fbpx
Duration: 31.10.2023
Price: 1234€Нова програма : 1234€
Book Now!
abax


Бисерите на Андалузија – Гранада, Севиља, Гибралтар и да уживате во шармот на Мароко со прекрасните градови како Маракеш, Тангер, Фез, Шефшауен и Казабланка.
31.10.2023 / 9 ноќевања ХБ ( појадок и вечера )


ДЕН-1 Софија – Маракеш
Состанок на аеродромот во Софија за директен лет за Маракеш. Слетување на аеродромот во Маракеш Трансфер до хотел. Сместување. Попладневна посета на плоштадот Џемаа Ел Фна каде што шоуто никогаш не запира – јадачи на оган, раскажувачи, тренери на мајмуни, шармери на змии и секакви забавувачи. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-2 Маракеш
Појадок. Слободно време до ручек или опција за дополнителна екскурзија до водопадите Оузуд – едно од природните чуда на Мароко – Оузуд е водопад во провинцијата Азилал, 150 километри североисточно од Маракеш. На берберски јазик, името Узуд значи чин на мелење жито. Името можеби доаѓа од старите воденици сместени на врвот и околу водопадите. Може да се следи тесен и тежок пат кој води до градот Бени Мелал. Водопадот е најпосетуваната атракција во регионот. Во околината може да се видат зелени долини, овоштарници и прекрасен синџир на клисури на реката Ел Абид. Многу локални и национални здруженија прават проекти за заштита и зачувување на локацијата. * Напомена – екскурзијата е пешачка тура! Вечера. Ноќевање.

