fbpx
Duration: 05.01.2024
Price: 2405€
Book Now!
ab*ax


Виетнам-Камбоџа
05.01.2024


Ден 1: Софија – Доха – Ханој
Поаѓање од терминал 2 на аеродромот во Софија во 12:50 часот до Доха со лет на Qatar Airlines. Слетување во Доха во 18:30. Поврзувачки лет за Ханој во 20:45 часот.

Ден 2: Доха – обиколка на градот Ханој
Рано наутро пристигнување на аеродромот Нои Баи во Ханој во 07:20 часот Пречек во партнерската компанија Трансфер до хотел и пријавување Краток одмор. По ручекот, панорамски разглед на Ханој за да се запознаеме со историјата и културата на Виетнам. Посетете го Храмот на литературата – комплекс од пагоди со парк во кој се наоѓа првиот царски универзитет во Виетнам Изграден е во 11 век и е редок пример на добро сочувана традиционална виетнамска архитектура. Дизајнирани се пет дворови, кои ги претставуваат петте главни природни елементи – вода, дрво, оган, земја и метал. На импозантните камени стели подигнати на грбот на желките /симбол на мудроста и долговечноста/ се запишани имињата на професорите и студентите со државни почести.Продолжуваме со едночасовно возење велосипед со рикша , задолжително искуство за секој турист и одличен начин да се запознае со живата и брза атмосфера на овој дел од градот.Возачот ќе не поведе низ малите скриени улички на Стариот кварт, познат како „36 улици од 36 стоки“ , основан во 15 век, чии 36 тесни улички ги носат имињата на главните занаети од нивното време на овие улици: улицата на свилата, улицата на оризот, улицата на хартија. , улицата за лакирање, улицата за накит Прекрасна можност за заминување со необични набавки кои секогаш ќе ве потсетуваат на тоа интересно попладне. Турата ќе заврши со прошетка до езерото Хоан Кием, наречено „Езерото на вратениот меч“Легендата раскажува за Ле Лои – храбар селанец од провинцијата Тан Хоа, кој во 15 век го подигнал виетнамскиот народ против кинеската династија Минг. Според легендата, тој бил подарен со магичен меч од светата желка што излегла од длабочините на езерото Хоан Кием. Битката била добиена, непријателите биле избркани, а желката повторно се појавила и го барала мечот назад. Ле Лој го врати, верен на виетнамската традиција – по победата оружјето се фрла. Се верува дека и денес во нејзините води живее голема желка, а во нејзина чест на остров во езерото е подигната пагода. Враќање во хотел Ноќевање во Ханој.

Ден 3: Ханој – Нин Бин
Појадок. Денот го започнуваме со 2-часовно патување по Црвената река до регионот Нин Бин , еден од најимпресивните природни пејсажи во Југоисточна Азија. Покрај својата инспиративна природа, областа нуди одлична можност да се допре до автентичните села и руралниот начин на живот во Виетнам.Магичен речен пејзаж со карстни кањони и пештери, минати оризови полиња, неверојатни погледи, мир и тишина. Ќе ја посетиме старата престолнина на Виетнам од 10-11 век – Хоа Лу и храмовите на династиите Дин и Ле, Бич Донг – втората најубава пештера во Виетнам, украсена со прекрасни сталактити и сталагмити со различни форми и бои. Се искачуваме на Ngu Nhac Son (Планината палма на Буда) за да уживаме во панорамски поглед.Ќе се возиме на традиционален чамец со рамно дно.Ноќевање во областа Нин Бин.

Ден 4: Нин Бин – залив Халонг
Појадок. Потоа трансфер од хотелот до Марина Туан Чау, каде не очекува релаксирачко крстарење по извонредниот залив Лан Ха. Овде секое ќоше е убаво како неговиот познат сосед Ха Лонг, но сепак е помалку развиен. Време е да го запознаете бродот или да уживате во волшебната глетка на патеката. Ќе ручаме во ресторанот за свежа морска храна, а потоа крстарењето ќе ја заврши својата турнеја во заливот Лан Ха. Областа е опкружена со неверојатни карстни формации. Можете да изберете помеѓу кајак во кристално чистите води на заливот и/или пливање. Се враќаме назад до главниот брод за да пловиме до местото каде што ќе се закотвиме за ноќ. Време за демонстрација и како да се подготви вкусна виетнамска храна..Специјална вечера во ресторанот на бродот.Слободно време Ноќевање на брод.

