fbpx
Duration: 31.10.2023
Price: 1065€РАСПРОДАДЕНА : 1065€
Book Now!
ab*ax


Мароко-Андалузија и Магреба~8HB
9 дена / 8 ноќевања
Датуми: 18.04.2023, 31.10.2023


ДЕН-1 / Софија – Маракеш
Состанок на аеродромот во Софија за директен лет за Маракеш Слетување на аеродромот во Маракеш Разглед на Маракеш вклучувајќи: џамија Кутубија – надвор, најголемата џамија во Мароко. Посета на плоштадот Џемаа Ел Фна каде што шоуто никогаш не запира – јадачи на оган, раскажувачи, тренери на мајмуни, шармери на змии и секакви забавувачи.
Можност за дополнителни настани:
Посета на градините Majorelle – Историјата на градината започнува во далечната 1920 година, кога колонијалната ера беше во полн ек. Тогаш Мароко беше окупиран од Франција. Истата година, истакнат француски уметник – Жак Мајорел – се населил во Маракеш. Оваа градина, прозаично наречена ботаничка градина, е всушност магична и ја комбинира визијата на боите и светлите сенки на францускиот уметник Жак Мајорел, неговата љубов кон исламската уметност и растенијата. Неговата цел била да создаде, како што самиот рекол, „импресионистичка градина“, „катедрала на форми и бои“. Таа е како парче сложувалка од некоја друга реалност, погрешно поставена во розовата боја на Маракеш. Tрансфер до хотел. Сместување. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-2 Маракеш
Појадок. Слободно време до ручек или можност за дополнителни екскурзии. Вечера. Ноќевање во Маракеш.
Караван со камили – каде што ќе јаваме камила наречена Брод на пустината во областа Палмереј однапред договорена како Бербери. Илјадагодишната легенда раскажува дека кога султанот Мехмед Бен Тачефин поминал со својата војска во Фез, шумата била многу мала, но стапките на коњаницата оставиле дупки во земјата, од кои почнале да никнуваат нови и нови палми. Времетраење на прошетката – околу 2 часа Водопадите Оузуд – едно од природните чуда на Мароко – Оузуд е водопад во провинцијата Азилал, 150 километри североисточно од Маракеш. На берберски јазик, името Узуд значи чин на мелење жито. Името можеби доаѓа од старите воденици сместени на врвот и околу водопадите. Може да се следи тесен и тежок пат кој води до градот Бени Мелал. Водопадот е најпосетуваната атракција во регионот. Во околината може да се видат зелени долини, овоштарници и прекрасен синџир на клисури на реката Ел Абид. Многу локални и национални здруженија прават проекти за заштита и зачувување на локацијата. *Напомена: Екскурзијата вклучува пешачки премин.

ДЕН-3 Маракеш
Појадок. Слободно време до ручек или можност за дополнителни екскурзии. Вечера. Ноќевање во Маракеш.
Анима Градина – „Патување до оазата на блажените“ и вклучена долина Оурика со берберски ручек Патување до градината Анима на Андре Хелер е патување во друг свет каде уметноста и природата се испреплетени. Ова е најубавата градина во Мароко, сон за зеленило што го одзема здивот во инаку неплоден пејзаж јужно од Маракеш кој дефинитивно заслужува да се нарече оаза. Сепак, ова не го прави ни она што го нуди Анима Гарден на своите посетители. На површина од три хектари, некогаш пустинската, црвена пустинска почва во подножјето на величествените планини Атлас е претворена во место кое ве кани да се чувствувате како да сте во рајот. Отворено за посета од 2016 година. Дури и кафулето во паркот има место во историјата, именувано по американски писател кој живеел и работел во Мароко половина век: Пол Боулс. Тој е познат по неговото дело „Небо над пустината“, кое, како и Анима градината на Андре Хелер, ги испитува недостатоците на западниот живот и уметнички ги прикажува тајните, убавината и ограничувањата на светот. Долината Урика ќе ви го открие светот на Берберите, нивниот начин на живот, култура и кујна, во кои ќе можете да уживате за време на вклучениот берберски ручек. Има панорамски поглед на терасовитите градини, колиби и вистинска природа, сите опкружени со планините на Средниот Атлас. Пазарот на Урика е познат по своите магични минерални камења и кристали кои доаѓаат од Алпите.
Можност за мароканска вечер „Фантазија“ со шоу програма Ноќевање.

