fbpx

ВИЗИ ЗА ДУБАИ 120 евра
работиме исклучиво со Fast Apply visa  ( 12-24 часа вадење на виза ) 


ВИЗЕН РЕЖИМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

(СО ДРУГИ ДРЖАВИ,СПЕЦИЈАЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ РЕГИОНИ И СУБЈЕКТИ И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ВЛАСТИ НЕПРИЗНАТИ КАКО ДРЖАВИ


Бр. Држава Виза за влез во Рм Виза за влез во странската земја Странски ДКП надлежни за издавање визи на државјани на РМ ДКП на Република Македонија акредитирано за странската држава
1 Авганистан           ДА ДА  Софија………+35929625193  
2 Австрија             1* НЕ НЕ  Скопје………..(02) 3083700  Виена……………..+4315248757
3 Австралија НЕ ДА  Белград…..+381113303400  Канбера…………+61262826220

Meлбурн………..+61398672200

4 Албанија НЕ НЕ  Скопје………..(02) 3246728  Тирана………..+355 4 2274765
5 Алжир ДА ДА  Белград…..+381113671211
6 Ангола ДА ДА  Белград…..+381113690241
7 Андора НЕ НЕ   Париз………+33140060330
8 Антигва и Барбуда НЕ ДА
9 Азербејџан

3*

ДА ДА  Анкара……+903124412620 Анкара…………+903124399204
10 Аргентина           8* НЕ ДА  Софија…….+35929712539
11 Бангладеш ДА НЕ  Рим…………+39068083595
12 Барбадос НЕ ДА  Брисел………+3227321737
13 Бахами НЕ ДА  Лондон……+442074084488
14 Бахреин ДА ДА
15 Белгија               1* НЕ НЕ  Холандска Амбасада

Скопје……….(02) 3109 250

Белгиска Амбасада

Софија…….+35929887280

Брисел……………+3227345687
16 Белизе ДА ДА  
17 Белорусија         3* ДА ДА  Белград…..+381113616938 Москва…………..+74991243357
18 Бенин ДА ДА  Париз………+33145009882
19 Боливија ДА ДА  Рим…………..+39068841001  
20 Босна и Херцеговина НЕ НЕ  Скопје………….(02) 3086216 Сараево……………+38733206004
21 Боцвана НЕ НЕ  Лондон………+44207499031
22 Бразил НЕ ДА  Софија……..+359 29719823  
23 Брег на Слоновата Коска ДА ДА  Париз…………+33153646262  
26 Буркина Фасо ДА ДА  Париз………..+33143599063
27 Бутан ДА ДА  
28 Бурунди                ДА ДА Париз…………+33145206061  
29 Бурма / Мианмар ДА ДА    
30 Вануату ДА ДА
31 Ватикан НЕ ДА Љубљана…..+38614339204 Рим…………………+39 06 635 878
32 Велика Британија и Сев. Ирска НЕ ДА Скопје………….(02) 329 9299

www.visa4uk.fco.gov.uk/

Лондон…………+44207976 0535
33 Венецуела НЕ ДА Софија……….+35929870341
34 Виетнам ДА ДА Софија…….+359 2 963 2609  Пекинг…………+86 10 6532 7846
35 Габон ДА ДА Рим……………+39065358970
36 Гана ДА ДА Белград……+381113440856
37 Гамбија ДА ДА
38 Гвајана ДА ДА Лондон…….+441712297684  
39 Гватемала НЕ НЕ Рим…………+3906 36381143
40 Гвинеја ДА ДА Белград……..+38111431830
41 Гвинеја Бисао      ДА ДА Париз…………+33145261851
42 Германија           1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3093900 Берлин………..+49 30 890 69 511

Минхен………..+49 89 542 44756

Бон……………….+49 228 23 79 86

43 Гренада ДА ДА Лондон……..+442076314277
44 Грузија                3*   ДА ДА Анкара……..+903124918031
45 Грција                 1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3219260 Атина………….+30 210 67 49 585