Ден 5: Залив Халонг – Ханој – Лет до Да Нанг – Хои Ан
Наутро, по изгрејсонце, оние кои можат рано да станат ќе уживаат во часовите по Таи Чи, кафе и лесен појадок, пред да ги посетат величествените пештери на заливот Халонг. Места со карстни варовнички формации, лесно распаѓачки, од кои се формираат длабоки пештери. Заливот Ха Лонг „Змејот во опаѓање“е една од најголемите атракции на земјата. Според легендите, во античко време, златен змеј се спуштил од планините до морскиот брег, силно удрил со опашката, земјата се поделила на остри планини и длабоки долини. Змејот паднал во морето и водата прекрила сè, оставајќи ги врвовите да штрчат како безброј острови расфрлани низ заливот. Заливот е прогласен за светско природно наследство од УНЕСКО, ја зачувал својата природна убавина, а 3000 островчиња и интересни карпести формации создаваат магичен пејзаж со неспоредлива убавина. Бранч ќе се служи пред приклучување.Трансфер до аеродромот во Ханој за краток лет до Да Нанг. Прием и сместување во хотел Хои Ан Ноќевање. Во заливот може да се видат над 2.000 карпести формации и острови, од кои речиси сите се ненаселени. Повеќето од нив немаат ни имиња, а оние што имаат, во повеќето случаи, се именувани по она на што ги потсетува нивната форма – жаба, слон, петел, лице… Заливот Ха Лонг е дом на убавите корални гребени, слатководни мочуришта и мангрови. На ова место дефинитивно не се поштедени егзотичноста и убавината!

Ден 6: Хои Ан – обиколка на стариот град
Појадок. Истражување на Хои Ан (УНЕСКО) – град со околу 840 историски знаменитости. Помеѓу 16 и 18 век, тој беше најважното пристаниште на Виетнам, како и трговски центар, а денес на своите посетители им нуди изобилство продавници, ресторани и интересни храмови или антички домови во европски, јапонски или кинески стил. годините на подем, кога бродовите на сите поголеми трговски нации во светот постојано беа закотвени во пристаништето во градот ., кој бил изграден од јапонското друштво во 1590 година како пат до Кинескиот кварт од другата страна на реката. Тоа е единствениот познат покриен мост во светот со будистички храм прикачен на едната страна од него.
Ќе ги видиме и кинеските конгресни салисо величествени резби на гредите, ѕидовите и олтарот. Целиот стар град е буквално огромен пазар.Овде можете да се запознаете со целата разновидност на уметничкиот талент на виетнамските мајстори и оригиналната национална уметност – обработка на дрво и камен, изработка на лампиони, прекрасни слики – акварел и масло со чудни теми и национални мотиви ; продавници за порцелан, свила, текстил, кожа, зачини итн. Хои Ан е познат уште од античко време по своите кројачи и текстилната индустрија. За неколку метри можете да видите, да влезете и да нарачате рачно скроен костум, фустан или што и да сугерира вашата фантазија.Другата гордост на градот што ќе ја видиме се фенерите Хои Ан.Секој чекор од процесот на правење фенери – од изградбата на бамбусовите рамки до танцот на четките на извонредно обоената свила – го додава последниот акцент на архитектурата на древното трговско пристаниште. По ручек, можност за дополнителна екскурзија: истражување на селото Кам Тан со брод/велосипед. Надвор од градот со светско наследство и неверојатната култура, прекрасното село е проткаено со навидум спокојство на периферијата на Хои Ан. Ќе се препуштиме на пријатно патување низ прекрасните села, покрај оризовите полиња и плантажите со зеленчук. Можеме да имаме пријателски разговор со локалните селани за да го разбереме нивниот секојдневен живот и начин на живот. Ќе ги видиме и водните канали обложени со кокосови палми кај Кам Тан, каде што реката Ту Бон се среќава со морето.Ќе се посветиме на уметноста на веслање на уникатниот виетнамски кружен брод низ мирните водни патишта обложени со кокосови палми.
* Времетраењето на турата е околу 4 часа, со премин од 5-7 км со велосипед, на рамен терен, во зависност од физичката подготовка или посакуваното времетраење. Враќање во хотел Ноќевање во Хои Ан.

