fbpx
Duration: 29.12.2023
Price: 1358€
Book Now!
ab*ax


Париз 2023 – 2024 / 5 ноќевања
термини 03.11.2023 / 10.11.2023/ 24.11.2023/ 01.12.2023/ 08.12.2023/ 29.12.2023 ( Нова Година 2024 ) / 26.01.2024/ 02.02.2024/ 09.02.2024/ 01.03.2024/ 08.03.2024/ 15.03.2024/ 25.03.2024 / 01.04.2024


Програма

ДЕН 1
Состанок на аеродромот во Софија, за директен лет со Wizz Air до Бове. Трансфер до Париз. Сместување. Информативен состанок со вашиот претставник. Ноќевање.

ДЕН-2
Појадок. Разгледување на Париз – вклучено во цената со автобус и постојки на некои од главните атракции на француската престолнина. Слободно време или можност за дополнителна екскурзија по желба .
• Пешачка тура – Триумфална капија, прошетка по Елисејските полиња, Плас де ла Конкорд, Медлин, Плас Вандом, Градината Туилери. Неопходно е да се користи јавен превоз. Времетраење околу 3 часа. Ноќевање.

ДЕН-3
Појадок. Слободно време или екскурзии по желба. Ноќевање.
•  Посета на музејот Лувр со туристички водич на бугарски јазик (задолжителна е претходна резервација од Бугарија и е предмет на повторна потврда на слободните места). Неопходно е да се користи јавен превоз. Времетраење околу 2 часа.
•  Латинскиот кварт, катедралата „Света Марија од Париз“, островот Сите и возење со брод по реката Сена . Неопходно е да се користи јавен превоз.

ДЕН-4
Појадок. Слободно време или екскурзии по желба. Ноќевање.
•  Версајскиот дворец со туристички водич (потребна е претходна резервација и подлежи на повторна потврда на слободните места). Времетраење околу 4 часа.

ДЕН-5
Појадок. Слободно време или екскурзии по желба. Ноќевање.
• Пешачка обиколка во катедралата Монмартр и Сакр Коер. Неопходно е да се користи јавен превоз. Времетраење околу 3 часа.

ДЕН-6
Појадок Трансфер од хотел до Бове за директен лет до Софија


Дата По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба Двајца возрасни со  дете 0-1.99 Двајца возрасни со дете 2-11.99
03.11.2023 703 1268 1460 1910
10.11.2023 685 1268 1445 1875
24.11.2023 668 1268 1410 1841
01.12.2023 697 1268 1468 1898
08.12.2023 708 1268 1490 1921
29.12.2023 1358 1368 / /
26.01.2024 816 1268 1716 2217
02.02.2024 782 1268 1647 2149
09.02.2024 816 1268 1716 2217
01.03.2024 816 1268 1716 2217
08.03.2024 830 1268 1743 2244
15.03.2024 796 1268 1675 2176
25.03.2024 796 1268 1675 2176
01.04.2024 stop stop stop stop

Во цената е вклучено:

 • Авионски билет Софија – Париз – Софија со директен лет на Wizz Air;
 • Аеродромски такси;
 • Чекиран багаж до 20 kg и 1 мал рачен багаж со димензии 40 x 30 x 20 cm;
 • 5 ноќевања со вклучен појадок:
  • во IBIS Paris Porte D Orleans 3* за датуми за пријавување (03.11.2023, 08.12.2023, 09.02.2024, 01.03.2024 и 08.03.2024);
  • во IBIS Paris La Defense Centre 3* за датуми за пријавување (10.11.2023, 24.11.2023 и 01.12.2023);
  • во IBIS Paris Pantin Eglise 3* за датуми за пријавување (29.12.2023, 26.01.2024, 02.02.2024, 15.03.2024, 25.03.2024 и 01.04.2024).
 • Трансфер аеродром – хотел;
 • Преглед на разглед на Париз со туристички водич на бугарски јазик;
 • Трансфер хотел – аеродром;
 • Медицинско осигурување Патничка помош од Еуронинс со покритие од 10.000 евра (Патник, Опција А);
 • Претставник на тур-оператор за целиот престој.

Во цената не е вклучено:

Препорачани дополнителни услуги, резервирани на барање:

 • Полудневна екскурзија до Монмартр и катедралата Sacre Coeur – 30 евраа за возрасен / 15 евра за дете;
 • Пешачка обиколка на Триумфалната капија, Елисејските полиња и плоштадите на Конкорд и плоштадот Вандом – 30 евра за возрасен / 15 евра за дете;
 • Полудневна екскурзија во посета на музејот Лувр – 50 евра за возрасен / 25 евра за дете (во цената е вклучен влез во музејот);
 • Полудневна екскурзија Низ Латинскиот кварт, катедралата во Париз Св. Богородица и Сена – 45 евра за возрасен / 25 евра за дете (во цената е вклучено возење со брод по реката Сена);
 • Посета на Версајската палата – 80 евра за возрасен / 40 евра за дете (со вклучен превоз и влез во палатата).

Задолжителни партиципации:

 • Данок на гориво и издувни гасови – објавен 21 ден пред летот. Цените се пресметуваат со параметри за млазно гориво од 1.000 УСД/тон по курс од 1 евра = 1 УСД;
 • Туристичка такса во износ од 1,5 евра за хотел со 3* за турист над 18 години по ноќевање;
 • Лични трошоци.

Услови за резервација:

 • Уплата 30% за резервација
 • Доплата 21 ден пред поаѓање
 • Издавање патни исправи 7 дена пред летот

Услови за откажување:

 • До 24 часа по резервацијата без такса за откажување
 • До 30 дена пред поаѓање 50 евра/лице за отказ
 • До 21 ден пред поаѓање 30% од вредноста како отказ
 • Под 21 ден 100% како такса за откажување

Важно :

 1. Минимален број на туристи: 40 лица;
 2. Период на известување за ненаплатени минимум – 21 ден;
 3. Валиден пасош со  најмалку 6 месеци по датумот на пристигнување ,
 4. Туроператорот го задржува правото да направи промени во програмата и распоредот на летови.