Солун…………..+30 2310 277 348

46 Данска                1* НЕ НЕ Скопје………….(02)  3104067 Копенхаген…………+4539766920
47 Доминика ДА ДА
48 Доминиканска Република ДА НЕ Рим….+390636004377/4316
49 Египет ДА ДА Софија………+359 29870215

Софија………+359 29881509

Каиро…………….+202 25172100
50 Еквадор ДА ДА Белград……..+38113440135
51 Екваторијална Гвинеја ДА ДА Париз…………+33156885454
52 Ел Салвадор НЕ ДА Рим……………+39068076605
53 Еритреа ДА ДА
54 Ерменија          10* ДА ДА Софија……..+3592 9547970

/9526046

55 Естонија             1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3090858 Стокхолм………..+468667 21 45
56 Етиопија ДА ДА Рим……………..39064416161
57 Замбија ДА ДА Берлин……+49 228 37 90 34
58 Зимбабве            ДА ДА Белград……..381113672996  
59 Израел НЕ НЕ Белград……..381113672400 Тел Авив…………+972737154900
60 Индија                2* ДА ДА Софија……+359 2 963 56 75 Њу Делхи…….+911146142602
61 Индонезија         2* ДА ДА Белград……+381113674062
62 Ирак                     ДА ДА Белград……..+38111467508
63 Иран                   2* ДА ДА Софија………+3592 9876173
64 Ирска                  1* НЕ ДА Братислава

…………….+421259309611

Лондон…………+44207976 0535
65 Исланд               1* НЕ НЕ Скопје…………(02) 32 44 300 Лондон…………+44207976 0535
66 Италија               1* НЕ НЕ Скопје…………(02) 3236500 Рим………………+39 06 84 19 868

Венеција……….+39 0415320282

67 Јамајка ДА ДА Женева………+41229080760
68 Јапонија НЕ НЕ Виена…………..+431 53 1920  Виена……………..+43 1 524 8757
69 Јемен ДА ДА Париз…………+33153238787
70 Јемен Арапска Република           ДА ДА Рим………….+390644234299
71 Јордан ДА ДА Анкара….+903124402054
72 Јужно Африканска Република ДА ДА Атина……….+302106106645  
73 Казахстан ДА ДА Виена…………+43136791750 Анкара………..+90312439 9204
74 Камбоџа ДА ДА Берлин…….+493048637901
75 Камерун ДА ДА Бон 004922835638  
76 Канада НЕ ДА Виена……..+43 1 531 83 000

Белград…+381 11 3063000

Отава……………+1 613 234 38 82

Торонто………..+1 416 322 21 96

77 Капе Верде ДА ДА
78 Катар ДА ДА Рим………+39 06 44 249 450 Катар………………+974 49 31 374
79 Кенија                 8* ДА ДА Париз…………+33156622525  
80 Кина                    4* ДА ДА Скопје………….(02) 321 3163 Пекинг………….+86 10 6532 7846
81 Кипар                  1* НЕ НЕ Белград……+381113672725
82 Киргистан ДА ДА Анкара….+9031249135 28 Анкара………..+90312439 9204
83 Кирибати ДА ДА
84 Колумбија ДА ДА Виена…………..+4314084132
85 Комори ДА ДА
86 Конго, Република ДА ДА Рим……………+39068417422
87 Конго, Демок. Република ДА ДА Рим………….+390642010779
88 Кореја/Јужна НЕ ДА Софија………+35929712181
89 Кореја/Северна ДА ДА Софија……+359 2 975 33 40  Пекинг…………+86 10 6532 7846
90 Коста Рика НЕ ДА Рим………….+390684242853
91 Косово НЕ НЕ Приштина………+38138247462
92 Куба НЕ НЕ Софија…..+359 2  872 20 14
93 Кувајт                ДА ДА Анкара….+90 312 446 45 78
94 Лаос ДА ДА Париз…………+33145530298
95 Латвија (Летонија)

