fbpx
Duration: 20.10.2023
Price: 1837€
Book Now!
егз*тр


Датум:
20.10 – 29.10.2023 г
Група со водич 

Ден 1, Софија – Коломбо
Состанок на аеродромот Т2 во Софија два часа пред закажаниот лет. Пријавување за лет на релација Софија – Дубаи – Коломбо. Закажано поаѓање во 16:10 часот. Пристигнување во Дубаи во 22:10 часот. Се чека на аеродромот. 
Ден 2 Пристигнување Коломбо – Дамбула  по пат – Пинавала
Поаѓање за Коломбо во 03:30 часот. Пристигнување во Коломбо во 09:45 часот. Собирање на визи и багаж. Можност за размена на локална валута. Средба со претставник на партнерската компанија. Трансфер до Дамбула (250 км или 5 часа). Следен е златниот  пештерски храм на Дамбула . Храмот Дамбула им бил даден на будистичките свештеници во 1 век п.н.е од кралот Валагамбаху. Дамбула е заштитено место на УНЕСКОи е најдобриот пештерски храм, најголемиот и најдобро зачуваниот храмски комплекс во Шри Ланка. Комплексот од 5 пештери со површина од над 2.000 метри квадратни е изграден на карпа на височина од 150 m и има над 350 стрмни скали за искачување. Познат е по многуте слики – во пештерите има над 150 слики на Буда, од кои најголемата е камена скулптура со големина од околу 14 метри. Во него се наоѓа најбогатата колекција на статуи на Буда, од кои повеќето се стари над 2000 години. Качете се над 800 скалила. Не е погоден за клиенти со тешкотии во мобилноста.  Сместување во хотел во Дамбула. Вечера. Ноќевање.

Ден 3, Тврдината на карпата во СИГИРИЈА; Национален парк MINNERIYA: Парк Џип Сафари
Појадок.  Рано утро околу 08:00 часот – искачување на карпестата тврдина во  Сигирија     . Искачувањето е по стрмни скали (над 1300 на број, не е погодно за клиенти со отежнато движење.), кои водат до врвот на карпата висока 200 метри.Од нејзиниот врв се открива прекрасна панорама на околината.   Карпеста тврдина во Сигирија, позната и како Тврдина на небото („Тврдина на небото“), е една од најзначајните знаменитости на островот. Ја изградил кралот Кашјапа (477-495 н.е.) кој го убил својот татко и го узурпирал тронот што му припаѓал на неговиот брат. Другото име по кое е познато е Лавовска карпа поради огромниот лав кој се издига пред влезот на тврдината. Опкружена со троен ров, карпата се издигнува 167 метри. На нејзиниот врв има остатоци од поранешна палата со градини и базени. На едно од скалите може да се видат уникатните синхалски дела во вид на ѕидни панели со целосно зачувани бои. 
Следно е сафари со џип во Националниот парк Минерија (влезот е вклучен) –  парк Минерија  или Еко парк – во зависност од тоа каде мигрирале слоновите. Сафарито трае околу 90 минути и тука навистина можете да ги видите слоновите во нивната природна средина. Се случува на џиповите да им се дупне гумата за време на возењето, што додава дополнителна егзотика на сафарито. Подгответе се со капи, очила, вода и апарати (се разбира). Локалните жители ја нарекуваат Минерија „Храмот на слоновите“. Ова е еден од националните паркови со територија од околу 8900 хектари, со огромна разновидност на растенија и дрвја, 160 видови птици, 25 видови влекачи, 75 видови пеперутки и секако – многу семејства на слонови. Враќање во хотелот. Вечера. Ноќевање.  

