fbpx
Duration: 29.12.2023
Price: 1119€
Book Now!
егз


Нова 2024 година во Лисабон, авионска екскурзија со водич
Софија – Лисабон – Софија

8 дена/ 7 ноќи
Датум на поаѓање: 29.12.2023


Програма

 1 ДЕН 29.12.23 (петок):
Поаѓање од аеродромот во Софија, терминал 1 со директен лет на Wizz Air за Лисабон во 14:05 часот. Пристигнување на аеродромот во Лисабон во 16:35 часот и пречек од претставник на партнерската компанија во Португалија, трансфер и сместување во избраниот хотел. Ноќевање.

2 ДЕН 30.12.23 (сабота):
Појадок Панорамски разглед на неверојатниот Лисабон со локален водич на бугарски јазик (вклучено во цената). Времетраење 4-5 часа. Градот е погодно лоциран на 7 ридови на устието на реката Тагус. Разглед на историскиот центар на градот, кој го зачувал својот автентичен изглед: Булевар Либердаде, Плоштадот на реставраторите, плоштадот Росио со статуата на Педро IV и зградата на Националниот театар, Сквер Комерсио. Продолжете до историскиот дел на Белем со Царскиот плоштад. Тој е дом на импресивниот манастир Јеронимос и познатата кула Белем од 16 век. Гледање на споменикот на откривачите/надвор/. Враќање во центарот на градот на пешачка тура, при што ќе ги видите: Триумфалната капија, Руа Аугуста, лифтот Санта Хуста итн. Слободно време. Ноќевање.

3 Ден 31.12.23 (недела):
Појадок. Факултативно: екскурзија со локален професионален туристички водич во областа Алфама и Палатата на нациите – две симболични места во Лисабон за доплата – 49 евра по турист. Алфама е најстарата област во градот со својата единствена атмосфера и многу традиционални фадо ресторани. За време на прошетката, ќе можете да се искачите по стрмните улици до панорамските плоштади на Портас до Сол со споменикот на Свети Винсент и до плоштадот Санта Лусија, да поминете покрај ѕидовите на тврдината на замокот Сао Хорхе, да се спуштите до Катедралата Се – најстарата црква во градот и видете го родното место на Свети Антониј, покровител на семејствата и на Лисабон /надвор/. Продолжете до Националното паркче – модерното срце на португалската престолнина, со футуристичка архитектура, урбана модерна уметност и необични градини. Ќе ја видите станицата Ориенте – вистински архитектонски скапоцен камен, Лисабонскиот океанариум, казиното, статуата на Пиринејскиот рис, Павилјонот на знаењето, Градините на водата, трговскиот центар Васку де Гама со 100 продавници и 30 ресторани со панорамски тераси со поглед на реката Тагус, кулата – највисоката зграда во градот, мостот Васку де Гама и модерниот лифт, кој нуди прекрасен поглед на реката./друга карта 6 евра/. Ова е просторот изграден за изложбата Експо 98 и денес веќе е преферирано место за забава, изложби и културен живот. Вечерта по желба – Новогодишна вечера во Хард Рок Кафе, на непосредна близина од предложените хотели. ( со доплата )  Добредојде на НОВА ГОДИНА! Ноќевање.

4 ДЕН 24.01.24 (понеделник): Среќна Нова година! Појадок Слободен ден. Ноќевање.

5 ДЕН 24.01.24 (вторник):
Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија до Обидос, Назаре, Батала и Фатима (со доплата – 69 евра., без влезници) Времетраење 8-9 часа. Обидос (~ 70 км од Лисабон) е мал живописен град, едно од најшармантните места во Португалија – мали бели куќи со цвеќиња на прозорците, со фрески од 7 век на куќите, слатки тесни улички полни со продавници кои нудат вкус на цреша ликер. Назаре (~ 40 км од Обидос) е типично рибарско село лоцирано на брегот на Атлантикот, со традиционални продавници и многу ресторани кои служат свежо подготвена риба. Панорамскиот поглед од терасата на центарот кон Атлантскиот Океан и широката плажа ќе ве остави без здив. Батала (~ 30 км од Назаре) е познат по манастирот Санта Марија де Виторија – едно од најголемите готски ремек-дела во Европа, под заштита на УНЕСКО. Влез 6 евра, се плаќа на лице место. Фатима (~ 19 км од Баталија) – светски познат верски центар за аџилак. Комплексот потсетува на Ватикан, но до одреден степен е уште поимпресивен со својот огромен плоштад каде се слават миси, со долгата авенија за барање исцелување од болните, со илјадниците запалени свеќи кои бараат здравје, со величествена катедрала посветена на Богородица. Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