Ден 7: Хои Ан – *Древното светилиште на мојот син/ридот Ба На и Златниот мост – лет Дананг-Сием Рип
Појадок. Слободно време или можност за избор на дополнителна екскурзија пред и после ручек. * Древното светилиште на Мојот Син , околу 4 часа. Локалитетот е група на напуштени хинду храмови кои биле изградени во 4-14 век од кралевите Шампа. Во VII век, на местото на денешен Централен Виетнам, било прогласено хиндуското кралство Чампа, кое продолжило да постои до 1833 година, кога било заробено од Виетнамците. Својот апогеј го доживеал во 9 и 10 век, кога биле изградени најубавите храмови во областа Мојот син.Мојот син е веројатно најдолго населениот археолошки локалитет во Индокина. Објектите се врежани, украсени со бројни натписи, цртежи и скулптури, како и со други архитектонски елементи. Таму Чампа ги опиша нивните победи, оддавајќи му почит на Шива.Денесхрамскиот комплекс Мојот син е еден од најголемите хинду храмови комплекси во Југоисточна Азија и најзначајното историско место од ваков вид за Виетнам. Тоа е доказ за постоењето на азиска цивилизација која исчезнала пред неколку векови.Овде сè уште доаѓаат многу приврзаници на Лорд Шива, кој е познат и како Бхадресвара. По ручекот, можност за дополнителна екскурзија *Искачување со лифт до комплексот Ба На Хилс – „Божји раце“, или 150 метри долгиот пешачки златен мост – „ едно од најинтересните места што можеме да ги посетиме во светот ; Градот Ба На Хилсе познат по својата прекрасна глетка и најдолгиот лифт лак во светот (над 5 км). Главната цел на мостот е да го поврзе лифтот со почетокот на шумата без потреба од качување на скали. Гледано од страна, златниот мост изгледа како златна нишка која две џиновски камени божествени раце ја вадат од земјата.Највпечатлива глетка е кога се формира магла во долината под мостот. Тогаш чувството е како да газите во облаците, бидејќи мостот се наоѓа на 1000 метри надморска височина! Трансфер до Да Нанг Лет за Камбоџа во вечерните часови Пристигнување во Сием Рип Трансфер до хотел Ноќевање.

Ден 8: Сием Рип – храмовите Ангкор Том и Ангкор Ват
Појадок. Денешниот ден е посветен на храмовите Ангкор – срцето и душата на Камбоџа и извор на силна национална гордост.Сместено помеѓу езерото Тонле Сап и планината Кулен, Ангкор содржи прекрасни остатоци од неколку главни градови на Кмерската империја. кој процвета отприлика од 9 до 15 век.Стотици храмови кои преживеале до денес се само светиот скелет на огромниот политички, религиозен и социјален центар на античката империја. Ќе го истражуваме Ангкор Том – последниот административен и религиозен центар на Кмерската империја, со површина од 10 квадратни километри. Опкружен со ѕид и широки ровови, градот вклучува многу од најпопуларните атракции на Анкор. Ќе ги посетиме храмот Бапхуон и Фимеанакас , храм од 11 век изграден од Сурјаварман I.Ќе го видиме мистериозниот храм на Јајаварман VII – храмот Бајон , еден од најпопуларните и најфасцинантните храмови во Ангкор, со огромни лица врежани во камењата и гледајќи ги со насмевка, како и нимфите аспара. џиновската Тераса на слоновите, од која потекнува нејзиното име со врежаните слонови, кралот ја користел како платформа од која го гледал враќањето на победничката војска. како и на јавни и кралски церемонии. Храмот Та Пром – посветен на мајката на кралот Јајаварман VII. Дизајниран како будистички храм и универзитет, изграден е помеѓу средината на 12 век и почетокот на 13 век. Го проголта џунглата – дрвјата и лозите му ги заплеткаа темелите и остатоците со текот на времето, а вие чувствувате како да си во заборавен град. Во попладневните часови ќе го истражуваме Ангкор Ват– “град на храмовите”. се смета за најголем верски споменик во светот. Основан на почетокот на 12 век првично како хинду храм посветен на богот Вишну, кон крајот на векот постепено бил претворен во будистички. Ангкор Ват служел пред се како храм и гроб на кралот Сурјаварман II. Општо е прифатено дека бил изграден на запад за да одговара на симболиката помеѓу заоѓањето на сонцето и смртта. светско културно наследство на УНЕСКО.Признаен е како симбол на Камбоџа, прикажан на националното знаме, што му дава гордост на секој Камбоџанец. Враќање во хотелот. Ноќевање во Сием Рип.

