fbpx
Duration: 29.12.2023
Price: 2600€
Book Now!
егзот


Нова Година во Мексико – Одмор во ривиерата Маја и патување во Чичен Ица
Карипски авантури во ривиерата Маја!
 лет од Софија преку Истанбул со АК „Туркиш ерлајнс“!
Сместување во хотел со синџир Барсело 5* на првата линија на Ривиера Маја!
24 часа All inclusive! / Вклучена новогодишна прослава и свечена вечера во хотелот! / Екскурзија до античкиот град на Маите Чичен Ица вклучена со All inclusive!
Датум на поаѓање: 29.12.2023
10 дена/ 7 ноќевања


Програма

1 ДЕН: 29.12.23 Софија – Истанбул – Канкун – Ривиера Маја
Средба со претставникот и водичот на групата на терминал 2 на аеродромот во Софија во 19:00 часот. Поаѓање од Софија во 21:30 часот. со лет за Истанбул со АК „Турксих ерлајнс“. Слетува во Истанбул во 23:55 часот. Кратко застој до летот за Канкун во 02:15 часот. следниот ден.

2 ДЕН: 30.12.23 Канкун – Ривиера Маја
Поаѓање од Истанбул во 02:15 часот. Пристигнување во Канкун во 13:05 часот. и трансфер до хотел во Ривиера Маја. Слободно време за одмор, истражување и истражување на одморалиштето. Ноќевање.

3 ДЕН: 31.12.23 Ривиера Маја
Појадок. Слободно време за плажа и одмор. Вечерта – Новогодишна гала вечера со празнична програма во хотелот (вклучено во цената). Ноќевање.

4 ДЕН: 24.01.01 Ривиера Маја
Слободно време за плажа и одмор. Ноќевање.

5 ДЕН: 24.02.01 Ривиера Маја – Чичен Ица (вклучено во цената).
Појадок. Денеска ќе направиме екскурзија до античкиот град Чичен Ица – едно од новите седум светски чуда со вклучен ручек. Ќе се упатиме кон еден од највпечатливите археолошки локалитети во Мексико – античкиот град Чичен Ица. За време на нашето патување ќе ја посетиме Sacred Cenote или водената пештера на Маите, сместена во средината на џунглата, скриена во дива вегетација. Ќе имаме можност да се нурнеме во водите чувајќи ги тајните на древните цивилизации. Ќе уживаме во вкусен ручек на шведска маса со типична јукатанска кујна. Патуваме до археолошкиот локалитет Чичен Ица. Поглед на пирамидата Кукулкан, која датира од 6 век од нашата ера, богот на Маите Кукулкан. Висината на пирамидата е 30 m, а должината на нејзините страни е 55 m. Има скала со 365 скалила кои водат нагоре, симболизирајќи ги деновите од годината. Во храмот на врвот на пирамидата, воените заробеници од непријателските војски биле жртвувани на Кукулкан. Овде се наоѓаат докази за исклучително напредно знаење, неразбирливо и денес. Ќе ги видиме и блискиот Храм на черепите, Храмот на Јагуарот, игралиштето, плоштадот со илјада колони, светиот ѕид, легендарната опсерваторија на Маите, каде е создаден исклучително прецизниот календар. Името „Чичен Ица“ значи „Кај устието на бунарот Ица“. Ова е изведено од chi’ што значи „уста“ или „раб“ и chʼen или chʼeʼen што значи „добро“. Ица е името на етничката група која стекнала политичка и економска доминација во овие земји. Поаѓање назад кон Ривиера Маја. Ноќевање.

6 ДЕН: 01.03.24 Ривиера Маја
Слободно време за плажа и одмор. Ноќевање.