ДЕН-3 Маракеш
Појадок. Слободно време до ручек или можност за дополнителни екскурзии:
– Градина Анима – „Патување до оазата на блажените“ и долината Урика со вклучен берберски ручек. Патување до градината Анима на Андре Хелер е патување во друг свет каде уметноста и природата се испреплетени. Ова е најубавата градина во Мароко, сон за зеленило што го одзема здивот во инаку неплоден пејзаж јужно од Маракеш кој дефинитивно заслужува да се нарече оаза. Сепак, ова не го прави ни она што го нуди Анима Гарден на своите посетители. На површина од три хектари, некогаш пустинската, црвена пустинска почва во подножјето на величествените планини Атлас е претворена во место кое ве кани да се чувствувате како да сте во рајот. Отворено за посети од 2016 година. Дури и кафулето во паркот има место во историјата, именувано по американскиот писател Пол Боулс, кој живеел и работел во Мароко половина век. Тој е познат по неговото дело „Небо над пустината“, кое, како и градината Анима на Андре Хелер, ги испитува недостатоците на западниот живот и уметнички ги прикажува тајните, убавината и ограничувањата на светот. Долината Урика ќе ви го открие светот на Берберите, нивниот начин на живот, култура и кујна, во кои ќе можете да уживате за време на вклучениот берберски ручек. Има панорамски поглед на терасовитите градини, колиби и вистинска природа, сите опкружени со планините на Средниот Атлас. Пазарот на Урика е познат по своите магични минерални камења и кристали кои доаѓаат од Алпите. сето тоа опкружено со средните атласи. Пазарот на Урика е познат по своите магични минерални камења и кристали кои доаѓаат од Алпите. сето тоа опкружено со средните атласи. Пазарот на Урика е познат по своите магични минерални камења и кристали кои доаѓаат од Алпите.
– На барање: Мароканска вечер „Фантазија“ со шоу програма. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-4 Маракеш – Казабланка, патувањето е 250 км, околу 3 часа.
Појадок . Посета на најважните споменици кои ја опишуваат историјата на Маракеш . Восхитувајте се на прекрасната џамија Кутубија, чие минаре од 70 метри е најпознатото обележје на градот. Датира од крајот на 12 век, кога поголемиот дел од Северна Африка и јужниот дел на Пиринејскиот Полуостров биле дел од империјата Алмохад. Погледнете ја прекрасната палата Баија со извонредните украси од кедар и мермер. Можност за дополнителни настани:
– Посета на градините Мајорел – Историјата на градината започнува во далечната 1920 година, кога колонијалната ера била на врвот. Тогаш Мароко беше окупиран од Франција. Истата година, истакнат француски уметник – Жак Мајорел – се населил во Маракеш. Оваа градина, прозаично наречена ботаничка градина, е всушност магична и ја комбинира визијата на боите и светлите сенки на францускиот уметник Жак Мајорел, неговата љубов кон исламската уметност и растенијата. Неговата цел била да создаде, како што самиот рекол, „импресионистичка градина“, „катедрала на форми и бои“. Таа е како парче сложувалка од некоја друга реалност, погрешно поставена во розовата боја на Маракеш. Поаѓање за Казабланка – срцето на Мароко што чука. Сместување. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-5 Казабланка – Рабат – Мекнес – Фес, патувањето е 300 км, околу 4 часа.
Појадок. Преглед на Казабланка. Ќе имаме можност да уживаме во шармот на оваа космополитска крајбрежна престолнина. Шетајќи по булеварот де ла Корниш, на брегот на Атлантикот, ќе ја видиме величествената џамија Хасан II (ако е можно, може да се посети со доплата за влез). Поминување со автобус низ луксузниот кварт Анфа. Посета на плоштадот на Обединетите нации и најголемиот парк на Арапската лига со палми. Поаѓање за Рабат. Панорамска обиколка на градот вклучувајќи ја кулата Хасан, недовршеното минаре кое бдее над градот повеќе од 800 години и мавзолејот на мароканскиот султан, а подоцна и кралот Мохамед V – благодатта на арапско-африканската уметност изразена преку оникс, мермер и фина резба; Кралската палата – гледање однадвор. Заминување во чудесната Мекнес (под заштита на УНЕСКО), создадена од султанот Мулај Исмаил и наречена Марокански Версај. Таму е најголемата порта во Мароко и Северна Африка создадена во времето на Мулај Исмаил – Баб Мансур. Плоштадот Ел Кедим, каде што ќе сретнеме раскажувачи, исцелители, трговци, акробати, танчери кои ја создаваат атмосферата на овој мистериозен и интересен свет полн со мистерии. Поаѓање за шармантниот Фес – музеј на отворено, покана за откривачите и најстариот од четирите царски градови. Со повеќе од 12 века историја, Медина од 9.500 улици опкружена со антички ѕидови на тврдина, која е дел од Светското наследство на УНЕСКО. Тука се наоѓа најстариот верски универзитет. Градот Фес е познат по својата разновидност и неговите добро сочувани занаетчиски области Хотелско сместување. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-6 Фес
Појадок. Обиколка на Фес – познат по својата разновидност и неговите добро сочувани занаетчиски области. Поминувајќи покрај фонтаната „Неџарине“, која се наоѓа во традиционалниот столарски кварт, каде низ воздухот се шири мирисот на кедрово дрво. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-7 Фес – Шефшауен – Тангер
Појадок. Поаѓање за најсиниот град во Мароко – Шефшауен. Името Шеф Шауен доаѓа од обликот на планинските врвови над градот, кои личат на два рога (чауа) на коза (готвач). Велат дека не вреди да одите во Мароко ако не го видите Шефшауен. Градот е сместен на падините на планинскиот венец Риф (областа е позната по одгледувањето хашиш). Поинтересно е што се околу е сино. Облечете нешто соодветно за да се истакнете наспроти чудесната позадина. Поаѓање за Тангер. Вечерна обиколка на Тангер. Портата кон Африка – атрактивен марокански град кој нуди се што бараат туристите – егзотика, историја, прекрасни пејсажи, плажи. Во минатото, наречен Тингис, градот одиграл важна историска улога во обединувањето на денешно Мароко. Разглед на градот со автобус. Поминувајќи покрај ѕидините на тврдината на Медина и крајбрежниот булевар, можност за фотографирање на панорамската платформа, од која се открива неверојатен поглед – поглед на два света. Сместување во хотел. Вечера. Слободно време. Ноќевање.

