fbpx
Duration: 27.12.2023
Price: 2814€
Book Now!
егз


Нова 2024 година на островот Бали со можност за посета на островот Јава
Софија – Истанбул – Денпасар – Бали – Денпасар – Истанбул – Софија
10 дена/ 7 ноќевања
датуm на поаѓање:
27.12.2023 година


Програма

1 ден 27.12.2023: Софија – Истанбул
Состанок на аеродромот во Софија, терминал 2 / пред шалтерите на Туркиш Ерлајнс / во 19:00 часот со водачот на групата за летот Софија-Истанбул со Turkish Airlines закажан лет TK 1030 во 21:30 часот Слетување на аеродромот во Истанбул во 23:55 часот.

2 ден 28.12.2023: Истанбул – Бали
Кратко застој и лет до Денпасар на редовен лет на Turkish Airlines ТК66 во 01:50 часот Пристигнување во 19:15 часот по локално време. Прием од партнерската компанија, трансфер и сместување во хотел по ваш избор. Слободно време. Преку ноќ..

3 ден 29.12.2023 . Бали
Појадок. Слободно време за самостоен одмор. Ноќевање.

4-ти ден 30.12.2023: Остров Бали – Преглед на островот со ручек (вклучено во цената на пакетот)
Појадок. Во 10:00 часот – почеток на прегледна туристичка тура на островот Бали. Наскоро ќе се запознаеме со локалната уметност и импресивните глетки на активниот вулкан Батур. Селото Батур е познато по храмскиот комплекс посветен на божицата на водата – „Пура Улун Дану Батур“, кој е втор по важност за жителите на островот по „Пура Бесаких“. Од неговото создавање во 11 век, храмот и селото се наоѓале под калдерата, во подножјето на вулканот. За време на деструктивната ерупција на Батур во 1917 година, во областа биле уништени 65 илјади куќи и 2500 храмови. Само храмот Пура Улун Дану Батур бил недопрен. Мештаните тоа го сфатиле како знак и на истото место го обновиле селото. Меѓутоа, неколку години подоцна, за време на нова ерупција, лавата го поплави целиот комплекс, само пагодата на божицата на водата беше поштедена од огнената стихија. Селаните го преместиле светилиштето на највисокиот и најоддалечениот дел од калдерата и го изградиле денешниот храм и ново село. Ручек во локален ресторан (вклучен). Попладне поаѓање за Тампаксиринг – во близина на градот се наоѓа храмот „Пура Тиртха Емпул“ – еден од најважните храмови на островот, познат по изворската вода, која според хинду верувањата ги чисти телото и душата. Храмот е основан околу голем подземен извор во 962 година. Во неговиот двор има два големи базени со света вода каде се вршат ритуали на очистување и простување на гревовите. Територијата на храмскиот комплекс е многу убава – наоколу расте бујно зеленило, меѓу кои се изградени 20 украсени павилјони посветени на разни богови. Враќање во хотелот. Ноќевање.

5-ти ден 31.12.2023: Бали – островот Нуса Пенид
Појадок. 09.00 часот целодневна екскурзија до о. Нуса Пенида, кој често го нарекуваат островот „синиот рај“ (за доплата од 175 евра за возрасен и 110 евра за деца до 11 години). Ајде да го истражиме заедно овој тропски рај кој привлекува илјадници туристи секоја година со многуте плажи и недопрените корални гребени со богата тропска фауна. Овде, покрај десетици видови корални и тропски риби, ќе видиме и други животни, меѓу кои и морски желки. Еден од заливите на островот, Кристал Беј е вистински скапоцен камен за нуркачите. До пладне ќе можеме да уживаме во прекрасните лагуни, да нуркаме или да јаваме водена банана.На ручек ќе тргнеме со џипови на возбудлива рута: низ ридовите на Кају Пандак ќе видиме прекрасни плантажи и по неколку круга од последната тркачка делница за да додадеме адреналин, ќе се упатиме кон селото Бенгкел, кое е познато по прекрасните тераси со ориз. Токму на нив ќе имаме кратко трекинг, каде ќе уживаме во погледот на прекрасната долина со тераси од ориз. По кратко застанување ќе продолжиме низ месните села до водопадот кој е скриен од главните сообраќајници.  Слободно време за пливање во освежителниот водопад или едноставно правење неколку одлични фотографии (велат дека ако пливате во водопадот на денот на полната месечина, ќе ви се остварат сите најдлабоки желби!) Враќање во хотелот попладне. Подготовки за новогодишната ноќ! Празнична новогодишна вечера!  СРЕЌНА НОВА ГОДИНА !