1*

НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3093900

3093801

Варшава………..+48226517291
96 Лесото ДА ДА Рим………..+39068542496
97 Либан                   ДА ДА Анкара…….+903124467485
98 Либерија ДА ДА Рим………….+390630362212
99 Либија ДА ДА Белград…….+38111 668253
100 Литванија           1* НЕ НЕ Варшава….+4822 635 97 94 Варшава………..+48226517291
101 Лихтенштајн НЕ ДА Скопје……..(02) 3103309/10 Берн……………..+41313520002
102 Луксембург         1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3109250 Брисел……………+32 2 734 56 87
103 Мадагаскар ДА ДА Рим………….+390636307797
104 Макао-спец. дм. регион на НР Кина НЕ НЕ
105 Малави ДА ДА
106 Малдиви             6* ДА ДА
107 Малезија НЕ НЕ Будимпешта

………………….+361 248 0810

108 Мали ДА ДА Рим………….+390644254068
109 Малта                 1* НЕ НЕ Рим……………+39066879947 Рим………………+39 06 84 19 868
110 Маријана Северна ДА ДА
111 Мароко                 ДА ДА Софија……+359 2 865 11 26
112 Маршалски Острови ДА ДА
113 Мауританија ДА ДА Париз…………+33145048854
114 Маурициус НЕ ДА Париз…………+33142273019
115 Мексико           14 * НЕ ДА Белград……+381113674170
116 Микронезија ДА ДА
117 Мозамбик ДА ДА Рим……………+39068074582
118 Молдова             2* ДА ДА Софија……+359 2 935 60 15 Софија………….+359 2 870 15 60
119 Монако               1* НЕ ДА Скопје…………(02) 32 44 300
120 Монголија           4* ДА ДА Трст……………+39040575422  Пекинг…………+86 10 6532 7846
121 Намибија ДА ДА
122 Нару ДА ДА
123 Непал ДА ДА Берлин…….+493034359920
124 Нигер ДА ДА Рим…………..+39063729013
125 Нигерија                ДА ДА Будимпешта..+3612122021
126 Никарагва НЕ НЕ Рим……………+39068414693  
127 Нов Зеланд НЕ ДА Хаг……………+3170 3658037  
128 Нова Гвинеја Папуа ДА ДА Лондон…….+442079300922  
129 Норвешка          1* НЕ НЕ Скопје…………(02) 32 38 525 Стокхолм………..+468667 21 45
130 Обе. Арапски Емирати                ДА ДА Рим………….+390636306100

СК………………..(02) 3118692

Анкара………..+90312439 9204
131 Оман                      ДА ДА Рим…………+390636300517
132 Палестински власти – субјекти и териториалнивласти не признати како држави                   ДА ДА
133 Пакистан               ДА ДА Анкара….+90 312 427 14 10
134 Палу ДА ДА  
135 Панама НЕ ДА Рим………….+390644252173  
136 Парагвај НЕ ДА Рим………….+390644704684
137 Перу        2*  8* 11* НЕ ДА Букурешт..+40 21 211 18 19
138 Полска                1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3112647 Варшава………..+48226517291
139 Португалија        1* НЕ НЕ Скопје…………(02) 32 44 300 Париз……………+331 45 77 10 50
140 Романија

                       1* 9*

НЕ НЕ Скопје…………(02) 322 80 58 Букурешт………..+40212100880
141 Руанда                  ДА ДА Брисел…………+3227630721
142 Русија           7*13* ДА ДА Скопје…………(02) 311 71 60 Москва…………..+7499 124 33 57
143 САД НЕ ДА Скопје………….(02) 310 2000 Вашингтон………+12026670501

Чикаго……………+1 312 419 8020

Детроит………..+12483545537

144 Самоа Западна ДА ДА
145 Сан Марино НЕ ДА Рим 0039068074582
146 Саудиска Арабија      ДА ДА Лондон 00442079173000 Анкара………..+90312439 9204
147 Сао Томе и Принципе ДА ДА
148 Свазиленд ДА ДА
149 Света Лучија ДА ДА
150 Свети Винсент и Гренадини ДА ДА
151 Свети Китс и Невис НЕ ДА
152 Соломонски Острови ДА ДА
153 Суринам ДА ДА
154 Сејшелски Острови НЕ НЕ Париз………..+33142305747
155 Сенегал        ДА ДА Рим……………+39066872381
156 Сиера Леоне ДА ДА Москва……….+70954154166
157 Сингапур            8* НЕ НЕ Женева……..+41229296655
158 Сирија             ДА ДА Софија………+35929625742
159 Словачка            1* НЕ НЕ Белград……+381113010010 Виена…………………+4315248756
160 Словенија          1* НЕ НЕ Скопје………….(02) 317 8730

