Nuevo’’ Од ова магично место се проектира прекрасна панорама, давајќи му карактеристичен романтичен стил, придружен со античката архитектура на куќи, палати и музеи. Ронда е градот на борбите со бикови и пример за тоа е познатата Ринг, која ќе имаме можност да ја посетиме. Поминувајќи низ објектите и музеите, ќе имаме можност да дознаеме повеќе за традицијата на борење со бикови, воспоставена со векови во Шпанија, за да ја запознаеме историјата на познатите тореади како Педро Ромеро, Манолете или семејството Ордонез. По оваа посета ќе можеме да се прошетаме низ паркот Аламеда и да ѕирнеме низ неговите тераси од кои ќе уживаме во прекрасен поглед. Ќе го поминеме импресивниот мост од кој ќе можеме да видиме типични андалузиски куќи, хотели и ресторани, изградени на необичен начин во проѕирните карпи на речиси 100 метри над реката. Ќе имате и слободно време да уживате во оваа неверојатна атмосфера или да седнете на некоја од традиционалните тераси со мирис на јасмин. Не треба да ја пропуштите можноста да го пробате типичното јадење на Ронда – опашката на бикот, придружено со чаша локално домашно вино. Враќање во хотелот. Ноќевање.
Цена: 70 евра – возрасен;
55 евра – дете до 11,99 год
Во цената е вклучено: транспорт, туристички водич на бугарски, влез во Ринг за бикови.
Во цената е вклучено: автобуски превоз, туристички водич на бугарски, влезен билет за пештерата Сан Мигел, минибуси за панорамска тура во Гибралтар и постојка во Пуерто Банус, Марбела на враќање.

7 ДЕН 02.01.2024 (вторник):
Појадок. Одјавување од хотелот и поаѓање за Мадрид. На пат – посета на величествениот град Гранада и палатата Алхамбра (вклучено во цената). Гранада – велат дека е еден од најубавите градови во светот. Поетите, музичарите и уметниците се инспирирани од Гранада. Од интерес се квартот Албисина, палатата Алхамбра – највпечатливото дело на арапската уметност во Шпанија, импресивна комбинација на палати и утврдувања. Алхамбра е споменик на УНЕСКО, претставува еден од најубавите природни и културни пејзажи во светот, раскошно украсен со преовладувачкиот мистицизам, езотеризам, херметизам, симболика, историја, митови и легенди. Алхамбра е алхемија на мудреците, рима на поетите и делови од Куранот кои го симболизираат божественото и човечкото. Тоа е спектакуларната колекција на палати, рајски градини со мирис на јасмин и азара, канали за ладење вода од реката Даро и резиденцијата на султаните. Алхамбра успева да ги зачува до ден-денес своите културни вредности во комбинација со магијата на природата, и покрај тешкиот товар од минатото. Ќе ја имаме привилегијата да ги посетиме овие прекрасни палати на назирските султани, на императорот Карлос V, Рајските градини и резиденцијата Џенералифе. Во времето одредено од туристичкиот водич, со автобус одиме до импресивната палата Алхамбра. Ќе ги посетиме назирските палати Меџуар, Комарес и Палатата на лавовите, рајските градини кои ќе ве вратат со векови наназад. Палатата Чарлс V и градините Џенералиф – летна резиденција на султаните со многу фонтани, градини, пејзажи и типична муслиманска архитектура. Од тука можете да уживате во прекрасен поглед на градот и Сиера Невада. Панорамски разглед на градот. Слободно време за самостојна прошетка. Можност за ручек во област со многу ресторани со типична кујна (по избор).Посетата на Гранада опфаќа: превоз со автобус, туристички водич на бугарски јазик, локален водич за посета на Алхамбра, посета на градот со локален водич и водич, билет за Алхамбра и Градините Џенералифе. Поаѓање за Мадрид.Пристигнување и сместување во хотел во централниот дел на градот HOTEL VICTORIA IV 4*. Мадридска панорамска турнеја,вклучувајќи ги главните комерцијални и административни артерии: Гран Виа и Кастелана со плоштадот Колумбо, Пуерта де Алкала, плоштадот Шпанија – срцето на градот со градините Сабатини. Следно е пешачка обиколка на плоштадот Пуерта дел Сол, Плаза Мајор, Плаза Ориенте со новата катедрала посветена на Мадона од Алмодена. Пријавување во хотелот. Вечера. Ноќевање.