Ден 4, Дамбула – Посета на Полонарува – Канди (70 км, 1,5 часа)
Појадок. Ослободување на собите. Посета на Полонарува – старата престолнина на Шри Ланка. Полонарува е еден од старите престолнини на Шри Ланка Урнатините на античкиот град се големи, многу добро сочувани и импресионираат со нивната изработка и елеганција. Музејот (вклучен во цената) има и многу богата колекција на антиквитети ископани на лице место.  Поаѓање за Канди. На пат – посета на градина за зачини во Матале, каде што ќе стане јасно зошто Шри Ланка е наречена „Островот на зачините“. Овде ќе се запознаете со огромната разновидност на ароматични растенија и процесот на нивното одгледување. Ќе гледате демонстрации за употреба на зачини во готвењето и ајурведата. Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање. 

Ден 5, Канди   
Појадок. По појадок – посета на храмот  на светиот заб реликвија . Тој е најважниот верски храм во земјата, а исто така е домаќин на традиционалниот будистички фестивал Есала Перахера. Овде, во златен сад, се чува најважната будистичка реликвија во Шри Ланка – забот на Буда, кој, сепак, е видлив само однадвор, во златен саркофаг. Следна е посета на ботаничката градина  Peradeniya, Кралската ботаничка градина . Потоа следи посета на работилница за накит, каде што ќе научите како се ископуваат полускапоцени и скапоцени камења – уште една економска индустрија од исклучително значење за Шри Ланка. Исто така, ќе видите и ќе можете да купите накит направен од нив.
Враќање во хотелот. Можност за попладневна традиционална играорна претстава – на барање, за доплата од 15 УСД. Вечера. Ноќевање.

Ден 6, Канди – Когала, (230 км или 4-5 часа)
Појадок. Трансфер до Когала. На патот, се посетува  Домот за деца без родители на слонови Пинавала .
Овде живеат 90 слонови, некои од нив се бебиња кои биле пронајдени напуштени. Ќе видите слонови во речиси природна средина. Засолништето е основано во 1975 година и стана многу популарно меѓу туристите. Главна забава овде е капењето на слоновите – неверојатен начин да се приближите до овие уникатни животни. Најдобро време за посета е од 09:00 до 10:00 часот кога слончињата се извадени на полевање и забава на реката.  Следно – посета на холандската тврдина во Гале.  Главниот град на јужниот брег е Гале, а неговата најпозната знаменитост е огромната тврдина, изградена од Португалците и проширена од холандските колонизатори. Во неговите ѕидини се наоѓа и стариот град. Некои научници тврдат дека градот е всушност многу постар и можеби е Тарсис споменат во Стариот завет. Градот во кој цар Соломон ги испратил своите трговски бродови и каде се криел Јован. тврдината со површина од 364 илјади квадратни метри речиси и да нема ни трага од нејзините португалски творци. Во 1663 година Холанѓаните го изградија големиот северен ѕид на врвот на Португалците. Зад првиот е изграден втор, уште повисок ѕид. Помеѓу двата ѕида покриен премин ја поврзува централната цитадела со двата бастиони над морето. Влезот во тврдината е од пристаништето и ги носи ознаките на холандската источноиндиска компанија (Vereenigde Oost-Indische Compagnie) VOC и препознатливиот гребен на петел. Можност за купување сувенири – ова е едно од местата со најниски цени и оригинални сувенири.  Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање.

Ден 7, Когала 
Појадок. Слободно време. Вечера. Ноќевање.

Ден 8, Когала 
Појадок. Слободно време или за доплата од 80$. по лице можете да го поминете утрото во потрага по китови и делфини на јужниот брег на Шри Ланка. Бродот поаѓа во 07:00 часот од пристаништето. Време на брод – 3-4 часа. Подгответе се да се навлажни – само во бурно време. Попладне – враќање во хотел и слободно време. Вечера. Ноќевање.