ДЕН-8 Тангер – Гибралтар и Порто Банус – Коста дел Сол
Појадок. Проверете го хотелот. Траект премин Тангер – Тарифа. Поаѓање кон Коста дел Сол со можност за застанување во Гибралтар – со доплата. Медитеранската порта на Европа, преминот на земјата и водите на два континента – Европа и Африка! Според античката грчка митологија, Гибралтарскиот теснец настанал кога Херкулес морал да помине низ планините Атлас – наместо да се искачи на нив, тој ги расцепил карпите и на ова место се формирала точката на премин помеѓу Атлантикот и Средоземното Море. Можност, по желба, за посета на единственото место во Европа каде живеат диви мајмуни макаки.
** Напомена – Доплатата за посета на Гибралтар не вклучува трошоци од лична природа; билет за минибус со аудио водич на бугарски јазик (околу 40 евра по лице) до пештерата Свети Михаил; влезот во пештерата – се плаќа на лице место.
постојка во Пуерто Банус – најпознатата марина во јужна Шпанија. Хотелско сместување. Ноќевање во Коста дел Сол.

ДЕН-9 Гранада Коста дел Сол – Гранада/Севиља – Коста дел Сол
Појадок. Слободно време или дополнителни екскурзии по желба, изберете една од двете можни екскурзии:
– Дополнителна целодневна екскурзија Арапска приказна – Гранада , со посета на палатата Алхамбра (вклучен билет). „Алхамбра“ – последниот бастион на Маврите во Шпанија е едно од најневеројатните места што може да се посети во Андалузија – неземно убаво, насликано, извезено и испишано. Малку места во светот ги оставаат своите посетители без здив и без зборови. Градот носи белези на вековно испреплетување на култури и историски настани. Палатата на Насридите, последната мавританска династија која владеела во Шпанија, е вистинско ремек дело на архитектурата и не случајно е меѓу новите светски чуда под заштита на УНЕСКО. Со оваа екскурзија ќе можете да погледнете во светот на емирите од Гранада со посета на палатата Алхамбра со градините на Џенералифе. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање. или
– Факултативна целодневна екскурзија Бисерот на Шпанија– Севиља, каде што под запалените зраци на сонцето се раѓа страсно фламенко. Севиља е четврти по големина град во Шпанија и главен град на Андалузија со над 700.000 жители. Се чини дека времето тука застанало. Сè уште можете да видите луѓе во традиционални носии на улиците, а некои од зградите облечени во фајанс се меѓу најубавите во Европа. По пристигнувањето во Севиља – панорамска обиколка со автобус и пешачка тура во посета на познатиот кварт Санта Круз и извонредната катедрала во Севиља (влезен билет е вклучен). Катедралата е изградена во 15 век и е најголемата готска катедрала во светот, позната и по познатата камбанарија Жиралда. Слободно време во палатата Алказар на шпанскиот плоштад со прекрасната фонтана – сцена за многу улични музичари и актери. Слободно време за прошетка и ручек. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.

ДЕН-10 Малага – Софија.
Појадок. Проверете го хотелот. Разглед на Малага – вклучено во цената. Трансфер до аеродром. Лет за Софија.


Цените се во евра / услуга ХБ ( појадок и вечера ) 

Термин

По лице во двокреветна соба

Двајца возрасни со дете 0-1.99

Двајца возрасни со  дете 2-11.99

31.10.2023 1234 € 2418 € 3518 €

Во цената е вклучено:
 • Авионски билети Софија – Маракеш со Европска авиочартер и Малага – Софија со Wizz AIr;
 • Аеродромски такси;
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;
 • Чекиран багаж 20 кг. и рачен багаж 6 kg со димензии до 40x30x20 cm;
 • 3 ноќевања со појадок и вечера во Zalagh Kasbah 4* или слично во Маракеш;
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во Prince De Paris Casablanca 4* или слично во Казабланка;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Menzeh Zalagh 4* или слично во Фес;
 • 1 ноќевање со појадок и вечера во Andalucia Tanger 4* или слично во Тангер;
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во Лас Палмерас 4* или слично во областа Коста дел Сол;
 • Посета и разглед на Маракеш;
 • Посета и разглед на Казабланка;
 • Посета и истражување на Рабат;
 • Посета и разглед на Мекнес;
 • Посета и обиколка на Фес;
 • Посета и истражување на Шефшауен – синиот град;
 • Посета и истражување на Тангер;
 • Претставник на тур-оператор со бугарски јазик;
 • Билет за траект за премин од Мароко до Шпанија;
 • БОНУС пакет МАКСИМАЛНА БЕЗБЕДНОСТ
 • Медицинско осигурување Патничка помош од Евроинс со покритие од 10.000 евра (Патник, Опција А);