8 ДЕН 03.01.2024 (среда):
Појадок. Слободно време. Одјавување од хотелот и трансфер до аеродромот во Мадрид во 11.00 часот. Лет за Софија со AC “Bulgaria Air” во 14:10 часот. Пристигнување на аеродромот во Софија – Терминал 2 во 18:40 часот.
Факултативна доплата за стандардна вечера во хотел NH Malaga 4*
Цена на вечера за возрасен – 40 евра
Цена за вечера за деца до 12 години – 32 евра


ДАТА ЦЕНА
27.12.2023 1490.00 €

Цените на пакетите според програмата вклучуваат:

 • Авионски билет Софија – Малага – Софија со вклучен аеродромски такси и багаж 23 кг. проверено + 10 кг. и рачно во кабината на авионот.
 • 7 ноќевања во хотелите според програмата (1 ноќевања во Толедо; 5 ноќевања во Малага; 1 ноќевања во Мадрид);
 • 7 појадок и 2 стандардни вечери во Толедо и Мадрид,
 • Сите трансфери по програма;
 • Медицинско осигурување „Помош при патување во странство“ со покритие од 10.000 евра;
 • Разглед на центарот на Толедо;
 • Разглед на централниот дел на Мадрид
 • Вечерна пешачка тура во центарот на Малага со водич на бугарски јазик.
 • Посета на винаријата Bodegas Navarro López 1904 со дегустација;
 • Екскурзија до Гранада и посета на палатата Алхамбра;
 • Добредојде и услуга на бугарски јазик од локален туристички водич за време на престојот во Шпанија.

Цените не вклучуваат:

 • Дополнителни екскурзии
 • Новогодишна гала вечера во ресторан во центарот на Малага;
 • Вечери во NH Malaga Hotel 4*
 • Трошоци од лична природа;
 • Осигурување за откажување на патување

Начин на плаќање:

 • Депозит при резервација и склучување на договор – 400 евра по лице.
 • Доплата до 28.11.2023.

Распоред на летање на АД „Бугарија Ер“

 • 12.23 Софија – Мадрид / 10:20 – 12:55 ч.
 • 01.24 Мадрид – Софија / 14:10 – 18:40 ч.

Информации за хотелот NH Malaga 4* на база појадок:

Хотелот, реновиран во 2019 година, е на брегот на реката Гвадалмедина. Во историскиот ТОП центар на стариот дел на градот Малага со многу ресторани, продавници, споменици и музеи, 500 m од улицата Лариос и плоштадот на Уставот, 15 минути од плажата и блиску до големиот трговски центар „El Corte Inglés Málaga“ Во хотелот: ресторан, модерна тераса, теретана отворена 24/7, 24/7 рецепција, сеф на рецепција. Во стандардните соби: 25 кв.м., бесплатен безжичен интернет, минибар, сеф, фен, ТВ, клима.


Потребни документи:

 • меѓународен пасош со минимална важност од 6 месеци од датумот на патување.
 • За деца до 18 години, кои патуваат со или без еден родител, потврда заверена на нотар од еден или двајцата родители!
 • Патувањето е без визи и без медицински барања за имунизација!

 • Потребен минимален број на учесници за спроведување на програмата:  30 туристи!
 • Краен рок за известување во случај на ненаплатен минимум: 30 дена пред поаѓање.
 • Дополнителните екскурзии се факултативни и важат за минимум 20 лица!

Рокови за откажување и казни:

 • Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патниот пакет по уплата на следните износи:
 • до 31 дена пред датумот на поаѓање: без пенали
 • од 31 ден до 20 дена-депозит
 • од 20 до 0 дена: 100% од целиот договор