Ден 9: Сием Рип – Езеро Тонле Сап – Пном Пен
По појадокот се упатуваме кон прекрасното езеро Тонле Сап, оддалечено околу 20 км за патување со брод околу езерото. Ова е најголемото внатрешно езеро во Југоисточна Азија, кое со своето богатство на ресурси обезбедува голем дел од егзистенцијата на бројните рибарски села лоцирани на неговите брегови. Зафаќа површина од 2500 квадратни километри, долгнавеста форма и засолни околу 3.000 жители покрај неговите брегови.Поради честото покачување на нивото на водата, сите згради овде се или изградени на високи потпори или претставуваат куќни чамци кои се прикачени на неговото дно. Овде водата ги дефинира животите на луѓето и тоа веднаш се гледа. Реката Тонле Сап богата со риби и истоименото езеро се главниот извор на нивната егзистенција. Ќе го погледнеме овој специфичен селски живот додека нашиот чамец поминува покрај мангрови, куќи на потпорници, пловечки училишта, полициска станица, болница, како и пловечки пазар со локални трговци Пријатна екскурзија до ручек. Следува патување од околу 5 часа до главниот град на Камбоџа, наречен „Бисер на Индокина“ – Пном Пен. Попатно застанување во селото Сконе, познато по џиновските деликатеси од пржени тарантули и штурци.Пристигнување во Пном Пен Пријавување во хотел Ноќевање.

Ден 10: Тура во Пном Пен – Виетнам / Град Хо Ши Мин
Познат како „Бисер на Азија“, Пном Пен се наоѓа во јужниот дел на земјата и е политички, економски и финансиски центар и најголемото меѓународно пристаниште на Камбоџа. Од тука тргнуваат и повеќето туристички рути. Името на градот доаѓа од легендата, според која една жена по име Пен пронашла будистички статуи скриени во дрво. Дрвото мирно лебдеше по реката Меконг и Пен успеа брзо да го извади. Статуите сега се наоѓаат во ступа подигната на еден рид во градот и се меѓу неговите главни атракции. На еден кмерски рид е Пном, а целото име на главниот град на Камбоџа во превод значи Рид на Пенкалото. ,Почнуваме да го истражуваме градот по појадокот, со посета на Кралската палата, изградена во 1866 година од дедото на сегашниот крал на Камбоџа. Тоа е комплекс од прекрасни кралски згради со класични кмерски покриви, украсено позлата и накит, интригантни распореди на одбранбени ѕидови со класична кмерска архитектура и благ француски шмек. И денес продолжува да биде седиште на кралот, а најсилен интерес предизвикуваат неколку згради – павилјонот Чан-Чаја , кој се користи за јавни прослави, церемонии, апели до народот и свечени концерти; Сребрената пагода – изградена како храм на Буда, наречена Емералд Буда – статуа со посебно централно место во храмот – на златна потпора направена од злато и скапоцени камења и Салата на престолот – најмонументалната градба на комплексот.
Ќе го посетиме и Националниот музеј, изграден од француски археолог и уметник во 1917 година, со наоди од „Златното доба“ на Анкор и историјата на Камбоџа. Богатата колекција на кмерска уметност и скулптура од археолошките локалитети во земјата ќе не импресионира.
Попладне трансфер до границата со Виетнам околу 4 часа.Пристигнување во Хо Ши Мин – најголемиот виетнамски град.Се викал Сајгон до 1976 година кога бил преименуван по лидерот на Виетнамската комунистичка партија Хо Ши Мин. Денес е дефиниран како економско срце на Виетнам и главен центар на јужниот регион.Градот Хо Ши Мин е популарна туристичка дестинација поради својата интересна култура, класичната француска архитектура, сјајните облакодери, широките булевари, автентичните пазари и украсените храмови и пагоди. Градот е прилично различен од главниот град Ханој и повеќе личи на модерна метропола, која вешто ги комбинира модерната градба со прекрасните колонијални градби Сместување во хотел Ноќевање.

