fbpx
Duration: 27.12.2024
Price: 1658€
Book Now!
egz


Нова Година во Катар 2025
Софија – Доха – Софија
7 дена / 6 ноќи
27.12.2024


ДЕН 1  Софија – Доха
Поаѓање од аеродромот во Софија со лет на Qatar Airways до Доха , Катар. Поаѓање во 12:50 часот Пристигнување во Доха во 18:30 Трансфер во QABILA WESTBAY HOTEL By MARRIOTT 5* Пријавување во хотел и ноќевање.
ДЕН 2 Доха
Појадок и во 10:00 часот го започнуваме денот со многу насмевка и прекрасни очекувања бидејќи ќе видиме неколку иконски места во Доха – главниот град на Катар. – Вклучено во цената.Нашата турнеја ќе започне со прошетка низ новата област Мшеиреб, лоцирана во историскиот центар на Доха – „најпаметната“ област во светот, изградена врз основа на најновите еколошки технологии. Ќе ја продолжиме нашата турнеја на стариот симболичен пазар Souq Wakif. Традиционален пазар со безброј мали продавници каде ќе најдете се од керамички ракотворби, зачини, арапски слатки и парфеми, традиционална облека и класични сувенири. Кратка пауза за традиционалниот чај Карак и чапати. Продолжуваме со поминување низ Новиот центар на Доха со неговите импресивни облакодери, областа наречена Западен залив и пешачкото шеталиште Корниш.Незабележливо ќе се најдеме пред Културното село Катара, каде што локалното население се трудеше да создаде место на култура, убавина, зелени градини, шеталишта, прекрасни ресторани и кафулиња, како и центар на многу различни настани.Потоа ќе се упатиме кон Pearl или  The Pearl , вештачки остров во форма на низа бисери, кој всушност е една од најлуксузните области на Доха, а е создаден на овој начин, за потсетување на минатото на катарскиот народ. Во минатото, Катарците биле сиромашен пустински народ кој претежно живеел од риболов и ископ на морски бисери. Овде на ова прекрасно место ќе видите различна архитектура во секој бисер на жицата, ќе видите прекрасна марина со луксузни јахти. Атрактивно место за прошетки и вкусен оброк.Околу 13:00 часот враќање во хотел. Факултативна вечерна тура:  Крстарење со традиционалниот брод наречен Дау со вклучена вечера и незаборавен поглед на Доха во текот на ноќта. – Цена по лице: 99 евра.***Минимален број на туристи за турата – 10 Ноќевање.
3 ДЕН Доха
Појадок и слободен ден за тури со доплата или само за релаксација. Факултативна обиколка: ТУРА НА ШАХАНИЈА  По појадокот во 09:00 часот возиме од Доха за да покажеме и да ви кажеме за Катарец, познавач на историјата и скапи винтиџ автомобили, ќе ја отвориме завесата и ќе дознаеме за еден од најпопуларните спортови овде. наречен и „спортот на шеиците“. Започнуваме со посета на патеката за трки со камили, навистина уникатно место каде што не само што се одржуваат трки, туку и каде тренираат камилите и се подготвуваат за претстојните турнири. Потоа возиме до извонредниот имот и приватен музеј на Шеик Фајсал, кој прикажува илјадници артефакти собрани од целиот свет, вклучително и антички бугарски монети, стари спортски автомобили и класични уметнички дела. Цена по лице: 84 евра ***Минимален број на туристи за турата – 10 Факултативна обиколка: ПУСТИНСКАТА РОЗА НА КАТАР И СУПЕРГРАД ЛУСАИЛ – Нашата турнеја ќе започне во 16:00 часот упатувајќи се кон Националниот музеј на Катар, кој всушност е џиновската пустинска роза на Катар. Исклучителната архитектура на музејот со еднаква сила привлекува и локалното население и туристи од 2018 година, кога беше официјално отворен. Експонатите се модерни, интерактивни и во исто време со многу автентични артефакти. Времето минува незабележливо во 12-те тематски сали, оставајќи траен впечаток кај секој посетител долго време. По ова возбудливо патување во животот на катарците од бедуинските племиња до модерна супермодерна земја, ќе се упатиме кон најновата гордост на Катар – Супер паметниот град Лусаил. Ултра модерен град, со извонредни архитектонски ремек-дела и домаќин на Официјалната церемонија на отворање на Светското првенство во фудбал во 2022 година, што го остави целиот свет без здив. Ќе застанеме на неверојатните и ќе станеме најактуелниот амблем на Катар – кулите Катара, ќе уживате во величествениот поглед на зградата, ќе имате можност да го гледате зајдисонцето од најпопуларното во последните месеци крајбрежната област на „најпаметен град“ Лусаил . Ова прекрасно искуство ќе заврши во 19:00 часот и ќе се префрли до хотелот. Цена по лице: 76 евра.  ***Минимален број на туристи за турата – 10
ДЕН 4 Доха
