fbpx
Duration: 26.12.2023
Price: 1995€
Book Now!
егз


Нова 2024 година на островот Занзибар – 7 ноќевања со Туркиш Ерлајнс!
9 дена/ 7 ноќи
26.12.2023 година


Програма

1 ден (26.12.2023) – Поаѓање за Занзибар
Место за состанување на терминал 2 на аеродромот во Софија два часа пред летот. Регистрација на летот и поаѓање за Истанбул во 09:55 часот со лет на Туркиш Ерлајнс на релација Софија-Истанбул-Занзибар. Пристигнување во Истанбул во 12:20 часот. Престој на аеродром и слободно време. Поаѓање за Занзибар во 19:00 часот.

2 ден (27.12.2023) – Пристигнување во Занзибар
Пристигнување во Занзибар во 02:20 часот. Добивање виза. Прием и трансфер до хотелот. Сместување (ако е можно, веднаш). Слободно време. Оброци на база All inclusive. Ноќевање.

Ден-3-ти до 8 (28.12.2023 – 02.01.2024) – Занзибар
Слободно време или факултативна екскурзија со доплата. Оброци на база All Inclusive. Ноќевање.

На ден 31.12.2023г – Свечена  вечера со програма. На здравје и среќна 2024 година!

9 ден (03.01.2024) – Поаѓање за Софија
Ослободување на собите околу 00:15 часот. Трансфер до аеродром. Полетување од Занзибар за Истанбул и оттаму за Софија во 03:40 часот со лет на Туркиш Ерлајнс. Пристигнување во Истанбул во 13:05 часот Краток застој на аеродромот. Поаѓање за Софија во 14:55 часот. Пристигнување во Софија во 15:10 часот.


PARADISE BEACH RESORT 4*
Promo Standart Room All inclusive.


По лице во двокреветна соба Тројца возрасни лица Двајца возрасни со дете до 11.99год
1995 € 5668 € 5297 €

Во цената е вклучено:

 • Авио билети на Туркиш ерлајнс вклучувајќи аеродромски такси на релација Софија-Истанбул-Занзибар-Истанбул-Софија вклучувајќи чекиран багаж до 40 кг и 7 кг рачен багаж по лице
 • 7 ноќевања во избраниот хотел на островот Занзибар на All Inclusive
 • Екскурзија до Камениот град
 • Свечена гала вечера на 31.12.2023.
 • Трансфери аеродром-хотел-аеродром
 • Надоместоци за гориво
 • Медицинско осигурување со покритие од 10.000 евра по лице со вклучен ризик за лекување на КОВИД-19
 • Претставник од тур-оператор на рецепција, сместување и екскурзии (на англиски јазик)
 • Искусен водич од компанијата за време на вашите патувања во Занзибар

Во цената не е вклучено:

 • Виза за Танзанија – 50 УСД по лице (се вади пред патување )
 • Осигурување за откажување на патување
 • Дополнителни екскурзии на островот Занзибар – аплицирајте и резервирајте од Бугарија
 • Државен данок 5$ по лице на ден, се плаќа на рецепција.
 • Лични трошоци на лице место.

Услови за резервација :

 • Депозит во износ од 600 евра по лице
 • Доплата до 30 дена пред поаѓање.

Распоред на летови:

 • TK1028 26.12 Софија-Истанбул 09:55 12:20
 • ТК 605 27.12 Истанбул-Занзибар 19:00 02:20+1 (пристигнување на 27.12.2023)
 • ТК 605 03.01 Занзибар-Истанбул 03:40 13:05
 • TK1031 03.01 Истанбул-Софија 14:55 15:10

Превозник: Туркиш ерлајнс

 • Распоредот на летовите е по локално време.
 • Нема временска разлика за време на патувањето меѓу Бугарија и Танзанија, на островот Занзибар.

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош со минимум важност од 6 месеци по датумот на враќање;
 • Патувањето е без задолжителни медицински барања за имунизација.
 • За деца до 18 години кои патуваат со еден или без родител, потврда заверена на нотар од еден или двајцата родители!

Услови за откажување:

 • од 59 до 31 ден пред датумот на поаѓање, се плаќа казна од 700 евра на ТУРОПЕРАТОРОТ;
 • од 30 дена до датумот на патувањето, на ТУРОПЕРАТОРОТ му следува казна во висина од 100% од вкупните трошоци на патувањето;
 • Во случај на неможност за патување, поради забрана или ограничувања како резултат на епидемиолошката состојба поврзана со КОВИД 19, уплатената сума се враќа во целост во рок од 14 дена од датумот на поаѓање
 • Промена на името до 10 дена пред патување без казна.

Туроператорот не е одговорен во следниве случаи:

 • кога се менува цената на визата за Танзанија
 • при промена на распоредот на летање
 • ако туристот треба да се вакцинира против жолта треска по пристигнувањето на островот Занзибар (кога посети земја со жолта треска во претходните 6 месеци од влегувањето во Занзибар)
 • во случај на кражба на лични предмети, пари и документи на туристи, како за време на патувањето така и во хотелот за време на престојот

ЗАБЕЛЕШКИ:

 • Минимален број на туристи за реализација на програмата: 15
 • Рок за известување за ненаплатени минимум – 30 дена пред поаѓање
 • Промена на цената е можна во случај на: промена на транспортни трошоци (гориво), аеродром, пристаниште и сл. такси; промена од повеќе од 3% на девизниот курс во периодот помеѓу датумот на склучување на договорот и заминувањето; непредвидено зголемување на цената од страна на нашите партнери, како и во други објективно императивни случаи.
 • Посочените цени на пакетот се пресметуваат по курс од 1,00 УСД
 • Авиокомпанијата го задржува правото да го промени времето на полетување и слетување, за што тур-операторот веднаш ќе ги информира корисниците.
 • Туроператорот го задржува правото да направи промени во редоследот на извршување на програмата од причини надвор од негова контрола и не е одговорен за туристите кои не се примени од релевантните гранични органи.
 • Пред поаѓањето, тур-операторот ќе ги информира туристите за сите барања, процедури и препораки во врска со влезот и престојот во Занзибар.