317 8734

Љубљана………..+38614210021
161 Сомалија                ДА ДА Москва……….+70953170622
162 Судан ДА ДА Рим……………+39064403609
163 Србија              12* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3129298 Белград………..+381113284981
164 Тајван            субјекти и териториални власти не признати како држави                2* ДА ДА Атина……….+302106776750
165 Тајланд ДА ДА Будимпешта…+3614384020
166 Танзанија ДА ДА Рим………….+390633485801
167 Таџикистан ДА ДА Анкара…….+903124461602
168 Тимор Источен

 

ДА ДА
169 Того ДА ДА Париз………..+33143801213
170 Тонга ДА ДА
171 Тринидад и Тобаго ДА ДА Женева………+41229180380
172 Тувалу ДА

ДА

173 Тунис ДА НЕ Белград……+381113691961  
174 Туркменистан ДА ДА Анкара……..+903124417122
175 Турција НЕ НЕ Скопје………….(02) 311 3270 Анкара………..+90312439 9204

Истанбул…….+902122512233

176 Уганда ДА ДА Рим……………+39063225220  
177 Узбекистан ДА ДА Анкара……..+903124409269 Анкара………..+90312439 9204
178 Украина        7* 15* ДА ДА Скопје………….(02) 317 8120 Киев……………+38044 238 66 16
179 Унгарија             1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3092046 Будимпешта……+36 1 33 60 511
180 Уругвај НЕ ДА Истанбул…+902163395406
181 Филипини              ДА ДА Атина……….+302106721883
182 Финска                1* НЕ НЕ Белград……+381113065400 Стокхолм………..+468667 21 45
183 Фиџи ДА ДА
184 Франција            1* НЕ НЕ Скопје…………(02) 32 44 300 Париз……………+331 45 77 10 50
185 Хаити ДА ДА Рим………….+390644254106
186 Холандија          1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3109250 Хаг……………….+31704274464
187 Хонг Конг – спец.  административен регион на НР Кина НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3135647  Пекинг……………+861065327846
188 Хондурас НЕ НЕ Рим…………..+3906 3220516
189 Хрватска НЕ НЕ Скопје……..+389 2 3248 173 Загреб…………..+385 1 4572812
190 Ценрал.Африк. Република ДА ДА Париз…………+33145273721
191 Чад ДА ДА Москва……….+70954154139
192 Чиле НЕ ДА Загреб………+385 14611958

/9

/60

193 Чешка                 1* НЕ НЕ Скопје………….(02) 3081 200 Прага…………..+420 222 521 093
194 Црна Гора        12* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3227277 Подгорица……….+38281667415
195 Џибути ДА ДА
196 Швајцарија         1* НЕ НЕ Скопје………….(02) 310 3310

310 3330

Берн……………..+41313520002
197 Шведска             1* НЕ НЕ Скопје………….(02) 329 7880 Стокхолм………..+468667 21 45
198 Шпанија              1* НЕ НЕ Скопје…………..(02) 3215411 Мадрид………….+34915717298
199 Шри Ланка             ДА НЕ Виена……….+43 1 503 79 88


ВИЗА ЗА ДУБАИ
Потребни документи:
– важечки пасош (најмалку 6 месеци по враќањето)
– 1 фотографија со бела позадина
– такса за виза со еднократен влез 120 €
* За подетални информации околу цената на услугата за посредување, побарајте преку e-mail: info@we.com.mkВИЗА ЗА ТАЈЛАНД

Потребни документи:
– важечки пасош (најмалку 6 месеци по враќањето)
– формулар
– 1 фотографија со бела позадина
– авио билет
– резервација од хотел или покана за посета
– такса за виза со еден влез 35 €
– такса за виза со повеќе влезови 150 €
* За подетални информации околу цената на услугата за посредување, побарајте преку e-mail: info@we.com.mk