Појадок и можност за дополнителни тури. Дополнителна тура „СКРИЕНИ БОГАТСТВА НА ДОХА“  – вистинска прослава на културата, уметноста, спортот и прекрасната архитектура. Ќе уживаме во генијално дело кое во импресивни размери ги прикажува „Прекрасното патување“, спортскиот град, стадионот „Дијамант“, Националната библиотека на Катар – ризница на национално и светско наследство и посета на футуристичкото и веројатно нај необична архитектура „Education city“ џамија и ќе завршиме со посета на еден од најатрактивните трговски центри во Доха, Villagio Mall. 09:00 часот поаѓање од хотел со климатизиран превоз и водич, со вода обезбедена за туристите. На нашиот пат ќе поминеме покрај неверојатното уметничко дело на Демиен Хирт „Чудесното патување“ кое се наоѓа пред медицинскиот центар Сидра, кое го прикажува патувањето на човекот од утробата до првата голтка од животот.  Продолжуваме до џамијата „Градот на образованието“, неверојатна архитектура која ја симболизира хармонијата меѓу исламот и современиот свет. Нашето патување ќе продолжи таму каде што се храни душата – Националната библиотека на Катар, лоцирана во Студентскиот град, каде што младоста и знаењето одат рака под рака. Во библиотеката се сместени вредни стари ракописи од арапско-исламскиот свет. Во овој храм на книгата се сместени скапоцени примероци од целиот свет. Библиотеката ќе ве импресионира со својот лежерен амбиент, природна светлина и тишина, што наликува на чувството да се биде во духовен храм. Ќе застанеме и пред еден од највпечатливите стадиони од Мондеал ‘2022 година, домаќин на еден од најнезаборавните фудбалски натпревари, т.н. Дијамантски стадион. Нашата турнеја ќе заврши во Villagio Mall, едно од омилените места за шопинг, па дури и за прошетки. Неговата уникатна атмосфера ве носи во прекрасен град од соништата со венецијански канали со гондоли, со секогаш сончево небо и уредни романтични куќи. Цена по лице: 80 евра *** Минимален број на туристи за турата – 10 Дополнителна тура: „КУЛИНАРСКА АВАНТУРА НА БРЕГОТ НА АРАПСКО МОРЕ“  – Во раните попладневни часови во 14:00 часот тргнуваме на нашето ново патување, каде ќе ви откриеме дел од тајните на омилените арапски јадења во традиционален ресторан лоциран во Souk Waqra, Waqra на брегот на прекрасниот залив на Арапското Море. Градот Вакра се наоѓа на 30 минути од Доха, со население од речиси 100.000 луѓе и е главен град на општината Ал Вакра. Во минатото градот бил мало рибарско село, додека сега напредува и се развива со брзо темпо. Тука е и еден од највпечатливите стадиони со својот исклучителен дизајн, стадионот Ал Џануб – креација на големата архитектка Заха Хадид, која пред да го преземе проектот престојуваше во Катар скоро 2 месеци за да ја запознае културата и специфичните карактеристики. на животот за Катарците. Нејзината креација е ансамбл од облици на бедуински шатор и едра на традиционален чамец dhow, кој за Катарците беше свето средство за живот што се користеше за риболов и лов на бисери. Ќе го прошетаме традиционалниот пазар, ќе се восхитуваме на чудесниот поглед на морето што го опкружува пазарот и потоа ќе посетиме традиционален арапски ресторан. Таму, готвач ќе ни покаже како да подготвиме некои од најомилените арапски јадења, а секој што сака може да се придружи на часот по готвење. Потоа, секој турист ќе ужива во вкусен, свежо подготвен ручек со различни арапски јадења од месо, риба и зеленчук. Околу 19:00 часот враќање во Доха Цена по лице: 92 евра. ***Минимален број на туристи за турата – 10
5 ДЕН Доха
Појадок и слободен ден за прошетки, плажа и подготовка за новогодишната ноќ. Добре дојдовте во НОВАТА 2025 ГОДИНА
6 ДЕН Доха
Појадок и можност за дополнителни екскурзии. Дополнителна тура: Shemetno Jeep Safari . Во 13 часот и 45 минути бидете подготвени да ве однесе на патување со многу адреналин, но нашата крајна точка ќе биде тоа уникатно место на пустината Катар – каде пустината го бакнува морето Уживајте во екстремното возење во пустина и освојте ги високите дини. Ќе имате можност да набљудувате и допрете природен феномен кој се јавува на само 2 други места во светот, далеку од арапскиот свет, а тоа е природната граница на песочните дини на катарската пустина со Арапското Море. Во пустината постои уште еден природен феномен кој е толку мистичен што привлекува многу трагачи по необични авантури, имено „Воздишките на пустината“, звуци кои се слушаат како офкање на жена која изгледа како да бара помош, е всушност поради специфична комбинација на температурата на воздухот и транспортот на специфични воздушни маси и ретко точно се предвидува. Почеток во 14:00 часот со поаѓање од хотелот и упатување кон пустината. Пред да започне вртоглавата трка низ пустината, ќе застанеме да јаваме камили и одблиску да се запознаеме со диви соколи. Ќе не пречекаат со традиционални пијалоци и насмевки. Ќе ја доживееме возбудата од возењето нагоре и над високите песочни дини и застанувањето на врвот – совршено за да ги доловите прекрасните моменти со фотографија. Ќе продолжиме да се тркаме низ пустината, но без да пропуштиме убави места со поглед на фотографии за да ги овековечиме овие шармантни моменти, додека не стигнеме каде пустината се сретнува со морето, совршено место за пресрет на зајдисонцето. Ќе направиме кратка станица во пустински камп, каде што ќе ве пречекаат со традиционално кафе, чај и свежи сокови. И за ова време ви препорачуваме да уживате во топлите тиркизни води на Арапското Море (за ова секој што сака да направи кратко патување на плажа може да носи костим за капење и пешкир). Со полна корпа забава и незаборавни емоции, ќе тргнеме во нашиот хотел во Доха. Цена по лице: 70 евра. ***Минимален број на туристи за турата – 10
7 ДЕН Доха-Софија
Во 04:30 часот трансфер: Хотел – Аеродром. Поаѓање од Доха во 07:45 часот и слетување во Софија во 11:50 часот (БГ време).