6-ти ден 01.01.2024: Бали – комплекс храмови Тана Лот
Појадок. Можност за попладневна полудневна екскурзија до комплексот храмови Тана Лот (не е вклучена во цената на пакетот, за доплата од 80 евра за возрасни и 60 евра за деца до 11 години) – еден од најпознатите храмови на Бали. Се наоѓа на карпеста формација на околу 20 километри од Денпасар. Во превод од балиски, Тана Лот значи „земја во морето“, формирана од океанските бранови во текот на милениумите. Според легендата, храмот бил изграден во 15 век од патувачки монах од Јава кој ја видел прекрасната островска карпа и се населил на неа. Од неговата изградба, храмот стана важен дел од балиската митологија и историја. Нашата екскурзија ќе продолжи со посета на Пура Лухур Батукару – извонреден храмски комплекс сместен меѓу бујна тропска вегетација. Со оваа турнеја ќе го посетиме и балиското село Јатилувих, познато по прекрасните тераси со ориз, како и храмот Пура Таман Ајун, кој се одликува со величествените порти и високите кули посветени на боговите. Враќање во хотелот. Ноќевање

7-ми ден 02.01.2024: Бали – Убуд – Батубулан
Појадок во хотел. Слободно време за одмор или опции за дополнителни екскурзии: Целодневна екскурзија до културното срце на Бали – Убуд и планинското село Бедугул со спектакуларен поглед на езерото Братан и прекрасниот храм Улун Дану (за доплата од 95 евра за возрасни и 70 евра за деца до 11 години). По појадокот, ќе се упатиме кон селото Батубулан за да присуствуваме на танцовата изведба на Баронг и Керис. Ќе ги посетиме уметничките и занаетчиските села – Челук, познат по производите од сребро и злато, Батуан и неговите уметници, Мас и неговите рачно изработени резби на дрво и секако Убуд, градот на уметноста, музиката и танцот. Потоа ќе продолжиме до (Monkey Forest Ubud) – парк во кој мајмуните мирно шетаат меѓу луѓето и можете да ги нахраните, но внимавајте, тие се многу вешти крадци! Оттаму ќе се упатиме кон кралската палата Убуд, во која се наоѓа и традиционалниот уметнички пазар. На ручекот ќе имаме можност да ја пробаме балиската кујна во локален ресторан, а потоа да продолжиме до пештерата на слон (Goa Gajah) – хинду центар за медитација кој датира од 11 век. Нашата обиколка ќе продолжи со храмот на света вода – Тирта Емпул. Повеќе од илјада години балиските аџии биле привлечени кон храмот, чиј свет извор се вели дека го создал самиот бог Индра и има лековити својства. Традицијата на ритуално капење продолжува речиси непроменета и денес. Секој што сака може да се натопи во балиската пролет и да помине низ сите 15 изливи. Враќање во хотелот. Ноќевање.
* Целодневно сафари во новоотворениот парк на Бали. „(за доплата од 165 евра за возрасен и 110 евра за деца до 11 години за 4 лица во џип). Овој парк ќе ви даде можност за уникатно патување и можност да бидете меѓу повеќе од 50 видови животни. Нема кафези и сите животни талкаат во огромни куќишта со нивното природно живеалиште. За лавовите – пространи тревници, езера и засенчени пештери, за мајмуните – дрвја со лијани, за нилските коњи – мочуришта, а за Јарците – планински падини. Сафари автобус ќе ве однесе низ грубата џунгла, низ различни региони на нашата планета: Индонезија, Африка, Индија, долината на Амазон, а ренџерот што ве придружува ќе ви каже многу интересни факти од животот на жителите на паркот. Возењето низ паркот во џип е единствена и интерактивна авантура за целото семејство! Седејќи во џип, можете да видите тигри, лавови, нилски коњи, мајмуни, носорози, ноеви и други животни кои мирно шетаат во паркот во нивното природно живеалиште. Уживањето за деца и возрасни е загарантирано!

8-ми ден 03.01.2024: Бали – островот Јава /Боробудур – Прамбанан/ (за доплата од 350 евра за возрасен и 250 евра за деца до 11 години) Појадок. Екскурзија на островот Јава. Во 07.20 часот – лет Денпасар – Јогјакарта, Јава. Пристигнување во Јогјакарта во 07.50 часот Возење до Боробудур – најголемиот будистички храм на земјата, едно од заборавените чуда на светот, изградено во 800 година. Пауза за ручек. Потоа продолжуваме кон храмот Прамбанан /10 век/ – еден од најубавите и највисоките хинду храмови во светот, кој се издига до 47 метри височина. Храмскиот комплекс е олицетворение на триумфот на хиндуизмот на островот Јава. Се состои од три главни згради лоцирани во главниот двор свртен кон исток, кои ги носат божествените имиња – Вишну, Брахма и Шива. Попладне – трансфер до аеродром и лет Јоѓакарта – Денпасар во 15:40 часот Пристигнување во Денпасар во 18:05 часот Враќање во хотел. Ноќевање.

9-ти ден 04.01.2024: Бали – Истанбул
Појадок. Слободно време за самостоен одмор. Одјавување од хотелските соби напладне. Во 17:30, трансфер до аеродромот за лет на Туркиш Ерлајнс во 21:25 часот.