6 ДЕН  24.03.01 (среда):
Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија до Синтра, имотот Quinta de Regaleira и Cabo da Roca, Cascais и Estoril (за доплата и со однапред резервација – 55 евра, се плаќа влезница од 12 евра по турист во Quinta de Regaleira на лице место). Времетраење – 8-9 часа.
Културната област Синтра е на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Ќе посетите едно од најубавите места во Португалија – градот Синтра, кој настанал во тврдина изградена од Маврите од периодот на Арапскиот калифат. Во 1147 г Синтра бил заробен од кралот Алфонсо I и претворен во летна резиденција на португалските монарси и аристократија. Лорд Бајрон напишал за Синтра: „Градот е полн со убавини – природни и вештачки. Меѓу карпите, водопадите и пропастите се издигаат палати и градини; меѓу манастирите изградени на неверојатни височини; панорамски поглед на морето и Тагус… пејзажот ја комбинира дивината на западните планини со раскошното зеленило на југот на Франција”. Обиколка на имотот Quinta de Regaleira Во 19 век бил во сопственост на милионерот Антонио Монтеиро, кој изгради необичен „мануелино“ со заоблени скали и тајни влезови, со неверојатна „рајски“ градини, во кои можете да видите балкони, панорамски тераси, летниковци, водопади, скулптури и мали езерца. Слободно време за прошетка низ шармантната Синтра за да купите сувенир во некоја од многуте продавници или да испиете кафе со познатите локални слатки „кеијада“. Продолжувајќи по живописен планински пат до најзападната точка на европскиот континент – Кејп Кабо Рока. Кратка станица во Каскаис, мало рибарско село кое стана омилено одморалиште на познатите личности од целиот свет, прошетка по живописното шеталиште. Кратка фото-пауза пред казиното и градините на Есторил. Ноќевање.

7 ден 24.01.24 (четврток):
Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија до Евора (со доплата – 65 евра/127 лв.) Градот Евора е вклучен во листата на УНЕСКО. Истражување на историскиот центар опкружен со двојни тврдини – храмот на Дијана, аквадуктот, црквата Сао Жоао Евангелиста со зачувана арапска цистерна за вода, готската катедрала, капелата на коските. Слободно време за ручек. Не пропуштајте да ги пробате квалитетните локални вина и вкусната богата кујна од регионот Алентехо. На враќање кон Лисабон: фото-стоп на 110 метри високата статуа на Христос, слична на онаа во Рио де Жанеиро. Изборно: искачување со лифт до панорамската платформа на врвот на статуата, од која од другата страна на реката се гледа неверојатен поглед на Лисабон.Ќе го поминеме и мостот Васку де Гама, најдолгиот во Европа – 17,2 км .

8 ден 24.01.05 (петок):
Појадок. Собите се ослободуваат до 11 часот. Оставете го багажот во просторија за складирање багаж. Дополнителна екскурзија до Мафра и Еричеира (со доплата – 49 евра/96 лева без влезници) Времетраење 5 часа. Мафра е прекрасен португалски град на 30 километри од Лисабон, дом на една од најголемите и најекстравагантни кралски резиденции во Европа. Изградбата на комплексот, вклучувајќи резиденција, базилика и манастир, започна во 18 век од кралот Жоао Петти. Комплексот има 1.200 соби, 150 скали и неверојатна библиотека со должина од 90 метри и 40.000 тома ретки книги. Во манастирот можете да ги видите ќелиите, амбулантата и аптеката. Импозантната резиденција е симбол на апсолутната монархија на Португалија и е наведена како едно од седумте чуда на земјата. Влезот се плаќа на лице место. Цена – 6 евра, за деца до 12 години – бесплатно. Слободно време за прошетка по удобните улици околу палатата, каде што можете да ги пробате локалните слатки, создадени по рецепти на монахињите од многубројните манастири во регионот. Пешачка тура во Еричеира, мало рибарско село со шармантни камени улици и бели куќи. Од крајбрежната улица Ларго де Рибас има прекрасен поглед на океанот и уникатните бранови кои ја претворија Еричеира во ТОП локација за сурфање за целиот свет 14:30 – трансфер до аеродром за директен лет до Софија во 5 22:00 Слетување во Софија во 23:00 часот.