7 ДЕН: 04.01.24 Ривиера Маја – Xcaret Park – Ривиера Маја
Појадок. Слободно време за плажа или можност за дополнителна екскурзија до паркот Xcaret (со доплата – 190 евра ). Xcaret е природен парк со повеќе од 50 атракции за сите возрасти, идеален за целото семејство. Овде можете да пливате во подземни реки, да шетате по патеки во средината на џунглата и да обиколувате мистериозни пештери. Можете да откриете нови бои во градината на пеперутките и мистериите на морското дно во аквариумот на коралниот гребен. Ќе имате можност да ги видите животинските видови од регионот јагуари, фламинго и многу други егзотични птици. Во паркот има неколку задолжителни атракции, како што се античките остатоци од урнатините на Маите, Мексиканскиот музеј за популарна уметност, класичната хациенда и капелата Гвадалупе. (Guadalupe Chapel). Искусете ја мексиканската култура со предхиспанското танцување, чарериа и прекрасната изведба на шоу-програмата Xcaret México Espectacular, во која учествуваат повеќе од 300 уметници. Xcaret Riviera Maya има широк спектар на ресторани, со типична традиционална кујна и многу повеќе. Доколку сакате, ќе имате можност да пливате со делфин или шнорхел во подводни пештери. Исклучително колоритно искуство кое конечно ќе заврши со богата шоу програма која ќе ја прикажува културата на древните Маи и битките водени на Чичен Ица. Се препорачуваат удобни чевли, костим за капење, капа, крема за сончање, удобна облека. Ноќевање.

8 ДЕН: 01.05.24 Ривиера Маја – Тулум и Коба
Појадок. Слободно време за плажа, прошетка или дополнителна  екскурзија. Можност за целодневна екскурзија до Тулум и Коба со вклучен ручек (со доплата, цена – 115 евра ) Ќе се нурнеме во историјата на полуостровот Јукатан, почнувајќи од големата цивилизација на Маите која живеела во Коба од 300 п.н.е. до 1524. Градот рапидно растел помеѓу 500 и 600 г. , кога неговото население се намножило и станало центар на јужниот дел на полуостровот Јукатан со огромни површини обработливо земјиште, добил контрола над трговските патишта и пристаништата, како и да го има најважното нешто за секој град на Маите – пристап до изобилни водни ресурси. Продолжуваме со посета на археолошкиот комплекс Тулум, кој нуди спектакуларен поглед на морето. Тој е меѓу најновите градови на Маите. Својот врв го достигнал во 13-15 век, траејќи 70 години по почетокот на освојувањето на регионот од Шпанија. После тоа, градот брзо пропаднал, но сепак е многу добро сочуван. Ноќевање.

9 ДЕН: 24.06.01. Ривиера Маја – Канкун – Истанбул
Појадок. Одјавување од хотелот и трансфер од Ривиера Маја до аеродромот во Канкун за лет до Истанбул во 09:50 часот.

10 ДЕН: 24.01.07 Истанбул – Софија
Пристигнување во Истанбул во 05:40 часот. Кратко слободно време на аеродромот во Истанбул до летот за Софија во 08:45 часот. Пристигнување во Софија во 09:05 часот.


Хотел

Barcelo Maya Grand Resort *

Пансион

 

Цената по лице во двокреветна соба

Еднокреветна соба

Трето возрасно лице во двоккреветна соба

Дете до 11,99 г. Во соба со 2 возрасни

29.12.23-07.01.24

24 All inclusive

 

 2600 €

 

3376 €

 

2527 €

2157 €


 Во цената е вклучено:

 • Лет со „Turkish Airlines“ Софија – Истанбул – Канкун – Истанбул – Софија со вклучен аеродромски такси и чекиран багаж 23 кг. и 8 кг. рачно во кабината на авионот;
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • 7 ноќевања во хотел од синџирот Barcelo-5* (Maya Beach, Caribe, Colonial или Tropical) на база 24 All Inclusive;
 • Новогодишна прослава и свечена вечера во хотелот;
 • Водич од Бугарија во текот на целото патување;
 • Екскурзија до античкиот град на Маите Чичен Ица со All inclusive пакет;
 • Медицинско осигурување за период на патување со покритие од 10.000 евра и покритие за КОВИД.