10-ти ден 05.01.2024: Истанбул – Софија
Слетување во Истанбул во 05:40 часот и кратко застој. Лет Истанбул-Софија во 08:45 часот Пристигнување во Софија на терминал 2 во 09:05 часот по локално време.


Merusaka Nusa Dua 5* / BB
доплата за HB ( појадок и вецера ) + 250 евра по лице
доплата ALL INCLUSIVE – 650 евра по лице 


По лице во двокреветна соба  Еднокреветна Двајца возрасни со дете до 10.99год
2814 евра 3437 евра 7585 евра

Цената е по лице и вклучува:

 • Авионски билет Софија-Истанбул-Сингапур-Истанбул-Софија со Туркиш Ерлајнс, дозволен чекиран багаж до 40 кг, поделен на 2 дела од по 20 кг; Рачен багаж до 8 кг.
 • Аеродромски такси;
 • 7 ноќевања во соодветниот пансион во хотел по избор на о. Бали
 • Трансфери аеродром-хотел-аеродром на островот Бали;
 • Преглед на о. Бали;
 • Влезници за посетените локации на турите вклучени во програмата;
 • Услуга за туристички водич од овластени туристички водичи на лице место, со превод на бугарски;
 • Медицинско осигурување со покритие за помош од 10.000 евра во ЗД Генерали;
 • Водич од агенцијата за време на целото патување со минимум 15 патници.

Во цената не е вклучено:

 • Виза при пристигнување во о. Бали ~ 50 американски долари
 • Новогодишна вечера
 • Трошоци од лична природа;
 • Дополнителни екскурзии треба да се платат и да се побараат на лице место.

Распоред на летови на АК Туркиш ерлајнс:

 • ТЦ 1030 27.12 СОФИЈА 21:30 ИСТАНБУЛ 23:55
 • ТК66 28.12 ИСТАНБУЛ 01:50 ДЕНПАСАР 19:15
 • TC67 04.01 DENPASAR 21:25 ИСТАНБУЛ 05:40 (+1 ден)
 • ТЦ 1027 05.01 ИСТАНБУЛ 08:45 СОФИЈА 09:05

УСЛОВИ ЗА РЕЗЕРВАЦИЈА:

 • При регистрација е потребен депозит од 1.500 лева
 • Целосната уплата се доспева до 45 дена пред поаѓање.
 • Понудата важи за минимум 15 туристи.
 • Туроператорот го задржува правото да го промени редоследот на извршување на активностите од програмата.

ПОВЕЌЕ ИНФОРМАЦИИ:

 • Цените на пакетите се за групи и важат за минимум 15 патници.
 • Цената на екскурзијата се пресметува по курс на американскиот долар 1 УСД = , доколку курсот се зголеми или намали во рок од 5%, агенцијата го задржува правото повторно да ги пресмета наведените цени според курсот во моментот на финалната уплата.
 • Патувањето е без медицински барања за имунизација;
 • Потребна е виза на лице место за Бали / ~ 50 УСД /
 • Од 13.06.2023 година, барањата за приложување на потврда за вакцинација за Ковид 19 повеќе не се потребни!

Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патниот пакет, по уплата на следните износи:

 • помеѓу 60-тиот и 45-тиот ден пред датумот на полетување, износот на депозитот што го бара авиокомпанијата се задржува како казна за откажаниот авионски билет;
 • а помалку од 30 дена се одбива 100% од цената на екскурзијата.
 • Патниците имаат право еднострано да го раскинат договорот во секое време пред почетокот на патниот пакет, по уплатата на соодветните износи според условите за откажување и казни.

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:

 • Меѓународен пасош со важност од минимум 6 месеци од датумот на враќање.
 • За деца под 18 години кои патуваат без родители – заверена родителска дозвола за напуштање на земјата од родителот што не патува (оригинал и 1 копија). За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од извод од матична книга на родените на детето, во која се наведени и двајцата родители

Дополнителни екскурзии:

Се резервираат при доплата за основниот пакет

 • Остров Јава / Боробудур – Прамбанан – 350 евра за возрасен и 250 евра за деца до 11 години; Цената вклучува авионски билети, ручек, локален водич и влезници
 • Убуд и планинското село Бедугул – 95 евра за возрасен и 70 евра за деца до 11 години; Цената вклучува превоз, локален водич и влезници
 • Целодневно сафари – 165 евра за возрасен и 110 евра за деца до 11 години; Во цената е вклучен превоз, ручек, влез во парк
 • Полудневна тура до комплексот Temple Tanah Lot – 80 евра за возрасен и 60 евра за деца до 11 години; Цената вклучува превоз, локален водич и влезници
 • на островот Нуса Пенида – 175 евра за возрасен и 110 евра за деца до 11 години; Во цената е вклучен превоз, ручек, локален водич и влезници