Hotel Nacional 3*

Вид на соба Цена на пакетот по лице
Стандардна двокреветна соба 1119 €
Дете до 12 години во двокреветна соба со двајца возрасни 889 €
Трето возрасно лице во двокреветна соба со двајца возрасни 909 €
Еднокреветна соба 1.399 €

Цените на пакетите според програмата вклучуваат:

 • Авионски билет Софија – Лисабон – Софија со AK “Wiz Air” со вклучен мал кабински багаж со димензии 40*30*20 cm и 10 kg чекиран багаж по лице со димензии 149 x 119 x 171 cm,
 • Претходно резервирани седишта за летови,
 • 7 ноќевања со појадок во избраниот хотел,
 • Трансфер аеродром – хотел – аеродром;,
 • Разглед на стариот Лисабон со локален туристички водич на бугарски јазик;
 • Медицинско осигурување со покритие од 10.000 евра
 • Претставник на бугарски јазик за време на патувањето и престојот во Лисабон.

Цените не вклучуваат:

 • Данок на гориво ( доколку има )
 • Новогодишна вечера на барање, очекувајте понуда
 • чекиран багаж од 10 кг до 20 кг повратен пат по лице – на барање
 • Дополнителни екскурзии на барање,
 • Задолжителна индивидуална наплата на градска такса во хотели во износ од 2 евра по лице за ноќевање, на лице место од секој турист
 • Трошоци од лична природа
 • Задолжителна доплата за осигурување на туристи над 66 години
 • Осигурување за откажување на патување – се препорачува

Начин на плаќање:

 • 40% депозит при резервација,
 • Доплата 20 дена пред поаѓање.

Распоред на летови:

 • 29 декември Софија – Лисабон 14.05. – 16.35 часот.
 • 5 јануари Лисабон – Софија 17.10. – 23.00 часот
 • Времињата се предмет на повторна потврда од авиокомпанијата.

ДОПОЛНИТЕЛНИ ЕКСКУРЗИИ КОИ СЕ РЕГИСТРИРААТ И ПЛАЌАТ ВО БУГАРИЈА:

 • Синтра, Кабо да Рока, Каскаис и Есторил – 55 евра без влез во Quinta de Regaleira
 • Квартот Алфама и Палатата на народите – 49 евра
 • Обидос, Батала, Назаре, Фатима – 69 евра
 • Евора – 65 евра
 • Мафра и Еричеира – 49 евра
 • Цените на екскурзијата важат за минимум 20 учесници.
 • Влезниците за посетените палати, музеи НЕ се вклучени во цената и мора да се платат на лице место.
 • Во цената на екскурзиите се вклучени слушалки.
 • Распределбата на дополнителните екскурзии по ден е предмет на повторна потврда!

Потребни документи:

 • Лична карта или меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на патување.
 • За деца до 18 години, кои патуваат со еден или без родители, полномошно заверено на нотар од еден или двајцата родители!
 • Патувањето е без визи и без медицински барања за имунизација,

Рокови за откажување и казни:

 • Уплата за резервација 40 % од сумата
 • Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патниот пакет, по уплата на следните износи:
 • до 60 дена пред датумот на поаѓање: без казна
 •  од 59 дена до 31 ден-депозит
 • од 30 до 0 дена: 100% од целиот договор

Минималниот број на пријавени лица за програмата е 36 туристи.