Во цената не е вклучено:

 • Дополнителни екскурзии во Мексико, се резервираат и плаќаат во агенција .
 • Посета на паркот Xcaret со вклучен ручек и пијалок – 190 евра;
 • Екскурзија до Тулум и Коба со вклучен ручек – 115 евра;
 • Бакшиш за носачи, носачи, дополнителни екскурзии – се плаќа на лице место по ваша дискреција (се очекува, но не е задолжително);
 • Оброци различни од оние наведени во програмата;
 • Надоместоците што треба да се платат во Мексико:
 • Градска такса – 196 мексикански пезоси  што се плаќа на рецепција при пријавувањето!
 • Еко такса 26,89 мексикански пезоси дневно по соба што се плаќа на рецепција при пријавувањето!
 • Трошоци од лична природа;
 • Дополнителни екскурзии. Пријавете се и платите однапред од Бугарија.
 • Осигурување за откажување на патување, кое се вади по барање на клиентот. Туроператорот дава можност да подигне дополнително осигурување „Откажување патување“ според чл. 80, ст. 1, точка 14 од Законот за туризам, покривање на трошоците за откажување на патувањето, скратување и прекинување на патувањето, поради здравствени причини на патникот, неговите роднини, итно поднесување тужба, отпуштање од работа и сл. Осигурувањето се склучува најдоцна 5 календарски дена по склучувањето на договорот или во моментот на уплата на депозитот на резервацијата.

Услови за резервација:

 • При резервација е потребен депозит од 500 евра.
 • Доплата до 35 дена пред патување.

Белешки:

 • Понудата важи за минимум 16 туристи;
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 35 дена пред поаѓање.
 • Патувањето е без медицински барања за имунизација.
 • Туроператорот го задржува правото да ги промени најавените хотели според програмата со други, идентични по категорија и квалитет;
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на извршување на активностите од програмата.
 • Промена на цената е можна во случај на: промена на транспортни трошоци (гориво), аеродром, пристаниште и сл. такси; промена од повеќе од 3% на девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидено зголемување на цената од страна на нашите партнери, како и во други објективно императивни случаи.
 • Поради промена на цените на горивото, авиокомпаниите може да наплаќаат т.н доплата за гориво. Во таков случај, тур-операторот го задржува правото да ја прилагоди цената на патувањето со вистинската вредност на цената на горивото и ќе се плаќа на сите резервации на летови за кои се наплаќа, без оглед на тоа кога се направени. Оваа такса треба да ја објави тур-операторот и да ја плати корисникот најдоцна 10 дена пред датумот на поаѓање.

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патниот пакет, по уплатата на соодветните износи според условите за откажување и казни.


 Рокови за откажување и казни:

 • помеѓу 45-тиот и 35-тиот ден пред датумот на поаѓање, износот на депонираниот депозит се задржува;
 • за помалку од 35 дена се одбива 100% од цената на екскурзијата.

Во случај КОРИСНИКОТ доброволно да го прекине патувањето, за време на неговото траење, сите дополнителни трошоци, вклучувајќи ги и транспортните, се на негов трошок.

КОРИСНИКОТ има право да го пренесе своето право на патување на трето лице во период според спецификите на дестинацијата, издавање авионски билети за меѓународни летови и најдоцна 15 работни дена пред датумот на патувањето, со тоа што е должен да му ги исплати на ТУРОПЕРАТОРОТ само доспеаните износи, поврзани со можното повторно издавање на билетите.


Информации за здравствените барања: нема задолжителни медицински и санитарни барања кога патувате во Мексико.

Патување на лица со намалена подвижност: Патувањето генерално НЕ е погодно за лица со намалена подвижност.


Рестриктивни мерки за влез во државата:

 • Мексико нема рестриктивни мерки за влез и излез од земјата.
 • Не е потребен ПЦР тест или потврда за вакцинација.
 • Се препорачува да носите печатена копија од вашата хотелска резервација и повратен лет во случај да бидат побарани од властите за имиграција при влезот во земјата.
 • QR кодовите се опционални!
 • Во земјава нема задолжителен карантин.
 • Транзитот низ државата е бесплатен.
 • Нема Наметнати ограничувања/забрани за увозниците/извозниците на стоки и услуги.
 • Сите граници се отворени за премин.
 • Внатрешни мерки: Во земјава е на сила систем на четири нивоа за следење на епидемиолошката состојба – црвена, портокалова, жолта и зелена. Под црвената шифра се забранети сите општествени и економски активности, освен најважните. Според кодот портокалова и жолта, повеќето од овие активности се дозволени со ограничен опсег, во зависност од степенот на ризик. Со зелен код се дозволени сите јавни и економски активности.