Ден 11: обиколка на градот Хо Ши Мин
Појадок. Обиколка на градот – Музејот на остатоци од војната , кој ги претставува сè уште свежите спомени од Виетнамската војна, содржи неверојатни артефакти и фотографии, американски оклопни возила, делови од артилерија, бомби и пешадиско оружје. Продолжуваме до Палатата за обединување – поранешна палата Нородом . Зградата била поранешна резиденција на генералниот гувернер на Индокина, а подоцна и на претседателот на Република Јужен Виетнам до нејзиниот пад на 30 април 1975 година. Следна е една од најважните историски знаменитости, катедралата Нотр Дам , црвена тула зграда со кули близначки, копија од оригиналната конструкција од Париз. На Централниот поштенски плоштад ќе се восхитуваме на зградата на францускиот архитект Густав Ајфел, направен уште пред да ја изгради Ајфеловата кула. ​​Во попладневните часови ќе се упатиме кон раздвижениот кинески град , локално познат како Chợ Lớn, раздвижениот пазар Bình Tây, колосален центар за трговија на големо и пагодата Thiên Hậu. Храмот бил изграден од кантонската заедница на почетокот на 19 век. Пред огромните запалени спирали на темјан кои секогаш ги импресионираат посетителите, нашиот водич ќе објасни како Кинезите емигрирале во Виетнам и ја донеле својата културна, религиозна и филозофска мисла во нивната нова татковина. Враќање во хотел Ноќевање.

Ден 12: Хо Ши Мин – дневна турнеја во делтата на Меконг
Појадок. Не чека еднодневно бегство од бурниот град, меѓу оризовите полиња и овошните насади на пат кон Бен Тре, портата кон делтата Меконг. Оваа река тече низ Кина, Мјанмар (Бурма), Лаос и Камбоџа пред да тече низ Виетнам и да се подели на многу водни патишта кои ја формираат делтата на Меконг јужно од градот Хо Ши Мин (Сајгон). Наречен „сад со ориз на Виетнам“, пловечките пазари се една од најплодните области во Јужна Азија, снабдувајќи ја земјата со најголем дел од нејзиниот ориз, овошје и морски плодови и давајќи им на странските посетители одлична можност да го видат Виетнам каков што е. е. Во веслачки чамец се движиме низ руралните предели и животот околу реката., бавно и бавно патување на село низ малите канали, покрајпловечкиот кокос пазар Том до изолиран остров каде животот е забавен и луѓето живеат блиску до природата. На островот нема асфалтирани улици, скутери или струја. Нашиот локален водич ќе не однесе на пријатна прошетка низ скриени патеки и меандри за да откриеме локална чајџилница за шолја чај, да ги натопиме нозете во традиционални билки и да земеме часови по готвење. Ќе уживаме во гостопримството на локалното население додека ќе вкусиме вкусен домашен ручек од локални специјалитети..Враќање во Хо Ши Мин каде ќе пристигнеме пред крајот на денот.Ноќевање.

Ден 13: Хо Ши Мин – Лет за Доха
Појадок. Слободно време или дополнителна екскурзија – Тунелите во Ку Чи , изградени за заштита на Виетнамците и локалното население за време на војната со САД, еден вид подземен град, чии лавиринти се долги повеќе од 200 километри, вклучуваа многу тајни влезови и премини на повеќе нивоа (околу 70 см широк, 90 см висок, 3 до 12 метри длабочина), како и подземни магацини, станбени простории и болници. Тие се наоѓаат еден час северозападно од Сајгон и се една од најпосетуваните атракции од странски туристи.Попладне трансфер до аеродром за лет до Доха. Пристигнување во Доха.

