fbpx
Duration: 25.12.2023
Price: 2859€
Book Now!
егз*тр


Нова 2024 година на островот Пукет со Бангкок
Комбинирана програма со екскурзии во Бангкок и одмор на островот Пукет

12 дена / 9 ноќи
датуми на поаѓање:
25.12.2023 година


Програма

1 ден 25.12.2023: СОФИЈА – ИСТАНБУЛ
Поаѓање од Софија во 21:30 за Пукет преку Истанбул. Слетување на аеродромот во Истанбул во 23:55 часот.

2 ден 26.12.2023: ИСТАНБУЛ – ПУКЕТ
Поаѓање од Истанбул во 02:15 часот Пристигнување на меѓународниот аеродром во Пукет во 15:40 часот. Пречек од претставник на партнерската компанија и трансфер до избраниот хотел. Слободно време. Ноќевање.

3 ден 27.12.2023: ПУКЕТ
Појадок во хотел. Информативен состанок за запознавање со дополнителните екскурзии. Слободно време за плажа, одмор и забава на еден од најубавите острови во Андаманското Море. Уживајте во бескрајните бели плажи, кристално чистото море, бројните продавници, пријатни ресторани кои нудат широк избор на морска храна, интернационална и тајландска кујна и секогаш насмеани локални жители. Не пропуштајте го енергичниот и полн со изненадувања ноќен живот на најпознатата плажа на островот – Патонг. Вечер по желба: „Siam Niramit Show“, со вечера – се препорачува (за доплата од 2200 бати, околу 60 евра по лице). „Сиам“ е поранешното име на Кралството Тајланд пред 100 години. „Нирамит“ значи „Создаден со магија“. Сиам Нирамит првпат ги отвори вратите во Бангкок во 2005 година и се смета за задолжителна изложба во Тајланд, прикажувајќи ја уметноста, културата и историјата на Тајланд.  Siam Niramit ги отвори своите врати во Пукет во 2010 година со повеќе атракции и забава. Ноќевање.

4 ден 28.12.2023: ПУКЕТ
Појадок во хотел. Полудневна обиколка на најголемите атракции на островот Пукет (вклучена во цената). Екскурзијата ќе започне со застанување на живописната палуба за набљудување и фотографии од брегот Андаман со Големиот Буда. Ќе ги запознаеме древните легенди и модерниот живот на овој остров богат со историја. Ќе продолжиме со прошетка до најголемиот будистички храм во Пукет – Ват Чалонг (Wart Chalong), каде што ќе дознаете повеќе за религијата на будизмот и некои древни ритуали поврзани со неа. Продолжуваме со посета на градот Пукет или главниот град на островот, каде ќе прошетаме меѓу прекрасните колонијални градби од почетокот на 19 век. Ќе имаме можност да уживаме во историскиот дел од градот, прошаран со градби во португалски колонијален стил, ќе поминеме низ познатата уметничка улица „Графити“, потоа ќе имаме слободно време да прошетаме и да купиме сувенири. Слободно време за плажа и забава. Вечерта, можност за посета на „Шоу Фантазија“, со вклучена вечера (за доплата од 2500 бати, околу 68 евра по лице). Најспектакуларното и најраскошното шоу што некогаш сте го виделе е на островот Пукет во Тајланд. Се вика Phuket FantaSea и комбинира убавина, елеганција, музика, огромни сетови, стотици изведувачи и живи животни. Ова е најголемиот забавен парк на островот, кој секојдневно собира илјадници туристи кои се подготвени да се нурнат во светот на магијата и фантазијата. Се наоѓа на површина од 57 хектари и вклучува атракции, детски игралишта, зоолошка градина, има ретки албино животни и влекачи. Ноќевање.

5 ден 29.12.2023:
Слободно време или можност за целодневна екскурзија до островите Фи Фи со вклучен ручек (за доплата од 2800 бати, околу 76 евра по лице, времетраење околу 8 часа). Ќе се качиме на глисер од пристаништето и ќе се упатиме директно до заливот Маја каде се снимаше филмот „Плажата“. Ќе го видиме заливот и ќе имаме можност да се фотографираме од палубата на бродот, потоа ќе имаме време да се нурнеме во кристалните води на Лох Самах и пештерата Пилех, ќе поминеме во близина на пештерата Виникг – домот на ластовиците кои се гнездат таму и ќе ја видиме „Плажата на мајмуните“. Ќе уживаме во прекрасниот подводен свет на Големиот корален гребен Хин Кланг и ќе ручаме во ресторанот Phi Phi Natural Resort. По ручекот ќе имаме слободно време за капење и нуркање на островот Бамбус. А за љубителите на подводниот свет, во близина има и корален гребен. Враќање во хотел околу 18:00 часот. Ноќевање.