ДЕН-4 Маракеш – Казабланка, патување 250 км, 3:00 часот
Појадок. Поаѓање за Казабланка – срцето на Мароко што чука. Ќе имаме можност да уживаме во шармот на оваа космополитска крајбрежна престолнина. Прошетка по булеварот де ла Корниш, на брегот на Атлантикот, величествената џамија Хасан II/ по можност посета со дополнителен влез/, поминување со автобус низ луксузниот кварт Анфа. Посета на плоштадот на Обединетите нации и најголемиот парк на Арапската лига со палмите.Сместување во хотел Suisse 4* или слично. Вечера. Ноќевање

ДЕН-5 Казабланка – Рабат – Мекнес – Фес, 300 км возење, 4:00 часот
Појадок. Поаѓање за Рабат. Панорамска обиколка на градот вклучувајќи: Кулата Хасан, недовршеното минаре кое го надгледува градот повеќе од 800 години и мавзолејот на мароканскиот султан и подоцна кралот Мохамед V – елеганцијата на арапско-африканската уметност изразена преку оникс, мермер и фино резба Кралската палата – гледање однадвор. Поаѓање кон чудесната Мекнес/ УНЕСКО / создадена од султанот Мулај Исмаил и наречен Марокански Версај. Таму е најголемата порта во Мароко и Северна Африка создадена во времето на Мулај Исмаил – Баб Мансур. Плоштадот Ел Кедим, каде што ќе сретнеме раскажувачи, исцелители, трговци, акробати, танчери кои ја создаваат атмосферата на овој мистериозен и интересен свет полн со мистерии. Заминете за фасцинантниот Фес – музеј на отворено, покана за откривачите и најстариот од четирите царски градови. Со повеќе од 12 века историја, медина од 9.500 улици опкружена со антички ѕидови на тврдина, која е дел од светското наследство на УНЕСКО. Тука се наоѓа најстариот верски универзитет. Градот Фес е познат по својата разновидност и неговите добро сочувани занаетчиски области Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-6 Фес
Појадок Обиколка на Фес – познат по својата разновидност и неговите добро сочувани занаетчиски области. Поминувајќи покрај фонтаната „Неџарине“, која се наоѓа во традиционалниот столарски кварт, каде низ воздухот се шири мирисот на кедрово дрво. Слободно време. Вечера. Ноќевање во Фес.

ДЕН-7 Фес-Шефшауен – Тангер
Појадок. Поаѓање за најсиниот град во Мароко – Шефшауен. Името Шеф Шауен доаѓа од обликот на планинските врвови над градот, кои личат на два рога (чауа) на коза (готвач). Велат дека не вреди да одите во Мароко ако не го видите Шефшауен. Градот е сместен на падините на планинскиот венец Риф (областа е позната по одгледувањето хашиш). Поинтересно е што се околу е сино. Облечете нешто соодветно за да се истакнете наспроти чудесната позадина. Поаѓање за Тангер.Вечерен разглед на Тангер. Портата кон Африка – атрактивен марокански град кој нуди се што бараат туристите – егзотика, историја, прекрасни пејсажи, плажи. Во минатото, наречен Тингис, градот одиграл важна историска улога во обединувањето на денешно Мароко. Разглед на градот со автобус. Поминувајќи покрај ѕидините на тврдината на Медина и крајбрежниот булевар, можност за фотографирање на панорамската платформа, од која се открива неверојатен поглед – поглед на два света. Сместување во хотел. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

ДЕН-8 Тангер – Гибралтар и Порто Банус – Коста дел Сол
Појадок. Одјавување на хотелот: Тангер – премин на траект Тарифа. Поаѓање за Коста дел Сол со можност за застанување во Гибралтар – со доплата Медитеранската порта кон Европа, преминот на земји и води на два континента – Европа и Африка! Според античката грчка митологија, Гибралтарскиот теснец настанал кога Херкулес морал да помине низ планините Атлас – наместо да се искачи на нив, тој ги расцепил карпите и на ова место се формирал преминот меѓу Атлантикот и Средоземното Море. Можност за посетете го единственото место по желба во Европа каде живеат диви мајмуни макаки.
Попатна станица во Пуерто Банус – најпознатата марина во јужна Шпанија. Сместување во хотел Ноќевање во Коста дел Сол.
Во цената не е вклучено: лични трошоци Билет за минибус со аудио водич на бугарски јазик околу 40 евра до пештерата Свети Михаил – платена на лице место.