Ден 14: Доха – Софија
Лет Доха – Софија. Пристигнување во Бугарија пред пладне.


Стандардни двокреветни соби


Термин

По лице во двокреветна соба

05.01.2024

2405 евра


Во цената е вклучено:
 • Во цената е вклучено: Авионски билет Софија – Доха – Ханој – Хо Ши Мин – Доха – Софија;
 • Домашен лет Ханој – Да Нанг;
 • Домашен лет Да Нанг – Сием Рип;
 • Трансфер според програмата аеродром – хотел-аеродром;
 • 11 ноќевања (8 во Виетнам и 3 во Камбоџа) со појадок:
  • 1 ноќевање со појадок во хотел Неста 4* или слично во Ханој;
  • 1 ноќевање со појадок Ninh Binh Hidden Charm hotel & Resort 4* во Нин Бин
  • 1 ноќевање со појадок, ручек и вечера на брод (ѓубре од типот) Крстарење со Ла Каста 4* или слично во заливот Ха Лонг;
  • 2 ноќевања со појадок во Hoi An Delicacy Hotel & Spa 4* или слично во Хои Ан;
  • 2 ноќевања со појадок во хотел Тара Ангкор 4* во Сием Рип;
  • 1 ноќевање со појадок во хотел Дуонг Чан 4* или слично во Пном Пен;
  • 3 ноќевања со појадок во North Charm хотел 4* или слично во Хо Ши Мин.
 • Разглед на градот Ханој – посети, возење со рикша и ручек;
 • Разглед на Нин Бин со вклучен ручек;
 • Крстарење со Ха Лонг Беј;
 • Истражување на стариот дел на Хои Ан;
 • Посета на храмовите на Ангкор Том и Ангкор Ват – душата на Камбоџа Возење со брод по прекрасното езеро Тонле Сап;
 • Обиколка на Пном Пен вклучувајќи преглед на Кралската палата;
 • Разглед на градот Хо Ши Мин со локален водич;
 • Екскурзија до делтата на Меконг со вклучен ручек;
 • Влезници за посетени локации, претстави и сл.;
 • Услуга за туристички водич на англиски јазик и превод од водичот;
 • БОНУС пакет МАКСИМАЛНА БЕЗБЕДНОСТ – надомест на уплатеното, во случај на забрана за патување од медицински причини, на пример инфекција од КОВИД-19 (докажано со медицински документ);

Во цената не е вклучено:
 • Виетнамска виза – 50 американски долари (се издава и се плаќа на лице место);
 • Виза за Камбоџа – 40 американски долари (се издава и се плаќа на лице место);
 • Дополнителни екскурзии на барање:
 • Истражување на селото Кам Тан со брод/велосипед на 6-ти ден – 85 лева возрасен/65 лева дете 2-11,99 години;
 • Древното светилиште Мојот син на 7-ми ден – 80 лева за возрасен/60 лева за дете од 2 до 11,99 години;
 • Искачување со лифт до комплексот Ба На Хилс на 7-ми ден – Божји раце – 135 лева возрасен/100 лева дете од 2-11,99 години;
 • Тунелите во Ку Чи кај Хо Ши Мин – 58 лева возрасен/48 лева дете 2-11,99 години;
 • Надомест за услуга (возач и локален водич) – 5 УСД/турист/ден (се плаќа локално);
 • Трошоци од лична природа;

Услови за резервација

 • 650 евра депозит за резервацијата
 • доплата најкасно 45 дена пред поагање

Рокови за откажувања и казни:

 • До 60 дена пред датумот на поаѓање – нема пенали
 • Од 59 до 30 дена до датумот на поаѓање, целосниот износ на депозитот .
 • Во случај на откажување помалку од 29 дена пред поаѓање – целосен износ на договорот

Потребни документи:

 • Меѓународен пасош со мин.валидност 6 месеци по датумот на враќање
 • За деца до 18 години кои патуваат со еден или без родител, заверена на нотар од еден или од двајцата родители!