fbpx
Duration: 18.04.2024
Price: 339€
Book Now!
fly


4 дена / 3 ноќевања
18.04-21.04.2024


Програма

1 ден: 18.04.2024 СКОПЈЕ  -СОЛУН  –ПАФОС-ЛИМАСОЛ -ЛАРНАКА
Состанок на групата пред хотел ВИП   во 03 часот  . Заминување  према аеродромот во  Солун  Полетување за Ларнака  во 11,40 ч. Пристигнување во 13,30   часот. Трансфер до хотелот  во Ларнака со попатна посета на Лимасол  Сместување во хотел Слободно време за индивидуални активности   Ноќевање.

2 ден: 19.04.2024  ЛАРНАКА –НИКОЗИЈА
Појадок , Факултативен разглед на главниот  град на Кипар Никозија  Еден  град поделен на два со 130,000  жители  , две временки зони , граница и пасошка контрола  Фактот дека се преминува од една во друга држава за само 2 минути и поместувањето на часовникот за еден час понапред  е посебно искуство  Најинтересниот дел на Грчката страна од градот е  наречен  Laiki Getonia –( Добар комшија ) исполнет со голем број на продавнички , кафичи , атељеа  и тесни улички   Посета на Кипарскиот Археолошки музеј кој поседува голема клекција  на предмети од преку 9000 годишна историја на островот Голем број од старите куќи се рестарвирани , а во рамките на стариот град  се наоѓа  Етнографскиот музеј , Катедралата на Св Јован , големата палата на  Архиепископот  Макариос  III  првиот и доживотен претседател на републиката . како и најголемата банка на Кипар за која се казжува дека е во споствеништво  на Кипарската православна цркава Слободно време за ручек , По ручекот се заминува према зелената линија  и познатиот зид кој  го дели Кипар на  Грчки И Турски дел , Посета на црквата Фанеромени лоцирана на  самата граница  како и статуата на независен Кипар. Враќање во хотел во Ларнака  Ноќевање

3 ден: 20.04 2024 –ЛАРНАКА  -АЈА НАПА-ФАМАГУСТА
Појадок Факултативна посета на Фамагуста, крајбрежниот град  на Кипар  -.Заминувањеза  градот Аја Напа.Аја Напа е можеби најпопуларен туристички центар на Кипар, со многу сонце, кристално чисто море и прекрасни пејзажи. Некогашно мало, рибарско село, сместено во увала, денес е престижен туристички центар. Друго име му е и„втора Ибица„ за сите кои сакаат море, спортови на вода и активен ноќен живот. Бројните ресторани, барови дискотеки и тренд клубови работат скоро непрекинато, па се препорачува пред се на помладите, но секако дека имаместа и за помирен и опуштен одмор. Ја красат широки, песочни плажа, од кои најпознатите се Golden Beach – долга 1 км и Nissi Beach – долга 2 км. Патување што Ви дава можност да го посетите прекрасниот крајбрежен град Фамагуста и да одите што е можно поблиску до оградениот и запечатениот дел од градот кој е познат низ целиот свет како „град на духови“. Посетатa на манастирот Свети Барнабас, основачот на кипарската православна црква и античкиот град-кралство Саламис. Следната станица е стариот центар на градот Фамагуста, за да ги видите венецијанските ѕидови во стариот дел од градот и посета на готската црква на СветиНикола и замокот Отело  Враќање во хотел. Слободни активности. Ноќевање

4 ден: 21.04 2024 ЛАРНАКА  -–ПАФОС -СОЛУН -СКОПЈЕ
Појадок ( Ланч пакет ) Одјавување од хотел во 06,00  часот. Трансфер до аеродромот во Пафос  Чекирање, пасошки и царински формалности.Полетување од  Пафос   во  10.35,часот Пристигнување во Солун во 12.30 Трансфер до Скопје


Цена на аражманот : 339€


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧЕНИ СЕ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Директен лет на релација Солун – Пафос – Солун
 • Аеродромски такси
 • Мала кабинска торба со димензии 40x25x20cm;( дозволено едно парче багаж и ташничка за лични документи)
 • Организирани трансфери: аеродром Пафос – хотел – аеродром Пафос
 • Сместување во хотел на база 4 ноќевања со појадок во хотел 3* во Ларнака
 • Организација на аранжманот и придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ СЛЕДНИТЕ УСЛУГИ:

 • Доплата за кабински багаж до
 • 10кг (55 x 40 x 20 cm)– (информации во агенција )
 • Влезници за локалитети и карти за локален превоз
 • Факултативна посета на Аја Напа и Фамагуста     со локален водич и трансфер 55€(минимум 15 патника)
 • Факултативна целодневна посета градот Никозија ,со локален  водич и трансфер   50€  (минимум 15 патника)
 • Патничко осигурување 180,00 денари

За реализација на програмата  потребно е  група од 25 патника

ПРИЈАВУВАЊЕ ЗА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ПРИ РЕЗЕРВАЦИЈА ВО АГЕНЦИЈА

 • Резервација се прави со авансна уплата од минимум 50% од цената на аранжманот. Комплетна доплата 10 дена пред поаѓање.
 • Агенцијата го задржува правото во случај на промена на цена на превоз или не доволен број на пријавени патници да ја измени цената на аранжманот или да го откаже истиот во целост 7 дена пред поаѓање, како и промена на редоследот на факултативни излети во случај на објективни нрепредвидени причини.
 • За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата.

Напомена

 • Пасошот треба да важи минимум 3 месеци од завршувањето на патувањето за влез во Кипар,за влез во Турскиот дел пасосот треба да биде минимум 6 месеци од завршувањето на патувањето.
 • Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд. Калкулацијата за факултативните излети е направена нa минимум 15 особи, пријавувањето е при резервација во агенција.