6  ден 30.12.2023: ПУКЕТ
Појадок. Слободно време на островот Пукет или опција за дополнителна екскурзија до заливот Фанг-Нга и островот Џејмс Бонд со вклучен ручек (за доплата од 2800 бати, околу 76 евра по лице, времетраење околу 9 часа). Трансфер од хотелот до пристаништето, од каде ќе се качиме на брз брод и ќе се упатиме кон заливот Фанг Нга минувајќи низ островот Панак. Ќе го посетиме островот Кох Тапу, популарен како островот Џејмс Бонд (каде е снимен еден од деловите на филмот). Ќе кануаме во заливот Кох Хонг и ќе поминеме низ мангровите. Ручек во муслиманското село Кох Пани изградено на дрвени столбови (вклучено во цената на екскурзијата). Слободно време за плажа и нуркање на островот Кох Каи Наи. Враќање во хотел околу 18:00 часот. Ноќевање.

7 ден 31.12.2023: ПУКЕТ
Појадок во хотел. Слободно време за целосен одмор и прошетки низ островот. СРЕЌНА НОВА ГОДИНА!

8 ден 01.01.2024: ПУКЕТ
Појадок во хотел. Слободно време за целосен одмор и прошетки низ островот. Навечер по желба: Simon Cabaret Show (со доплата од 1100 бати, околу 30 евра по лице, времетраење околу 3 часа). Ноќевање.

9 ден 02.01.2024: ПУКЕТ – БАНГКОК
Појадок. Ослободување на собите. Трансфер до аеродромот за вашиот лет до Бангкок. Пристигнување на меѓународниот аеродром во Бангкок. Пречек од претставник на партнерската компанија и трансфер до хотелот (околу 1 час). Сместување во THE BERKELEY HOTEL – 4*. Слободно време за одмор. Ноќевање.

10 ден 01.03.2024: БАНГКОК
Појадок во хотел. Денеска имаме целодневна екскурзија до пловечките пазари и железничкиот пазар Маеклонг. Лебдечкиот пазар Daemon Sudak во Бангкок е најпопуларниот и најголемиот пловечки пазар во Тајланд. Тоа е околу 100 километри од Бангкок и потребни се околу 2 часа за да се стигне до таму. По пат ќе застанеме на локална мала фарма за производство на кокос шеќер. Ќе имаме можност да го следиме процесот во кој кокосовиот шеќер што се користи во многу слатки во Тајланд се произведува од цел кокос. Ќе го продолжиме патувањето на типични дрвени чамци со долга опашка за да стигнеме до внатрешноста на пловечкиот пазар. Локалните жители велат дека каналот на кој се наоѓа Даемон Судак бил наменет како транспортен коридор што води до главниот град. Со текот на времето, оваа карактеристика се промени и денес е популарна туристичка дестинација. Ова е местото каде што можете да го видите начинот на кој локалните жители купуваат овошје и зеленчук од нивните мали дрвени чамци. Денес, покрај овошје и зеленчук, на пазарот ќе најдете многу сувенири и рачно изработени производи. Ќе видите и традиционални тајландски куќи и како локалното население користи дрвени чамци во секојдневниот живот. Oпција за ручек во локален ресторан со специјалитети од морска храна (на сопствен трошок). По ручекот денес ќе го посетиме многу познатиот и донекаде екстремен железнички пазар Maeklong. На прв поглед изгледа како секој друг пазар на отворено – тропско овошје и зеленчук, разновидни сушени зачини, свежа риба и други локални прехранбени производи. Луѓето се движат низ толпата и купуваат што им треба од тезгите. Пазарот е лоциран на шини и покриен со ниски тенди. Потоа доаѓа најинтересниот момент од екскурзијата, кога оддалеку се слуша сирена на воз. Толпата брзо се оддалечува од шините за да му направи простор да се пробие, навивајќи се меѓу тезгите. Враќање во хотел и слободна вечер. Ноќевање.