ДАТУМ ЦЕНА
27.12.2024  1658 евра

Цените на пакетот вклучуваат:
 • Авионски билет со Qatar Airways: Софија – Доха – Софија, со директен лет и со вклучен 25 кг./чекиран багаж, 7 кг/рачен багаж и кетеринг за време на летот.
 • 6 ноќевања со сместување во Qabila Westbay Hotel by Marriott 5* со вклучен појадок.
 • Двонасочен трансфер аеродром: Аеродром Доха – Хотел – Аеродром Доха
 • Водич со групата од поаѓање од Бугарија и за време на целиот престој.
 • Екскурзија – „разгледување на Доха“
 • Осигурување „Помош при патување во странство“ со Евроинс со покритие од 10.000 евра

Цените на пакетот НЕ вклучуваа:

 • Лични трошоци
 • Дополнителни екскурзии
 • Осигурување за откажување на патување
 • И други трошоци надвор од оние опишани во „Цената вклучува“
 • Задолжителен минимален бакшиш по тура/ по лице – 6 евра (Катар 20 реали).

Резервации :
 • За резервација е потребен пасош со минимум 6 месеци валидност
 • При резервација, 50% од цената на пакетот се плаќа во рок од 24 часа по потврдата. Конечната уплата на преостанатите 50% се доспева 30 дена пред поаѓање.