Ден 9, Когала – Коломбо (156 км. 2 -3 часа)  
Појадок. Трансфер во Коломбо. По пат – посета на фармата за желки во Косгода. По пристигнувањето во Коломбо – разглед на градот што ќе ве однесе до “Тврдината” и “Петах” – комерцијалната област на градот. Ќе ја видите богатата област на Градината со цимет, хинду храм, холандската црква од 1749 година, како и Салата на независноста и плоштадот на независноста, заедно со храмот Гангарама. Слободно време. Вечера во традиционален ресторан – 19:00 – 22:30 часот. Трансфер до аеродром околу 23:00 часот. Пријавување на летот.

Ден 10, Коломбо – Софија
Рано наутро (02:10 часот) – поаѓање за Софија. Слетување во Дубаи во 05:45 часот. Останете на аеродромот. Поаѓање за Софија во 09:40 часот. Пристигнување во Софија, Т2 во 13:25 часот.   Крај на програмата. 


Dambulla –  Fresco Water Villa 4*  или слично, x 2 ноќевања
Kandy –  Royal Kandyan Hotel 4*   или кат, x 2 ноќевања
Kogalla –  Long Beach Resort 4*   или слично x 3 ноќевања
ДАТУМ ЦЕНА
20.10.2023 година 1837 €

Во цената е вклучено:
 • Авионски билет Софија – Коломбо – Софија со вклучени аеродромски такси
 • Чекиран багаж до 20 кг. и рачно во кабината 6-7 кг.
 • Преземање, заминување од аеродром и помош
 • Сите тури во програмата со влезници како што следува:
  • посета и такса за влез во засолништето за слонови Пинавала
  • посета и влезница храмот Дамбула
  • посета и влезница во карпестата тврдина во Сигирија
  • посета и влезница со џип сафари во Националниот парк Минерија
  • посета и влезница во Полонарува
  • посета и влез во градина со зачини во Матале
  • посета и такса за влез во храмот на реликвијата на светиот заб
  • посета и влезница на ботаничката градина Пераденија, Кралската ботаничка градина
  • посета на Гале
  • посета и влез во фарма за желки
  • разглед на главниот град Коломбо
 • Превоз со климатизирано возило со професионален туристички водич на англиски јазик
 • 2 ноќевања во Дамбула во хотел наведен во програмата погоре, со појадок и вечера
 • 2 ноќевања во Канди во хотел наведен во програмата погоре, со вклучен појадок и вечера
 • 3 ноќевања во регионот Когала во хотел наведен во програмата погоре, со вклучен појадок и вечера
 • Вечера во Коломбо пред поаѓање за Бугарија
 • Две шишиња вода 0.500 l по лице на ден
 • Помош за осигурување во странство со покритие од 10.000 евра
 • Државните такси и даноци
 • Надоместоци за гориво
 • Водич/преведувач од Бугарија за 12 пријавени туристи

Во цената не е вклучено:
 • Виза за Шри Ланка – околку 50 долари 
 • Посета на локално село со вклучен ручек (од Дамбула) – 25 долари 
 • Полудневно патување за гледање китови/делфини (од Когала) – 75 долари
 • Полудневен пат со брод во езерото Когала – 25 долари
 • Оброци различни од оние опишани во програмата. 
 • Пијалоци за време на оброците
 • Бакшиш – 20 УСД по лице по престој 
 • Лични трошоци

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:

 • Меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање. (да има празни страници)
 • за деца до 18 години кои патуваат со или без еден родител и потврда заверена на нотар од едниот или двајцата родители.

Услови и забелешки:

 • За резервациаја се уплаќа 1000 евра по лице / Целосна доплата до 60 дена пред тргнување
 • Понудата важи за минимум 10 туристи.
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 30 дена пред поаѓање.

Рокови за откажување и казни:

 • Од 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
 • Помеѓу 60-тиот и 45-тиот ден пред датумот на полетување, износот на депозитот што го бара авиокомпанијата се одбива како казна за откажаниот авионски билет;
 • Помеѓу 45-тиот и 30-тиот ден се одбива 70% од вредноста на турата
 • За помалку од 29 дена се одбива 100% од вредноста на екскурзијата.