11-ти ден 04.01.2024: БАНГКОК – ИСТАНБУЛ
Појадок во хотел, продолжуваме со прегледна обиколка на Бангкок со вклучен ручек (вклучен во цената). Бангкок е градот на светлата и храмовите, минатото и сегашноста. Историскиот центар на Бангкок се наоѓа на островот Ратанакосин, на бреговите на реката Чао Фраја. Нашата турнеја ќе започне со посета на Големата кралска палата, прекрасно парче архитектура и едно од националните знаменитости на Тајланд. Изградена во 18 век од кралот Рама, палатата била центар на кралството 150 години. Во рамките на палатата се наоѓа Храмот на Смарагд Буда (Wat Phra Kaew), кој се смета за едно од најсветите места во земјата. Ќе го посетиме и Ват Фо, најстариот храм во Бангкок. Во него се наоѓа најголемата колекција на слики на Буда. Клучно место зазема огромната статуа на лежечкиот Буда – висока 15 метри и долга 46 метри. Позата на статуата го претставува влегувањето во нирвана и крајот на повторното раѓање. Позлатената фигура се потпира на перници обложени со злато и скапоцени камења, а 108 будистички симболи се насликани на мајката на бисер кај нозете на Буда. Со јахта ќе пловиме по реката Чао Фраја со нејзините канали, од кои едниот е Долгиот канал (Klong) и Храмот на зората (Wat Arun). Ручек во ресторанот на највисоката зграда во Тајланд „Bayok Skye“ на 84 кат (вклучено во цената). Трансфер до аеродромот во Бангкок за лет за Истанбул во 21:30 часот.

12-ти ден 05.01.2024: ИСТАНБУЛ – СОФИЈА
Слетување во Истанбул во 5:45 часот. Лет во 08:45 часот Истанбул – Софија. Слетување на аеродромот во Софија во 09:05 часот. Крај на програмата!


BEST WESTERN PATONG BEACH – 4*

По лице во двокреветна соба Еднокреветна соба  Трет возрасен на дополнително легло  Дете од 2- 11.99год со двајца возрасни 
2859 € 3341 € 2643 € 2622 €

Цената на пакетот вклучува:

 • Авионски билет Софија – Истанбул – Пукет – Бангкок – Истанбул – Софија со Туркиш Ерлајнс со 20 кг. чекиран багаж и 10 кг. рачен багаж;
 • Домашен лет Пукет – Бангкок со вклучен 20 кг чекиран багаж;
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром во Пукет и Бангкок;
 • 7 ноќевања со појадок на островот Пукет во избраниот хотел;
 • 2 ноќевања со појадок во Бангкок во THE BERKELEY HOTEL – 4*;
 • Разглед на Бангкок со вклучен ручек;
 • Целодневна екскурзија до пловечкиот пазар Даемон Судак и железничкиот пазар Мае Клонг;
 •  Полудневна екскурзија на островот Пукет со посета на најголемата статуа на Буда;
 • Водич кој ја придружува групата и помага при превод на екскурзии на лице место;
 • Медицинско осигурување со покритие од 10.000 евра по лице во ЗД „Генерали“;

Во цената не е вклучено:

 • Виза за Тајланд – околу 58 евра на аеродромот во Пукет.
 • Оброци различни од оние наведени во програмата;
 • Трошоци од лична природа;
 • Дополнителна екскурзија до островите Фи Фи на островот Пукет –  околу 76 евра по лице со вклучен ручек;
 • Дополнителна екскурзија до заливот Фанг-Нга и островот Џејмс Бонд на островот Пукет – околу 76 евра по лице со вклучен ручек;
 • Фантазија шоу со вечера –  околу 68 по лице;
 • Симон кабаре шоу –  околу 30 евра по лице;

Распоред на летови со АК Turkish Airlines

 • TK1030 25DEC SOFIST 2130 2355
 • ТК 172 26ДЕК ИСТХКТ 0215 1540
 • ТК 65 04ЈАН БККИСТ 2255 0545* на 24.01.05
 • TK1027 05JAN ISTSOF 0845 0905

Услови за резервација:

 • При регистрација е потребен депозит од 700 €.
 • Втор депозит 60 дена пред поаѓање од 500 €.
 • Целосна уплата до 30 дена пред поаѓање;
 • Понудата важи за минимум 15 туристи;
 • Патувањето е без медицински барања за имунизација;
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 30 дена пред поаѓање;
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на извршување на активностите од програмата.

Рокови за откажување и казни:

 • Од наредниот ден од потпишувањето на договорот до 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
 • Од 59 до 30 дена до датумот на поаѓање, целосниот износ на депозитот од 1200 евра.
 • Во случај на откажување помалку од 29 дена пред поаѓање – целиот износ на договорот

Откажувања без казни и рефундации:

 • Во случај на откажување на патувањето од страна на друштвото за одржување, сумата се враќа во рок од 7 дена од денот на откажувањето;

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:

 • Меѓународен пасош со важност не помалку од 6 месеци по датумот на враќање;
 • Тековна фотографија од пасош – 1 копија, потребна за виза на лице место;
 • Пополнет формулар за виза.