ДЕН-9 Малага – Софија.
Појадок. Одјавување од хотел: Разглед на Малага – вклучено во цената Трансфер до аеродром. Лет за Софија.


Standard Room – Цените се во евра услуга HB ( појадок и вечера ) 

Дата По лице во двокреветна соба
Двајца возрасни со дете 0-1.99
Двајца возрасни со дете 2-11.99
18.04.2023 stop stop stop
31.10.2023 1065 евра 1881 евра 2496 евра

Во цената е вклучено:
Авионски билет Софија – Маракеш со директен лет на европската авиокомпанија Ер Чартер / Малага – Софија со Wizz Air;
Аеродромски такси;
Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж 6 kg со димензии до 40x30x20 cm.
3 ноќевања со појадок и вечера во Маракеш во Golden Tulip Farah Hotel 4* или слично;
1 ноќевање со појадок и вечера во Казабланка во Hotel Suisse 4* Casablanca или слично;
2 ноќевања со појадок и вечера во Фес во Golden Tulip Tghat Hotel 4* или слично;
1 ноќевање со појадок и вечера во Тангер во хотел Andalucia Tanger 4* или слично;
1 ноќевање со појадок и вечера во областа Коста дел Сол, Хотел Лас Палмерас 4* или слично;
Посета и разглед на Маракеш;
Посета и разглед на Казабланка;
Посета и истражување на Рабат;
Посета и разглед на Мекнес;
Посета и обиколка на Фес;
Посета и истражување на Шефшауен – синиот град;
Посета и истражување на Тангер;
Претставник на тур-оператор со бугарски јазик;
Билет за траект за премин од Мароко до Шпанија;
ПАКЕТ ЗА МАКСИМАЛНА БЕЗБЕДНОСТ;
Медицинско осигурување со покриеност од 10.000 евра и помош од Евроинс, со покриен ризик од COVID-19;
Осигурување за откажување на патување со Евроинс со покриен ризик за COVID-19 или позитивен PCR тест пред поаѓање. но распоред (време може да се потврди)


Во цената не е вклучено :
Виза за Мароко за Македонски државјани
Дополнителните излети, услугите споменати со доплата и трошоците од лична природа;
Дополнителна полудневна екскурзија – Посета на градините Мајорел – 25 евра со вклучен влез;
Традиционална мароканска фантазија вечер со вклучена пијачка и шоу програма – танцување и јавање коњи – 45 евра за возрасен / 40 евра за дете до 11,99 години;
Екскурзија до Узудските водопади – 55 евра за возрасен /40 евра за дете до 11,99 години;
Дополнителна екскурзија Караван со камили – 35евра за возрасни/ 25 евра за дете до 11,99 т
Посета на градината Анима – „Патување до оазата на блажените“ и долината Урика со вклучен берберски ручек – 63 евра за возрасен / 43 евра за дете до 11,99 години;
Посета на Гибралтар со вклучена карта за минибус со аудио водич на бугарски јазик – 49 евра за возрасен / 34 евра за дете до 11,99 години.
Влез во џамијата Хасан II во Казабланка – околу 13 евра;
Бакшиш од 20 евра по лице за целиот престој кој се плаќа на лице место;
Такса за гориво и штетни гасови – се објавува 21 ден пред летот; ( доколку има )
Вкупната цена на пакетот за патување не вклучува такси, плаќања и други дополнителни трошоци кои не можат разумно да се пресметаат пред склучувањето на договорот и можеби ќе треба да ги плати патникот како на пр. туристички такси, градски такси, такси за слетување или такси за одење или спуштање на пристаништата и аеродромите, цената на влезните билети за туристичките места, музеите, бродовите, траектите, користењето на јавен превоз за некои градови, пијалоците што се консумираат во автобусите или авиони итн.;


Распоред на летање
Европска воздушна повелба Софија-Маракеш поаѓа: 09:00 часот / слетува: 12:10 часот.
Визер: Малага-Софија: полетување: 18:25 часот / слетување: 21:30 часот.


Трансфер аеродром – хотел:
Времетраење (Маракеш): околу 30 минути во една насока со автобус 3/4*.
Времетраење (Малага): околу 45 минути во еден правец со автобус 3/4*.


Услови за резервација:
Депозит 450 евра при пријавувањето;
Целосна доплата најдасно до 20 работни дена пред датумот на заминување!

Окажување од резервација
До 60 работни дена од датумот на поаѓање – без пенали
Од 59 работни дена до 21 ден – 450 EUR
Од 20 работни дена до денот на поаѓање – 100%