Во цената не е вклучено:
 • Виза за Мароко за Македонски државјани ( околку 35 евра се вади лично во Софија )
 • Дополнителни екскурзии на лице место, услуги споменати со дополнителен надомест и трошоци од лична природа;
 • Посета на градините Мајорел – полудневна екскурзија – 25 евра со вклучен влез;
 • Традиционална мароканска фантазија вечер со вклучена пијачка и шоу програма – танцување и јавање коњи – 45 евра за возрасен / 38 евра за дете до 11,99 години;
 • Екскурзија до Узудските водопади – 55 евра за возрасен / 44 евра за дете до 11,99 години;
 • Посета на градината Анима – патување до Оазата на блажените и долината Урика со вклучен берберски ручек – 75 евра за возрасен /42 евра за дете до 11,99 години;
 • Посета на Гибралтар со билет за минибус вклучен со аудио водич на бугарски јазик – 49 евра за возрасен / 35 евра за дете до 11,99 години;
 • Арапска приказна – Гранада со посета на палатата Алхамбра (вклучен билет) – 80 евра за возрасен / 65 евра за дете до 11,99 години договор, тогаш достапноста на билетите е предмет на дополнителна потврда. Правилно пополнети за купување се потребни податоци за името и матичен број Во случај на одбивање да се посети екскурзијата, цената на билетот не се враќа);
 • Целодневна екскурзија до бисерот на Шпанија – Севиља (вклучително влезница во катедралата) – 70 евра за возрасен/ 45 евра за дете до 11,99 години;
 • Влез во џамијата Хасан II во Казабланка – се плаќа на лице место околу 13 евра;
 • Бакшиш за возачи од 20 евра по лице за целиот престој кој се плаќа на лице место;
 • Такса за гориво и штетни гасови  – се објавува 21 ден пред летот ( доколку има )
 • Вкупната цена на пакетот за патување не вклучува такси, плаќања и други дополнителни трошоци кои не можат разумно да се пресметаат пред склучувањето на договорот и можеби ќе треба да ги плати патникот како на пр. туристички такси, градски такси, такси за слетување или такси за одење или спуштање на пристаништата и аеродромите, цената на влезните билети за туристичките места, музеите, бродовите, траектите, користењето на јавен превоз за некои градови, пијалоците што се консумираат во автобусите или авиони итн.
 • Не се препорачува сместување на тројца возрасни во една соба – во некои хотели, дополнителниот кревет е софа кревет.

Услови за резервација:

 • Уплата 30% до TO во рок од 24 часа по резервирањето
 • Доплата 21 ден пред поаѓање
 • Издавање патни исправи 7 дена пред летот

ВАЖНО:

 • Минимален број на туристи: 120 лица
 • Период на известување за ненаплатени минимум – 21 ден;
 • Патувањето не е погодно за лица со намалена подвижност
 • Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата
 • Авиокомпанијата го задржува правото да прави промени во распоредот
 • При воведувањето санитарни мерки за влез и престој во земјата на дестинација – здравствени протоколи, барања за вакцини, тестови и сертификати, туристите ќе бидат информирани.

 • Распоред на летање (време е предмет на повторна потврда)
 • Софија – Маракеш / поаѓа во 09:00 – слетува во 12:10 / Европска воздушна повелба
 • Малага – Софија / поаѓа во 17:40 – слетува: 22:20 / со Wizz Air

 • Трансфер аеродром – хотел:
 • Времетраење (Маракеш) – околу 30 минути во еден правец со автобус 3/4*.
 • Времетраење (Малага) – околу 45 минути во еден правец со автобус 3/4*.