ВИЗА ЗА МАРОКО

Потребни документи:
– важечки пасош (најмалку 6 месеци по враќањето и фотокопија)
– фотокопија од лична карта
– 3 фотографии
– покана
– потврда од работа
– резервација на авиобиле
– потврда од банка за обезбедени парични средства (минимум 50 € по ден)
– патничко осигурување
– процедура до 10 работни денови
– такса за виза со еден влез изнесува од 22 € (во зависност од тоа колку денови ќе се престојува)
– такса за повеќе влезови изнесува од 60 € (во зависност од тоа колку денови ќе се престојува)
* За подетални информации околу цената на услугата за посредување, побарајте преку e-mail: info@we.com.mk


ВИЗА ЗА ИНДИЈА

Потребни документи:
– важечки пасош (најмалку 6 месеци по враќањето)
– 2 фотографии
– хотелска резервација
– потврда од работа
– резервација на авиобилет
– патничко осигурување
– процедура од 7 до 14 работни денови
– такса за туристичка виза 100 BGN (околу 50 €) неповратни
* За подетални информации околу цената на услугата за посредување, побарајте преку e-mail: info@we.com.mk
           

ВИЗА ЗА ЈУЖНА АФРИКА

Потребни документи:

– важечки пасош (најмалку 6 месеци по враќањето)
– 2 фотографии
– покана од ЈАР
– потврда од работа
– резервација на авиобилет
– патничко осигурување
– процедура до 10 работни дена
– такса за туристичка виза изнесува 65 BGN (околу 33 €) + 10 € трошоци за уплата во банка
* За подетални информации околу цената на услугата за посредување, побарајте преку e-mail: info@we.com.mk


ВИЗА ЗА АВСТРАЛИЈА

 Потребни документи:

* ОД АВСТРАЛИЈА (од гарантот)
– гаранција за туристичка посета (“STATUTORY DECLARATION”) во која се гарантира вашето сместување, финансиската помош, трошоците за (евентуално) лекување и изјава дека ќе ја напуштите Австралија пред истекот на визата
– фотокопија од државјанство, или од Австралиската постојана виза на гаранторот
– изводи од банка (“further evidence of founds” или “evidence of access to funds”)

* ОД МАКЕДОНИЈА (од апликантот)
– потврда за уплата на таксата за обработка на молбата, која изнесува 160 €
– своерачно потпишан пасош, важечки за целиот планиран престој во Австралија
– 4 фотографии
– 1 формулар
– извод од родени не постар од 4 недели (преведен на англиски)
– за лица кои се во брак, да се достави венчаница не постара од 4 недели
– потврда за примања за последните 3 месеци
– потврда за должината на работниот стаж и висината на месечните примања и изјава дека продолжува со работа по враќањето од Австралија
– доказ за посредување на одредени недвижности
– ако сте сопственик на фирма, евиденција за регистрација на фирмата
– ако сте пензионер, чек од последната пензија
– ако сте ученик или студент, потврда од училиште/факултет дека сте редовен ученик/студент и дека Ви     е одобрено отсуство од наставата. За студенти е потребен и Индекс (оригинал)
– за деца под 18 г. старост кои патуваат сами, или со еден од родителите, потребна е согласност од двајцата родители, потпишана лично
– ако вашиот брачен другар е во работен однос, доказ за висината на неговите месечни примања
– за лица постари од 70 години, потврда од матичен лекар дека лицето е способно за патување
– здравствено патничко осигурување
– ако се посетува близок роднина (родител, брат, сестра…), се доставуваат и нивните изводи на родени (во оригинал)
– резервација за повратен авио билет
– времетраење на постапката за добивање на виза: од 3 до 5 недели
– сите приложени документи треба да бидат во оригинал или заверени фотокопии на нотар
– документите кои не се на англиски јазик, треба да се приложат со заверен превод
– Документите се поднесуваат во Австралиската амбасада во Белград

* За подетални информации околу цената на услугата за посредување, побарајте преку e-mail: info@we.com.mk


ВИЗИ ЗА  САД, АНГЛИЈА И КАНАДА